Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak dobrać podkład? To częste pytanie, które zadają sobie młode kobiety. Tego rodzaju kosmetyk stanowi główny element codziennego makijażu. Właściwie dobrany nadaje skórze blasku, wyrównuje koloryt oraz przywraca naturalny, zdrowy wygląd.

Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?

Obecnie dobór podkładu nie należy do najprostszych czynności, bowiem ich wybór jest ogromny. Przede wszystkim zmieniły się funkcje tego rodzaju kosmetyków. Mają one za zadanie nie tylko maskować niedoskonałości skóry, ale również podkreślać jej koloryt, matowić czy delikatnie rozświetlać.

Na co zwrócić uwagę kupując podkład?

Najważniejszym elementem podczas czynności doboru podkładu do skóry jest przede wszystkim ocena tego jaki rodzaj cery posiadamy. Nie może być to aspekt zupełnie obojętny, ponieważ każdy podkład posiada inną konsystencję oraz właściwości. Podkład dla skóry tłustej czy mieszanej posiada lżejszą formułę, aby nie zatykał porów skóry. Z kolei dla cery suchej są nieco bardziej kremowe.

Przy wyborze podkładu należy zwrócić uwagę także na jego skład oraz właściwości. Dobry jakościowo oprócz wyrównania kolorytu skóry, powinien wykazywać działanie ochronne przed działaniem promieni słonecznych, czyli zawierać tzw. filtry UV.

Jak dobrać podkład do rodzaju skóry?

Przede wszystkim nie powinno się sprawdzać koloru podkładu na nadgarstku czy dłoni ze względu na to, że skóra w tych miejscach posiada inny kolor niż na twarzy. Aby więc wybrać kolor podkładu jak najbardziej zbliżony do koloru skóry twarzy, warto testować go na linii żuchwy. Jeśli okaże się, że jego barwa zlewa się z kolorem skóry oznacza to, że kolor ten jest dla nas najbardziej odpowiedni. W sytuacji kiedy nie możemy zdecydować się na jeden z dwóch kolorów podkładów zawsze, należy wybrać ten jaśniejszy.

Istotną kwestią jest także dobór podkładu na określoną porę roku, a więc na lato i zimę. Latem podczas, gdy skóra jest opalona, wystarczy użyć lekkiego podkładu. Warto również zwrócić uwagę na jego kolor, najlepiej aby był on o ton ciemniejszy. Wówczas nie będzie się charakterystycznie odznaczał od reszty opalonego ciała. Zimą z kolei wybierajmy podkład o gęstszej konsystencji, aby tuszował niedoskonałości skóry, a jednocześnie stanowił barierę ochronną dla skóry podczas niskich temperatur czy silnego wiatru.

Jak prawidłowo aplikować podkład na skórę?

Przed wykonaniem makijażu, bardzo ważne jest nawilżenie skóry twarzy. Dzięki temu podkład oraz inne kosmetyki kolorowe będą znacznie lepiej się trzymały i wyglądały. Nałożenie podkładu na skórę suchą może spowodować jego nierównomierne rozprowadzenie, a także ciemniejsze plamy w miejscach łuszczącego się naskórka. Korzystne dla skóry będzie również wcześniejsze wykonanie peelingu, który doskonale wygładzi jej powierzchnię.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Istotna jest także sama czynność aplikacji podkładu na skórę. Kosmetyk można nakładać przy pomocy pędzla, specjalnej gąbki tzw. beauty blender oraz opuszkami palców. Ważną wskazówką jest fakt, że aplikację podkładu zaczyna się zawsze od czoła kierując się na środkową część twarzy, następnie schodzac na boki. Podkład warto nałożyć również w miejsca takie jak powieki czy usta. Wówczas cienie lub błyszczyk będą utrzymywały się dłużej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca wokół włosów, w kącikach oczu, ust czy skrzydełek nosa. Miejsca te w bardzo łatwy sposób można pominąć lub nierównomiernie rozetrzeć, co automatycznie sprawi, że makijaż będzie wyglądał nieestetycznie.

Indywidualny dobór podkładu do skóry

1. Cera sucha.

Podkład do tego rodzaju cery powinien w swoim składzie zawierać witaminę E, która chroni skórę przez działaniem wolnych rodników, a także inne związki o działaniu nawilżającym. Kosmetyk ten powinien łatwo się rozprowadzać bez wykonywania intensywnych ruchów wcierania.

2. Cera wrażliwa.

Najlepszym rozwiązaniem dla cery wrażliwej będzie podkład o neutralnym pH. Powinien on również posiadać jak najkrótszy skład. Należy zaznaczyć, że im więcej składników, w tym również konserwantów w kosmetykach (parabenów), tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że preparat może wywołać uczulenie. Dla cer wrażliwych i alergicznych przeznaczone są głównie podkłady mineralne, które posiadają w swoim składzie jedynie naturalne związki. Warto mieć na uwadze, że niestety nawet i w takim przypadku mogą zdarzyć się reakcje alergiczne.

Zobacz również: Alergia w kosmetologii.

3. Cera mieszana.

Cera mieszana jest dość skomplikowanym typem skóry. Posiada bowiem strefę T, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum oraz strefę, która jest typowo sucha. W tej sytuacji najlepiej wybrać tzw. podkład inteligentny, który będzie oddziaływał korzystnie na obie strefy, jedną matowił, a drugą nawilżał.

4. Cera tłusta.

W przypadku cery tłustej dobrze sprawdzają się podkłady z dodatkiem silikonów tzw. podkłady wodne. Wskazane są również podkłady typowo matujące (pochłaniające nadmiar sebum).

5. Cera dojrzała.

Jeżeli mówimy skórze jaką jest cera dojrzała to oczekuje ona przede wszystkim kosmetyków o działaniu liftującym, które delikatnie napinają skórę oraz wyrównują jej koloryt.

6. Cera naczynkowa.

Ten rodzaj cery potrzebuje podkładów płynnych, mocno kryjących. W wykonywaniu makijażu na skórze jaką jest cera naczynkowa, warto wykorzystać korektor w kolorze zielonym maskujący zaczerwienienia lub rozszerzone naczynka.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *