Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku zawsze powinna być ustalana indywidualnie do potrzeb i rodzaju cery, a więc nie można jej jednoznacznie określić. Nie istnieje złoty standard postępowania w przypadku każdego typu cery. Dotyczy to jednak głównie rodzaju stosowanych kosmetyków i ich konsystencji. Poniżej przedstawione zostały kolejne, zalecane etapy pielęgnacji, które w większości przypadków mogą, a wręcz powinny być wykonywane we właśnie takiej kolejności.
Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku – rano
Skóra z samego rana po wstaniu z łóżka również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powinna prezentować się ona następująco:
- oczyszczenie skóry twarzy żelem lub pianką myjącą – dzięki temu można pozbyć się nadmiaru sebum nagromadzonego porą nocną;
- tonizacja – użycie toniku przywróci skórze właściwe pH i przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych;
- krem nawilżający z filtrem UV – po tonizacji cery należy nałożyć na nią odpowiednio dobrany krem, najlepiej posiadający również filtr przeciwsłoneczny. Jest to ważne szczególnie latem oraz wiosną, gdyż niechroniona przed słońcem skóra znacznie szybciej się starzeje.
Cała poranna pielęgnacja z pewnością nie zajmie dłużej niż 5 minut. Pomiędzy poszczególnymi etapami warto odczekać minutę. Około 10-15 minut po nałożeniu kremu nawilżającego można przystąpić do wykonania makijażu, jeśli jest on na co dzień nakładany. Jest to czas niezbędny, aby składniki kremu mogły się wchłonąć oraz aby filtr UV zaczął działać. Latem rekomenduje się rezygnacją z ciężkiego makijażu, ponieważ skóra musi oddychać.
Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku – wieczorem
Wieczorem skóra wymaga nieco bardziej rozbudowanej pielęgnacji, dlatego warto przeznaczyć na nią około pół godziny. Powinna składać się z następujących etapów:
- zmycie makijażu – wykonywane zazwyczaj za pomocą płynu micelarnego i jednorazowych wacików kosmetycznych;
- oczyszczenie skóry – podobnie jak rano, za pomocą żelu lub pianki myjącej;
- tonizacja skóry;
- nałożenie serum regeneracyjnego – jest on znacznie bogatszy w skoncentrowane składniki odżywcze niż krem, a regeneracja cery po całym dniu jest niezmiernie ważna. Serum jest wydajnym kosmetykiem, ponieważ jednorazowo stosuje się go zaledwie kilka kropel roztartych między opuszkami palców;
- krem na noc – na serum nakłada się krem na noc, który może mieć nieco gęstszą konsystencję niż ten stosowany w ciągu dnia. Można również nałożyć inny krem pod oczy, a inny na resztę twarzy. Kremowanie może objąć również szyję oraz dekolt.
Na etapie nakładania serum lub kremu warto wykonać krótki, około 5-minutowy masaż twarzy, np. za pomocą kamienia gua sha, rollera jadeitowego lub własnych rąk. Codziennie wykonywany masaż sprawi, że skóra optycznie się uniesie i ujędrni, stanie się bardziej elastyczna i pełna blasku. To czynność ważna celem spowalniania procesów starzenia się skóry oraz zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych.
Okresowa pielęgnacja skóry krok po kroku
1-2 razy w tygodniu wieczorem należy wykonać nieco rozszerzoną pielęgnację, która obejmuje również peeling oraz maseczkę na twarz. Zastosowanie peelingu kwasowego pozwoli usunąć nie tylko makijaż i zanieczyszczenia, ale również martwe komórki naskórka. Ich obecność jest bowiem nieestetyczna oraz blokuje przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Jeśli więc ktoś stosuje się sumiennie do etapów pielęgnacji, jednak skóra wciąż wydaje się zmęczona, sucha czy mało jędrna, powinien zastanowić się, czy nie zapomina o systematycznym wykonywaniu peelingu. Peeling, w zależności od rodzaju cery oraz składu kosmetyku, nakłada się na około 5-15 minut, pomijając okolicę oczu oraz ust. Po upływie tego czasu całość dokładnie się zmywa, kontynuując pielęgnację zgodnie z powyższym harmonogramem. Peeling powinno wykonać się po zmyciu makijażu i wstępnym oczyszczeniu twarzy.
Kiedy zatem nałożyć maseczkę? Jeśli w tygodniu wypada dzień aplikacji maseczki, pielęgnacja może prezentować się następująco: demakijaż, oczyszczenie, peeling, tonizacja, maseczka na około 15 minut, tonizacja, serum, krem. Dwukrotna tonizacja ma spore znaczenie, ponieważ zmywając maseczkę, ponownie narusza się pH skóry.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.