
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Dno miednicy nazywane powszechnie kroczem tworzą części miękkie (mięśniowo-powięziowe) oraz części kostno-więzadłowe jej dolnego otworu. Z kolei układ mięśniowy składa się z trzech podstawowych grup, do których należą mięśnie powierzchowne, środkowe i górne.
Dno miednicy utworzone jest przez tkanki miękkie, które znajdują się pomiędzy spojeniem łonowym, wierzchołkiem kości ogonowej oraz obydwoma guzami kulszowymi. Linia łącząca je dzieli dno miednicy na dwie części; przednią (moczowo-płciową) oraz tylną (odbytniczą), w obrębie której znajduje się odbyt. Z kolei część okolicy moczowo-płciowej, która zawiera zewnętrzne elementy płciowe nazywana jest okolicą sromową. Dno miednicy objęte jest ramą kostno-więzadłową dolnego otworu miednicy.
Miednica kostna zbudowana jest z parzystej kości miednicznej, kości krzyżowej oraz guzicznej. Z kolei kości miedniczne buduje kość łonowa, biodrowa i kulszowa. Warto podkreślić, że kości miedniczne to największe pod względem masy kości organizmu człowieka.
Wyróżnia się 3 warstwy dna miednicy w płaszczyźnie pionowej:
W płaszczyźnie poziomej wyróżnia się trójkąt moczowo-płciowy, gdzie występuje ujście cewki moczowej oraz pochwy, a także trójkąt odbytniczy, gdzie znajduje się ujście odbytu.
Mechanika dna miednicy wykazuje podwójny charakter – statyczny oraz dynamiczny. Biorąc pod uwagę mechanizm statyczny mięśnie dna miednicy tworzą dolne zamknięcie jamy brzusznej, która wypełniona jest słupem trzew. W miejscu tym wszystkie narządy ściśle przylegają do siebie. Warto podkreślić, że dno miednicy ulega obciążeniu w czasie porodu. W momencie, kiedy głowa dziecka przechodzi przez dno miednicy jej mięśnie oraz powięzie ulegają nie tylko rozciągnięciu na boki, ale również wydłużają się na zewnątrz. Kanał rodny przedłuża się. Jeżeli rozciąganie to jest zbyt szybkie i silne, wówczas części miękkie dna miednicy nie wytrzymują i dochodzi do pęknięcia krocza.
Pod względem dynamicznym przepona miednicy (szczególnie mięsień dźwigacz odbytu) oddziałuje razem z mięśniami ściany brzucha. W mechanizmie kurczenia się dźwigacz odbytu powoduje zmniejszenie się jamy miednicy i jamy brzusznej, a także unosi odbytnicę ku górze oraz delikatnie do przodu, jednak tylna ściana odbytnicy jest mocno przyciągnięta do przedniej.
Zobacz również: Mięśnie dna miednicy.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły