Faworki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Faworki (inaczej: chrust) są jedną z najbardziej klasycznych i popularnych przekąsek karnawałowych, które jednak w Polsce powszechnie przyrządza się przez cały rok. Tuż obok pączków i oponek są najczęściej wybieranymi słodyczami w Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek karnawału według kalendarza chrześcijańskiego. Tradycyjnie smaży się je na głębokim tłuszczu i podaje po poruszeniu cukrem pudrem.

faworki

Co to są faworki?

Faworki to słodycz popularna nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech czy na Litwie. Ma charakterystyczny kształt złożonej kokardki. Po raz pierwszy przyrządzono je już w średniowieczu, o czym świadczą wzmianki w kronikach historycznych. Z tego okresu pochodzi również nazwa produktu. W średniowieczu mianem faworka określało się kokardę noszoną przez rycerzy w widocznym miejscu, otrzymaną wcześniej od damy ich serca, czyli ukochanej kobiety. Miała ona podobny kształt do opisywanego wypieku, dlatego nazwano go właśnie w ten sposób.

Faworki są smażone na głębokim tłuszczu, dlatego należą do przekąsek dość kalorycznych i niekoniecznie zdrowych. Ich spożycie powinno być ograniczone i sporadyczne – bardzo dobrze smakują z okazji Tłustego Czwartku, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Szacuje się, że jeden faworek ma około 80-90 kcal.

Faworki – przepis

Aby przygotować pyszne faworki, niezbędne będą następujące składniki:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • 2 szklanki mąki pszennej (co daje około 300 g);
  • 4 żółtka;
  • 1 łyżka spirytusu;
  • ½ łyżeczki cukru;
  • ½ łyżeczki soli;
  • 5 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany;
  • olej lub smalec do smażenia.

Mąkę miesza się z cukrem i solą, a następnie dodaje do niej żółtka, spirytus i śmietanę. Po zagnieceniu na jednolitą masę ciasto przekłada się na stolnicę i przygotowuje ciasto. W tym celu należy je rozwałkować, złożyć na pół, ponownie rozwałkować i powtórzyć tę czynność kilkanaście razy. Dzięki temu ciasto będzie elastyczne podczas przyrządzania faworków i kruche po ich usmażeniu. Przygotowane ciasto rozwałkowuje się po raz ostatni, a następnie wycina z niego paski o długości około 10 cm i szerokości około 3-4 cm. W każdym takim prostokącie wykonuje się krótkie nacięcie, po czym przekłada przez nie koniec faworka, nadając mu charakterystyczny kształt.

Faworki smaży się na głębokim tłuszczu lub na patelni, na której znajduje się tyle oleju, aby przykrywał on 3/4 faworka. Tłuszcz musi być rozgrzany do temperatury około 180 stopni C. Można ją sprawdzić za pomocą termometru kuchennego. Faworki smaży się z obu stron na złoty kolor (30-60 sekund w zależności od jego grubości). Warto ułożyć je na ręcznikach kuchennych, aby oddały nieco tłuszcz. W razie preferencji można zrezygnować ze spirytusu w przepisie, choć jego celem jest właśnie ograniczenie wchłaniania tłuszczu przez ciasto. Z powyższego przepisu przygotować można 120-140 sztuk tej wyjątkowej przekąski.

Faworki – historia

Jak dokładnie powstały faworki i kto je wymyślił, tego nikt nie wie. Zgodnie z jedną z krążących legend, powstały one zupełnie przypadkowo, gdy niedoświadczony kucharz podczas smażenia pączków przypadkowo wrzucił do rozgrzanego tłuszczu kawałek odciętego ciasta. Po szybkim jego wyjęciu, aby ratować sytuację, posypał go cukrem pudrem. Szybko okazało się, że smażony warkocz z ciasta ma wyjątkowy, przyjemny smak, co stało się hitem ówczesnego cukiernictwa. Legenda ta nie została jednak nigdzie udokumentowana ani potwierdzona, dlatego wciąż pozostaje jedynie ciekawą historyjką opowiadaną dzieciom.

Faworki z serem – przepis

Choć powyższy, klasyczny przepis na faworki wciąż wybierany jest najchętniej, miłośnicy tej słodkiej przekąski powinni wypróbować również pewnych jego modyfikacji. Niezwykłe doznania smakowe charakteryzują przepis z wykorzystaniem sera twarogowego, do którego niezbędne są następujące składniki:

  • 300 g mąki pszennej;
  • 250 g twarogu;
  • 2 jajka;
  • 1 łyżka spirytusu;
  • 1/2 łyżeczki sody;
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego;
  • olej do smażenia.

Przeciśnięty przez praskę twaróg przekłada się na stolnicę i miesza z mąką, sodą, proszkiem do pieczenia, jajkami, cukrem waniliowym oraz spirytusem. Ciasto należy zagniatać do momentu połączenia się wszystkich składników, po czym odstawia się je na 15 minut. Dalszy etap jest identyczny jak poprzedni i obejmuje wałkowanie ze składaniem ciasta. Ostatecznie rozwałkowuje się ciasto na grubość około 3 mm i kroi na paski o wymiarach 10×3 cm. Wszystkie kolejne czynności za takie same jak w przepisie wyżej.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *