Zawroty głowy to niezwykle częsta dolegliwość, która może zarówno być objawem mniej lub bardziej poważnych chorób, jak i być manifestacją reakcji fizjologicznych organizmu. Jeśli jednak zawroty głowy pojawiają się często lub bez powodu, zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. W pierwszej kolejności pacjenci szukają pomocy u lekarza rodzinnego, następnie zaś u laryngologa lub neurologa.
Zawroty głowy – przyczyny
Zawroty głowy mogą pojawiać się w przebiegu następujących chorób i schorzeń:
- migrena;
- padaczka;
- choroba lokomocyjna lub choroba morska;
- zatrucia, najczęściej pokarmowe lub wziewne;
- urazy błędnika;
- urazy mózgowia;
- guzy mózgu;
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego;
- chemioterapia i radioterapia;
- niedobory witamin i minerałów;
- niedożywienie;
- przyjmowanie niektórych leków (zawroty głowy to częsty skutek uboczny);
- udar mózgu;
- zapalenie nerwu przedsionkowego;
- encefalopatia miażdżycowa;
- depresja;
- zespoły lękowe.
Aż 50% wszystkich pacjentów z zawrotami głowy zmaga się ze schorzeniami otologicznymi, na drugim miejscu co do częstości znajdują się zaburzenia psychologiczne. Poważnym problemem są idiopatyczne zawroty głowy, czyli takie, do których lekarze nie są w stanie dopasować przyczyn. Zawroty głowy mogą jednak mieć podłoże fizjologiczne i być jedynie reakcją obronną organizmu lub reakcją na zmiany hormonalne. Dlatego ich występowanie może mieć miejsce przy:
- niewyspaniu się, chronicznym niedoborze snu;
- omijaniu posiłków;
- nadmiernym stresie;
- ciąży;
- menopauzie;
- piciu niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia;
- zbyt długiej pracy przed komputerem.
Warto wspomnieć, że przy zawrotach głowy w wieku dziecięcym niekiedy diagnozuje się tzw. łagodny napadowy zawrót głowy wieku dziecięcego (BPV). Może on stanowić do 25,5% wszystkich przypadków dolegliwości w tej grupie wiekowej.
Zawroty głowy – objawy
Zawroty głowy definiuje się jako złudzenie ruchu otoczenia (najczęściej o charakterze kołowym lub wirowym), a także złudzenie ruchu całego ciała lub wyłącznie samej głowy. Inna definicja określa je jako złudzenie niestabilności i niepewności postawy, czemu towarzyszy brak równowagi i tendencja do upadku. W obu przypadkach należy podkreślić słowo „złudzenie”, ponieważ zawroty głowy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, są subiektywnym odczuciem pacjenta. Nie należy mylić zawrotów głowy z omamami czy halucynacjami.
Zawroty głowy mogą pojawiać się wspólnie z innymi objawami, w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Zazwyczaj są to jednak:
- bóle głowy;
- uczucie ciśnienia w gałkach ocznych;
- nadmierna potliwość ciała;
- szumy uszne;
- nudności;
- ogólne osłabienie;
- uczucie zmęczenia.
Mogą pojawić się stany przedomdleniowe i problemy żołądkowo-jelitowe. Jeśli natomiast zawroty głowy wiążą się z guzami mózgu, typowe będą zaburzenia koncentracji i świadomości, splątanie, zmiana zachowania. Wszystko zależy także od tego, która struktura mózgowia jest uciskana.
Zawroty głowy – leczenie
W pierwszej kolejności należy wykluczyć fizjologiczne zawroty głowy. Jeśli wiążą się one z ciążą lub menopauzą, okres ten należy przeczekać prowadząc zdrowy tryb życia. Ponadto należy się wysypiać, unikać stresu, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobrze sprawdzi się suplementacja algi Spirulina (uzupełni niedobory witamin i minerałów, a także innych niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania) oraz Chlorelli (wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn, przywracając mu wewnętrzną równowagę).
Gdy zawroty głowy wiążą się z chorobami, wdraża się leczenie przyczynowe. W skrajnych przypadkach konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne. Odczuwając zawroty głowy należy jak najszybciej usiąść i głęboko oddychać świeżym powietrzem. Warto skupić wzrok na obiektach umiejscowionych daleko na horyzoncie. Skuteczną metodą leczenia zawrotów głowy, szczególnie tych idiopatycznych, jest fizjoterapia. Za pomocą technik manualnych (m.in. Metoda Kaltenborn-Evjenth, metoda czaszkowo-krzyżowa, techniki powięziowe, suche igłowanie) fizjoterapeuta jest w stanie usunąć lub znacznie zmniejszyć intensywność dolegliwości u sporego odsetka pacjentów. Co ważne, wszystkie stosowane metody są bezpieczne, a ich skuteczność potwierdzona.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mielnik-Niedzielska G., Specyfika zawrotów głowy u dzieci, Otorynolaryngologia, 4/2015.
- Prusiński A., Zawroty głowy – wybrane aspekty praktyczne ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn neurologicznych, Przewodnik Lekarza, 9/2000.
- Narożny W., Kocić I., Współczesna terapia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Otorynolaryngologia, 15/2016.
- Prusiński A., Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 7/2011.
- Nowacki P., Zawroty głowy w praktyce lekarza POZ, Lekarz POZ, 1/2019.