Ile trzeba ćwiczyć, żeby spalić pączka? To z pewnością jedno z najczęściej zadawanych pytań w Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem w kalendarzu chrześcijańskim. Pączek to symbol tego dnia, tuż obok oponek i faworków. Kaloryczność tradycyjnych pączków wynika głównie ze smażenia ich na głębokim tłuszczu.
Ile kalorii ma pączek?
Na kaloryczność pączka wpływa przede wszystkim proces jego przygotowania – choć tradycyjnie smaży się go na głębokim tłuszczu, coraz chętniej paczki są pieczone w piekarniku. To alternatywa dla diabetyków, osób z chorobami jelit, niestrawnością czy po prostu dbających o utrzymanie zdrowej diety i estetycznej sylwetki. Na kaloryczność pączka wpływa również jego nadzienie i ewentualna polewa, z których jednak zawsze można zrezygnować.
Pączek smażony o masie około 60 g zawiera średnio 300 kcal. Z kolei pączek pieczony w piekarniku o tej samej masie ma około 200 kcal. Mowa tutaj o pączkach bez żadnych dodatków. Jedna łyżeczka marmolady dostarcza około 35 kcal, zaś łyżeczka budyniu około 45 kcal. Najbardziej klasycznym, tradycyjnym pączkiem w Tłusty Czwartek jest ten smażony, nadziany konfiturą różaną i oblany lukrem. Jego szacowana kaloryczność wynosi 350 kcal i właśnie na tym przykładzie omawiane będą sposoby spalania pączka.
Ile trzeba ćwiczyć, żeby spalić pączka?
Aby spalić 350 kalorii, należy wybrać jeden z poniższych sposobów:
- taniec – 60 minut;
- bieganie w tempie 10 km/h – 30 minut;
- bieganie szybkie w tempie 13 km/h – 20 minut;
- gra w bilard – 2 godziny;
- powolny spacer w tempie 3 km/h – 2 godziny;
- szybki spacer w tempie 5 km/h – 1,5 godziny;
- chodzenie po górach – 50 minut;
- hula hop – 1 godzina 15 minut;
- jazda konna – 1 godzina 15 minut;
- jazda na łyżwach lub rolkach – 40 minut;
- jazda na rowerze w tempie 10 km/h – 1,5 godziny;
- jazda na rowerze w tempie 23-25 km/h – 30 minut;
- joga – 2 godziny;
- koszenie trawnika – 1 godzina 15 minut;
- gra w koszykówkę – 40 minut;
- gra w kręgle – 1,5 godziny;
- pilates – 1,5 godziny;
- gra w piłkę nożną – 30 minut;
- podnoszenie ciężarów – 50 minut;
- przysiady – 60 minut;
- spokojne skakanie na skakance – 35 minut;
- szybkie skakanie na skakance – 30 minut;
- pole dance – 40 minut;
- wchodzenie po schodach – 60 minut;
- zumba – 40 minut.
To jedynie przykłady, które mimo tego nie są tak precyzyjne. Spalanie kalorii zależy w dużej mierze od tempa metabolizmu, co jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka. Należy pamiętać, że organizm spala kalorie również w bezruchu, jest to jednak proces bardzo długi i wiąże się z wykorzystaniem kalorii do przeprowadzania podstawowych reakcji organizmu, w tym wytwarzania ciepła czy oddychania. Na tym etapie warto wyliczyć podstawową przemianę energii (PPM) ze wzoru Harrisa-Benedicta:
- kobiety: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
- mężczyźni: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek]).
Zatem kobieta o masie ciała 60 kg, wzroście 170 cm i w wieku 30 lat, zgodnie z wyliczeniami wzoru, posiada podstawową przemianę materii na poziomie 1400 kcal. To minimalna liczba kalorii, którą należy dostarczyć, aby podtrzymać reakcje życiowe organizmu. Oczywiście dotyczy to wyłącznie kobiet prowadzących bierny, siedzący tryb życia. Każda aktywność wiąże się z koniecznością zwiększenia poziomu dostarczanych wraz z żywnością kalorii. Bazując na tym wyniku, można szybko wywnioskować, że taka kobieta będzie potrzebować aż 6 godzin, aby (pozostając we względnym bezruchu) spalić spożytego w Tłusty Czwartek pączka.
Zobacz również: Dieta przyspieszająca metabolizm.
Pączki – ile można zjeść na Tłusty Czwartek?
Uważa się, że bezpieczna liczba pączków spożytych w jednym dniu wynosi 3. Dotyczy to osób zdrowych, bez przewlekłych problemów zdrowotnych. Do jednego pączka powinny ograniczyć się osoby otyłe, z chorobą Leśniowskiego-Crohna, zespołem jelita drażliwego, refluksem, cukrzycą (pamiętając, aby zgodnie z potrzebami organizmu i stanem zdrowia odpowiednio dobierać pączki, np. z mąki bezglutenowej, bez cukru, pieczone itd.).
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |