Pączki bezglutenowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pączki bezglutenowe polecane są każdemu, kto zmaga się z problemem nietolerancji tego białka (np. celiakią, nadwrażliwością na gluten czy alergią na pszenicę). Coraz więcej osób decyduje się ograniczyć spożycie glutenu ze względu na jego potencjalnie niekorzystny wpływ na zdrowie jelit. Wówczas w Tłusty Czwartek warto przyrządzić przekąski bez użycia produktów zawierających gluten.

Pączki bezglutenowe

Co to jest gluten?

Gluten jest mieszaniną prolamin, występujących w ziarnach zbóż takich jak pszenica, jęczmień, żyto, owies. Obecność glutenu w diecie może wywoływać nieprawidłową odpowiedź organizmu, objawiającą się bólem brzucha, biegunkami, ogólnie złym samopoczuciem czy nawet wysypkami skórnymi. Niebezpieczna jest zwłaszcza celiakia, której przyczyny nie są wprawdzie znane, jednak w przebiegu tej choroby obserwuje się stopniowy zanik kosmków jelitowych, wskutek czego wzrasta przepuszczalność ścian jelita cienkiego. Blisko połowę białek w glutenie stanowi najbardziej alergizująca gliadyna, której najwyższy poziom notuje się w pszenicy. Wciąż nie wiadomo, dlaczego problemy z tolerancją glutenu są coraz częstsze, choć uważa się, że wpływ na to może mieć pogorszenie jakości żywności, w tym modyfikacje zbóż mające na celu zwiększenie ich wytrzymałości na pasożyty i czynniki atmosferyczne oraz wielkości plonów.

Pączki bezglutenowe – przepis

Aby przygotować pączki bezglutenowe, potrzebne są następujące składniki:

  • 400 g mąki bezglutenowej;
  • 250 ml mleka;
  • 40 g świeżych drożdży bezglutenowych;
  • 70 g cukru;
  • 2 jajka całe oraz 1 żółtko;
  • szczypta soli;
  • 70 g masła.

Lekko ciepłe mleko mieszamy z pokruszonymi drożdżami, łyżeczką cukru oraz 5 łyżkami mąki (wziętymi ze wskazanej puli) – tak powstaje zaczyn na ciasto. Po zmieszaniu składników miskę przykrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut do wyrośnięcia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do drugiej miski wsypujemy resztę mąki, cukru, miękkie masło, szczyptę soli, jajka i żółtko, a następnie przygotowany zaczyn. Ciasto zagniatamy ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego. Ręczne zagniatanie będzie jednak bardzo trudne, ponieważ ciasto wyjdzie mocno klejące. Po wyrobieniu ciasta odrywa się od niego porcje ważące około 65 g i formuje z nich kulki kształtu docelowego pączka. Gotowe, surowe jeszcze pączki odstawia się pod przykryciem na około 40 minut, aby mogły jeszcze trochę podrosnąć. Po upływie tego czasu pączki smażymy na rozgrzanym do 180 stopni C głębokim tłuszczu, przez 2-3 minuty z każdej strony.

Spirytus do pączków

Dodanie do powyższego przepisu 1 łyżki spirytusu sprawi, że ciasto nie będzie tak bardzo chłonęło tłuszczu. Alkohol dodaje się jednak dopiero na etapie mieszania mąki z wyrośniętym zaczynem (nigdy do samego zaczynu). Podobny efekt można uzyskać kładąc pączki na mocno rozgrzanym już tłuszczu – dopiero, gdy jego temperatura będzie rzeczywiście wynosić 180 stopni C. Sprawdzić to można za pomocą termometru kuchennego.

Chcąc przygotować pączki bezglutenowe, które dodatkowo będą zdrowsze i mniej kaloryczne, zamiast je smażyć zgodnie z tradycyjną recepturą, można zdecydować się na ich upieczenie w piekarniku. To rozwiązanie zwłaszcza dla osób z refluksem, problemami trawiennymi czy dbających o sylwetkę. Przeważnie piecze się je 15-20 minut w piekarniku rozgrzanym do 170-180 stopni C.

Zobacz również: Ile trzeba ćwiczyć, żeby spalić pączka?

Pączki bezglutenowe – czym nadziać?

Nadziewanie pączków bezglutenowych odbywa się identycznie jak w przypadku tradycyjnych pączków. Wystarczy przygotować rękaw cukierniczy lub specjalną szprycę, nałożyć do niej nadzienie i wcisnąć bezpośrednio do środka pączka. Klasyczne nadzienie to dżem różany, choć równie dobrze można nadziać pączki nutellą, budyniem, dżemem czy marmoladą o ulubionym smaku. Pączki można podawać też bez nadzienia, oprószone cukrem pudrem lub polane lukrem.

Mąka bezglutenowa

Wybór mąki bezglutenowej może być trudny, zwłaszcza jeśli pączki smażone będą po raz pierwszy. Najczęściej poleca się bezglutenowe mieszanki, np. zawierające w składzie mąkę kukurydzianą i mąkę pszenną bezglutenową. Dobrze sprawdzą się jednak również następujące mąki: owsiana, gryczana, z tapioki, konopna, migdałowa, kokosowa czy ryżowa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Orkusz A., Garaszczuk A., Gluten w żywności – korzyści i zagrożenia, Nauki Inżynierskie i Technologie, 4/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *