
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Halucynacje (inaczej: omamy) to fałszywe spostrzeżenia zmysłowe, pojawiające się bez konkretnego bodźca zewnętrznego. Posiadają niezwykle realny dla chorego przebieg, nie można ich także kontrolować. Są typowym objawem wielu poważnych chorób o podłożu psychicznym, jak również mogą pojawiać się w przebiegu innych schorzeń czy patologii. Najczęściej diagnostyką i leczeniem omamów zajmuje się lekarz psychiatra.
Halucynacje są poważnym problemem, ponieważ uniemożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i znacznie obniżają komfort codziennego życia. Doświadczanie świata w tak odmienny sposób może prowadzić do rewizji przekonań. Za najczęstsze przyczyny halucynacji uznaje się choroby psychiczne, takie jak:
Może się jednak zdarzyć, że podłoże omamów będzie całkowicie inne. Do pozostałych możliwych przyczyn tego objawy zaliczamy między innymi:
Właśnie dlatego pojawienie się halucynacji wymaga szerszego spojrzenia na zdrowie pacjenta.
W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów halucynacji:
Najczęściej diagnozuje się omamy słuchowe, które dotyczą nawet do 75% pacjentów ze schizofrenią. Halucynacje somatyczne posiadają dodatkowo swoje podtypy:
Stwierdzenie rodzaju omamów ma znaczenie w procesie diagnostycznym. Może wskazywać na potencjalną przyczynę.
Jako że najczęściej omamy wynikają z chorób psychicznych czy pojawiają się na tle nerwowym, diagnostyką i leczeniem ich zajmuje się lekarz psychiatra (w lżejszych przypadkach także psycholog czy psychoterapeuta). Terapia u takich specjalistów trwa zazwyczaj dłuższy czas, zwłaszcza w przebiegu psychoz. Konieczna jest farmakoterapia, a nierzadko nawet stała obserwacja pacjenta. Wszystko zależy od nasilenia i rodzaju halucynacji. Zawsze podstawą jest wykonanie szczegółowych badań, zaczynając od badania krwi i moczu, kończąc na badaniach obrazowych. Warto wykonać prześwietlenie głowy, aby wykluczyć ewentualne guzy mózgu.
Jeśli jednak omamy wynikają z innych chorób, należy szybko je zdiagnozować i rozpocząć ich leczenie. Jedynie terapia podstawowa może spowodować zahamowanie halucynacji. Wówczas leczeniem zajmuje się specjalista danej dziedziny medycyny, najczęściej neurolog, hepatolog czy onkolog. W żadnym wypadku halucynacji nie można bagatelizować.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły