Maść ichtiolowa jest ogólnodostępnym preparatem, którego główny składnik stanowi ichtiol. Dzięki szerokim właściwościom produkt ten stosowany jest w przypadku różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Pomaga w leczeniu trądziku pospolitego, czyraków czy obrzęków. Produkt dostępny jest bez recepty, a cena za opakowanie wynosi zaledwie około 8 zł.
Maść ichtiolowa – charakterystyka
Maść ichtiolowa to produkt, którego głównym składnikiem jest ichtiol wykazujący działanie przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne. Występuje on zazwyczaj w stężeniu 10%, gdzie dodatkowym komponentem jest lanolina oraz wazelina, a także w stężeniu 15% gdzie występuje wazelina, lanolina oraz kamfora. Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązową barwę, gęstą konsystencję, a także mało przyjemny zapach, który przypomina woń rozgrzanego asfaltu. Należy zaznaczyć, że jest preparatem brudzącym do tego stopnia, że plamy, które powstają na skutek kontaktu z nią (np. na odzieży), mogą być nie do zmycia. A czym dokładnie jest ichtiol – główny składnik omawianej maści?
To związek otrzymywany z wysokosiarkowych łupków bitumicznych z ery mezozoiku. Poddaje się je suchej destylacji w temperaturze nawet do 480 stopni C, po czym oczyszcza z produktów wysokocząsteczkowych (m.in. WWA). Destylat traktuje się kwasem siarkowym i zobojętnia. Tak przygotowany związek umieszcza się w maści, łącząc go z innymi, pomocniczymi składnikami.
Maść ichtiolowa – działanie
Maść ichtiolowa przyczynia się do odciągania ropy, która znajduje się w głębokich warstwach skóry. W związku z tym bardzo często wykorzystywana jest w przypadku cery problematycznej objętej trądzikiem pospolitym (trądzikiem krostkowym i trądzikiem ropowiczym), a także przy występowaniu czyraków. Efekt odciągnięcia ropy widoczny jest bardzo szybko – już w przeciągu kilku godzin od aplikacji. Dodatkowo produkt wyróżnia się działaniem rozgrzewającym, co pomocne jest w redukcji obrzęków, a także delikatnym działaniem przeciwbakteryjnym, dzięki czemu ma zastosowanie w infekcjach skóry wywołanych tymi patogenami. Mimo właściwości przeciwzapalnych maści ichtiolowej nie należy aplikować na otwarte rany. Jest to produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, nie powinna mieć kontaktu z tkankami głębokimi.
Jak stosować maść ichtiolową?
Ze względu na to, że maść ichtiolowa nie wchłania się w skórę, należy korzystać z niej w specyficzny sposób. W tym celu należy dokładnie oczyścić skórę, nanieść na nią cienką warstwę maści, nakleić plasterek z opatrunkiem w dane miejsce, aby całkowicie je zakrył. Z tak przygotowaną skórą można położyć się spać. Rano należy zdjąć plasterek i zmyć delikatnie maść przy użyciu żelu do oczyszczania skóry.
Maść ichtiolowa – wskazania
Maść ichtiolowa ze względu na szerokie właściwości wykorzystywana jest w wielu problemach dermatologicznych. Produkt ten stosuje się nie tylko przy niewielkich wykwitach skórnych, ale również wspomagająco przy leczeniu ciężkich stadiów trądziku pospolitego, czyraków, a także guzków ropnych. Maść ichtiolowa pomaga wydostać się treści ropnej z głębokich warstw skóry. Pozostałe zastosowanie: zastrzał paznokcia, owrzodzenia, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, odmrożenia, obrzęki.
Maść ichtiolowa – przeciwwskazania
Dużą zaletą maści ichtiolowej jest fakt, że nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Mimo to należy unikać jej w przypadku ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym) oraz u dzieci wieku poniżej 12 lat (po konsultacji z lekarzem). Aplikacja maści ichtiolowej na skórę częściej niż 2 razy dziennie, może wywołać podrażnienie skóry i zaczerwienienie skóry. Nie należy aplikować jej również na urazy skóry, świeże rany, szwy pozabiegowe, a także w przypadku reakcji alergicznej na którykolwiek składnik leku. We wszystkich pozostałych przypadkach maść ichtiolowa uznawana jest za bezpieczną i rekomendowana do stosowania w razie wystąpienia wskazań ku temu.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maść ichtiolowa 10%, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta.
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.