Relaksyna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Relaksyna to hormon polipeptydowy wydzielany w największych ilościach podczas ciąży przez jajniki. Powoduje rozluźnienie więzadeł spojenia łonowego (oraz więzadeł zlokalizowanych w zupełnie innych częściach ciała) oraz rozpulchnia szyjkę macicy, ułatwiając przejście płodu przez kanał rodny. Co ciekawe, relaksyna obecna jest także w organizmach kobiet nieciężarnych, a nawet u mężczyzn.

Relaksyna

Relaksyna – synteza i wydzielanie

Hormon ten produkowany jest w organizmie kobiet głównie przez jajniki, łożysko, ciałko żółte, macicę oraz gruczoły piersiowe. U nieciężarnych kobiet relaksyna znajduje się w ciałku żółtym i endometrium w fazie wydzielniczej, lecz nie w fazie proliferacyjnej cyklu miesiączkowego. Z kolei u mężczyzn synteza następuje w gruczole krokowym. U kobiet w ciąży intensywna synteza rozpoczyna się w okolicach 7.-10. tygodnia ciąży, osiągając szczyt w 38.-42. tygodniu ciąży, a więc w okolicach planowanego porodu.

Pod względem budowy relaksyna jest hormonem polipeptydowym, składającym się z 53 aminokwasów. Tym samym przypomina cząsteczkę insuliny, z którą także dzieli wspólne pochodzenie. Aminokwasy tworzą 2 łańcuchy łączące się ze sobą mostkami siarczkowymi.

Znaczenie relaksyny

Relaksyna spełnia niezwykle ważną rolę w trakcie ciąży i podczas porodu, ponieważ rozpulchniając macicę i rozluźniając połączenia stawowe umożliwia sprawne przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu naturalnego. Dodatkowo hamuje skurcze macicy pozwalając na utrzymanie ciąży, a także bierze udział w rozwoju gruczołów piersiowych, przygotowując je do laktacji. Uważa się, że tuż obok estrogenu i progesteronu jest najważniejszym hormonem ciążowym. Warto wiedzieć, że to właśnie ona indukuje pęknięcie błon śluzowych. Pozostałymi funkcjami tego hormonu są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • rozszerzanie naczyń krwionośnych i obniżanie ciśnienia tętniczego krwi;
  • zwiększanie syntezy glikogenu i wychwytu wody przez mięśniówkę macicy;
  • rozluźnianie połączeń skóry, co z kolei zwiększa ryzyko rozstępów.

Dokładna funkcja tego hormonu u kobiet nieciężarnych nie jest znana. Relaksyna u mężczyzn znajduje się w nasieniu, a jej głównym celem jest utrzymywanie wysokiej ruchliwości plemników. Dodatkowo wspomaga penetrację komórki jajowej przez plemniki, ułatwiając jej zapłodnienie.

W ostatnim czasie przeprowadzono badania, które wykazały, że hormon ten bierze udział w procesach nowotworzenia. Wpływa bowiem na proliferację i różnicowanie komórek, regenerację tkanek oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Podsumowując – wszystkich procesów mających miejsce podczas rozwoju raka. Uważa się, że odpowiednia modyfikacja czynników relaksynopodobnych może mieć kluczowe znaczenie dla terapii antynowotworowej.

Relaksyna-2 i relaksyna-3

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów relaksyny, jednak największe znaczenie mają hormony oznaczane cyframi 2 i 3. Relaksyna-2 to inaczej hormon ciążowy dokładnie opisany powyżej. Z kolei relaksyna-3 produkowana jest głównie w mózgu, odpowiada więc za regulację rytmu dobowego, procesy pamięciowe, koncentrację oraz reakcję organizmu na stres. Wciąż jest stosunkowo mało poznana i stanowi temat licznych badań.

Nadmiar relaksyny w organizmie kobiety ciężarnej

Choć relaksyna jest niezwykle ważna w trakcie ciąży, jej nadmiar może się okazać niebezpieczny. Powoduje bowiem przedwczesne pękanie błon płodowych, a więc zwiększa ryzyko poronienia. Dodatkowo może powodować niewydolność szyjki macicy, nie będzie ona wówczas zdolna do utrzymania ciąży. Duże stężenie relaksyny w organizmie ciężarnej powoduje nadmierne rozluźnienie spojenia łonowego, co przyczynia się do bardzo silnych dolegliwości bólowych pojawiających się nawet podczas minimalnych ruchów. Bóle dotyczą także stóp i kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Równie niebezpieczny jest zbyt niski poziom relaksyny, uniemożliwiający poród siłami natury. Jeśli połączenia miednicy nie rozluźnią się w odpowiednim stopniu, dziecko nie jest w stanie przyjść na świat. Podejmuje się decyzję o cięciu cesarskim.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Domińska K., Relaksyna – hormon ciążowy zaangażowany w proces nowotworzenia, Ginekologia Polska, 84/2013.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *