Wzmożone pragnienie w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wzmożone pragnienie w ciąży to fizjologiczne, naturalne zjawisko, wynikające z intensywnych zmian w organizmie kobiety. Rozwijający się płód także potrzebuje wody, aby móc prawidłowo wzrastać. To okres, kiedy zapotrzebowanie na płyny wzrasta i należy je zaspokajać.

Wzmożone pragnienie w ciąży

Z czego wynika wzmożone pragnienie w ciąży?

Wzmożone pragnienie w ciąży wynika głównie ze zjawiska obecności rozwijającego się płodu. Aby płód mógł wzrastać musi pobierać wodę z organizmu matki. Szczególnie intensywnie ma to miejsce w I trymestrze, ponieważ dziecko rozwija się wtedy najszybciej. Efektem pobierania przez nie wody jest uczucie pragnienia u matki. Zmiany w gospodarce hormonalnej również wpływają na pojawienie się tego charakterystycznego objawu.

W razie obaw i wątpliwości zawsze warto omówić tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym ciąże lub z położną. Wzmożone pragnienie w ciąży nie powinno jednak stanowić powodu do niepokoju.

Dlaczego w ciąży należy pić dużo płynów?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne nie tylko w ciąży. Woda jest niezbędna, aby komórki całego organizmu mogły się dzielić i pełnić swoje funkcje. Ponadto stanowi ona bazę do licznych reakcji enzymatycznych, hormonalnych czy zapewniających prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Podczas ciąży warto pić dużą ilość płynów, ponieważ pomaga to:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • utrzymać zdrowy wygląd skóry – rosnący brzuch i rozciągająca się skóra szybciej wrócą do stanu sprzed ciąży, jeśli zapewnimy tkankom odpowiednią dawkę wody;
  • zmniejszać i przeciwdziałać obrzękom w ciąży;
  • utrzymać właściwą masę ciała – w ciąży należy zdrowo się odżywiać i dostarczać nieco więcej kalorii niż zwykle, jednak picie wody zapobiegnie napadom apetytu na słodkie i wspomoże prawidłowe trawienie;
  • utrzymać dobre samopoczucie;
  • usuwać z organizmu toksyny i szkodliwe związki.

Już lekkie odwodnienie sprawia, że przyszła mama traci energię i siły do działania. Pojawiają się zawroty głowy, szumy uszne, problemy trawienne (przewlekłe zaparcia i biegunki w ciąży) oraz problemy z koncentracją.

Woda a rozwój płodu

W płynie owodniowym wzrasta i rozwija się dziecko. To jego naturalne środowisko w rozwoju prenatalnym. Jak wspomniano wcześniej, wszystkie komórki organizmu potrzebują wody aby móc się dzielić i rozwijać, ponieważ ludzki organizm zbudowany jest w większości właśnie z wody. Niedobór wód płodowych czy odwodnienie u matki może skutkować zaburzeniami rozwoju dziecka. Zwiększa się ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, niekiedy bardzo poważnych.

Woda a dolegliwości ciążowe

Kobiety często nie zdają sobie sprawy z tego, że na wiele dolegliwości ciążowych rozwiązaniem może być woda. Nawodnienie organizmu nie tylko sprzyja rozwojowi dziecka i zapewnia przyszłej mamie dobre samopoczucie, ale także może wspierać terapię bólów mięśniowych, obrzęków, zespołu cieśni nadgarstka, nudności, zgagi czy zaparć. Właściwe nawodnienie organizmu w I trymestrze ciąży zmniejszy ryzyko tak częstych wówczas infekcji układu moczowego, natomiast picie wody w III trymestrze sprawi, że tkanki będą lepiej nawilżone i elastyczne. Ma to duże znaczenie podczas porodu, który wymaga pewnego rozciągnięcia skóry i innych tkanek miękkich.

Zobacz również: Mdłości w ciąży

Zapotrzebowanie na wodę w ciąży

Zalecenia dla przeciętnego człowieka prowadzącego stabilny, spokojny tryb życia wynoszą 1,5 l wody dziennie. Ilość ta wzrasta przy nadmiernej potliwości, np. przy aktywności fizycznej czy gorączce. Kobietom w ciąży poleca się wypijać około 2,3 l płynów dziennie. 80% tej puli powinna stanowić woda, zaś pozostałe 20% – odpowiednio dobrane herbatki, naturalne soki owocowe i warzywne czy napoje mleczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szostak-Węgierek D., Cichocka A., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Onwere C., Vakharia H., Crash Course – położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *