Dno miednicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dno miednicy nazywane powszechnie kroczem tworzą części miękkie (mięśniowo-powięziowe) oraz części kostno-więzadłowe jej dolnego otworu. Z kolei układ mięśniowy składa się z trzech podstawowych grup, do których należą mięśnie powierzchowne, środkowe i górne.

Dno miednicy

Dno miednicy

Dno miednicy utworzone jest przez tkanki miękkie, które znajdują się pomiędzy spojeniem łonowym, wierzchołkiem kości ogonowej oraz obydwoma guzami kulszowymi. Linia łącząca je dzieli dno miednicy na dwie części; przednią (moczowo-płciową) oraz tylną (odbytniczą), w obrębie której znajduje się odbyt. Z kolei część okolicy moczowo-płciowej, która zawiera zewnętrzne elementy płciowe nazywana jest okolicą sromową. Dno miednicy objęte jest ramą kostno-więzadłową dolnego otworu miednicy.

Miednica kostna zbudowana jest z parzystej kości miednicznej, kości krzyżowej oraz guzicznej. Z kolei kości miedniczne buduje kość łonowa, biodrowa i kulszowa. Warto podkreślić, że kości miedniczne to największe pod względem masy kości organizmu człowieka.

Wyróżnia się 3 warstwy dna miednicy w płaszczyźnie pionowej:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przepona miednicy – w jej skład wchodzi parzysty mięsień dźwigacz odbytu (podtrzymuje narządy miednicy mniejszej, a także uczestniczy w zwieraniu odbytnicy i pochwy, w czasie chodu stabilizuje staw krzyżowo-biodrowy), parzysty mięsień guziczny, górna oraz dolna powięź przepony miednicy;
  • przepona moczowo-płciowa – tworzy ją pojedynczy mięsień poprzeczny głęboki krocza, pojedynczy mięsień zwieracz zewnętrzny cewki moczowej oraz górna i dolna część przepony moczowo – płciowej;
  • mięśnie powierzchowne krocza – parzysty mięsień powierzchowny krocza, parzysty mięsień opuszkowo – gąbczasty oraz parzysty mięsień kulszowo – jamisty.

 

W płaszczyźnie poziomej wyróżnia się trójkąt moczowo-płciowy, gdzie występuje ujście cewki moczowej oraz pochwy, a także trójkąt odbytniczy, gdzie znajduje się ujście odbytu.

Mechanika dna miednicy

Mechanika dna miednicy wykazuje podwójny charakter – statyczny oraz dynamiczny. Biorąc pod uwagę mechanizm statyczny mięśnie dna miednicy tworzą dolne zamknięcie jamy brzusznej, która wypełniona jest słupem trzew. W miejscu tym wszystkie narządy ściśle przylegają do siebie. Warto podkreślić, że dno miednicy ulega obciążeniu w czasie porodu. W momencie, kiedy głowa dziecka przechodzi przez dno miednicy jej mięśnie oraz powięzie ulegają nie tylko rozciągnięciu na boki, ale również wydłużają się na zewnątrz. Kanał rodny przedłuża się. Jeżeli rozciąganie to jest zbyt szybkie i silne, wówczas części miękkie dna miednicy nie wytrzymują i dochodzi do pęknięcia krocza.

Pod względem dynamicznym przepona miednicy (szczególnie mięsień dźwigacz odbytu) oddziałuje razem z mięśniami ściany brzucha. W mechanizmie kurczenia się dźwigacz odbytu powoduje zmniejszenie się jamy miednicy i jamy brzusznej, a także unosi odbytnicę ku górze oraz delikatnie do przodu, jednak tylna ściana odbytnicy jest mocno przyciągnięta do przedniej.

Zobacz również: Mięśnie dna miednicy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *