Trądzik neuropatyczny (inaczej: trądzik przeczosowy, łac. acne excoriée) to poważna choroba dermatologiczna, będąca tak naprawdę powikłaniem klasycznych form trądziku. Rozwija się w momencie rozdrapywania ran i zmian skórnych, wskutek czego ulegają one nasileniu i intensywnemu zaostrzeniu. Problem ten wymaga konsultacji kosmetologicznej i dermatologicznej.
Trądzik neuropatyczny – przyczyny
Przyczyny trądziku neuropatycznego leżą w psychice pacjenta. W związku z rozmaitymi problemami emocjonalnymi lub psychicznymi decydują się oni na rozdrapywanie strupków, ranek, zaskórników i zmian trądzikowych, co pozornie ma na celu ukojenie psychiczne i zmniejszenie stresu. Jest to patologiczna odpowiedź na własne problemy, z którymi nie sposób poradzić sobie innymi sposobami. Czynnikami ryzyka trądziku neuropatycznego są przede wszystkim:
- depresja;
- skłonność do zachowań autodestrukcyjnych;
- niskie poczucie własnej wartości;
- brak umiejętności radzenia sobie ze stresem;
- stałe napięcie wewnętrzne;
- brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i obowiązkami, a życiem osobistym i relaksem;
- choroby psychiczne różnego rodzaju;
- zaburzenia osobowości.
Osoby z trądzikiem neuropatycznym odczuwają potrzebę bycia idealnym, a więc szybkiego pozbywania się nawet najmniejszej niedoskonałości skórnej. Wyciśnięcie lub rozdrapanie krosty powoduje u nich chwilowe uczucie ulgi, kontroli i zadowolenia. Na dłuższą metę jest jednak wyjątkowo szkodliwe, ponieważ prowadzi do rozniesienia bakterii po większych partiach twarzy (a nawet innych części ciała), zaostrzenia stanu zapalnego, utworzenia się nieestetycznych i trwałych blizn, nasilenia pieczenia skóry i świądu skóry.
Trądzik neuropatyczny – objawy
Trądzik neuropatyczny jest dość prosty w rozpoznaniu. Po zabiegu wyciskania i rozdrapywania pryszczy twarz staje się opuchnięta, zaczerwieniona i bolesna. Wygląda znacznie gorzej niż przed podjęciem jakichkolwiek działań. Bardzo często zauważyć można sączenie się ropy lub krwi ze zmian skórnych. Goją się one trudniej, dłużej i z pozostawaniem nieestetycznych, widocznych, głębokich blizn. Przy częstych rozdrapywaniach zmian trądzikowych twarz przyjmuje wyraźnie gorszy stan, ponieważ rozsiew bakterii sprawia, że w krótkiej perspektywie czasu pojawiają się nowe, liczne zmiany.
Wygląd tych zmian nie odbiega niczym od tych, które występują przy klasycznych rodzajach trądziku, np.:
Tak naprawdę z każdego rodzaju trądziku można wywołać trądzik neuropatyczny, jeśli tylko w ich przebiegu pacjent zacznie drapać i uszkadzać zmiany skórne.
Diagnostyka trądziku neuropatycznego
Pierwszym sygnałem alarmowym, wskazującym na możliwy problem z trądzikiem neuropatycznym, jest nieodparta chęć wyciskania oraz rozdrapywania zmian skórnych pojawiających się zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Można wówczas podejrzewać pewne problemy emocjonalne, które są rozładowywane w taki sposób. W pierwszej kolejności należy jednak rozpoznać trądzik, a zajmuje się tym lekarz dermatolog. Jeśli uzna on, że ma do czynienia z trądzikiem neuropatycznym, z pewnością skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę do psychiatry lub psychoterapeuty.
Trądzik neuropatyczny – jak leczyć?
Leczenie trądziku neuropatycznego zawsze powinno być przyczynowe, a więc jest prowadzone przez psychiatrę lub psychoterapeutę. Uporanie się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi jest wręcz niezbędne, aby unikać epizodów rozdrapywania zmian trądzikowych. Leczenie polega głównie na rozmowie, szukaniu przyczyn swoich zachowań, analizie istotnych wydarzeń z życia, które mogły doprowadzić do zaburzeń. Następnie wdraża się metody mające na celu zmniejszenie napięć i doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Zobacz również: Stres – jak sobie z nim radzić?
Jednocześnie prowadzi się działania ukierunkowane na leczenie objawowe i przyczynowe trądziku podstawowego. Tutaj należy poddać się opiece lekarza dermatologa, który zleca odpowiednio dobrane maści i leki doustne, a także kosmetyki do pielęgnacji skóry. Należy stosować je systematycznie.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Siddiqui F., Witkoff B., Glick B., Potential Neurologic Side Effects of Oral Isotretinoin: A Case of Peripheral Neuropathy, SKIN The Journal of Cutaneous Medicine, 6/2022.