Parabeny – co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Parabeny powszechnie postrzega się jako niebezpieczne i źle tolerowane przez skórę składniki preparatów kosmetycznych, które warunkują ich trwałość. Mimo to większość osób, często zastanawia się czym tak naprawdę są parabeny oraz dlaczego tak często widnieją na ich etykietach.

Parabeny - co warto o nich wiedzieć?

Czym są parabeny?

Parabeny to estry kwasu 4-hydrokybeznoesowego (PHBA), które różnią się grupą funkcyjną. Innymi słowy są one konserwantami, których zadaniem jest przedłużanie „życia” wszelkiego rodzaju kosmetyków. Występują m.in. w szamponach, kremach, pomadkach, podkładach, balsamach, mydłach, a także tonikach. Związki te znaleźć można również w lekach oraz produktach spożywczych.

Ciekawostka

Parabeny nie stanowią jedynego rodzaju substancji konserwujących. Występują naturalne konserwanty, do których należy olejek różany lub olejek grejpfrutowy. Opinie na temat ich skuteczności są jednak podzielone.

Jak działają parabeny?

Gdyby parabeny nie wchodziły w skład m.in. kosmetyków wiele z nich straciłoby swą przydatność zaraz po jego otwarciu. Wszystko dlatego, że tak jak do pożywienia, tak i do kosmetyków, dostają się różnego rodzaju drobnoustroje w postaci bakterii czy pleśni. Poprzez kontakt ze skórą namnażają się, szczególnie w tych, wyprodukowanych na bazie wody. Efektem tego są zanieczyszczone kosmetyki z jednocześnie obniżoną skutecznością.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Aby parabeny posiadały wysokie działanie przeciwdrobnoustrojowe często wykorzystywane są w formie mieszaniny, a więc z dodatkiem innych związków konserwujących.

Wady parabenów

W dzisiejszych czasach obecność parabenów w kosmetykach jest tematem kontrowersyjnym. Mimo że substancje te były poddawane gruntownym badaniom, a ich wykorzystanie jest całkowicie legalne, duży procent społeczeństwa posiada mieszane uczucia, co do wpływu tych związków na organizm.

Faktem jest, że w 2007 roku trafiły na tzw. czarną listę, bowiem wykazują negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Choć z drugiej strony związki te występują również w naturze. Jednym z przykładów może być metyloparaben obecny w borówce amerykańskiej.

Opinie lekarzy mówią jednak, że dawka występująca w kosmetykach jest na tyle mała, by mogła w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

Wskazówka

Należy wiedzieć, że kosmetyki w pełni wolne od parabenów, to takie których termin ważności upływa już po kilku dniach.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *