
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Mdłości w ciąży to powszechne zjawisko, które wiąże się z licznymi zmianami fizjologicznymi tego okresu. Stanowią charakterystyczny objaw ciąży począwszy od 4. aż do zakończenia nawet 20. tygodnia ciąży. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet do 80% ciężarnych kobiet. Ich intensywność i częstotliwość są różne, z pewnością jednak uprzykrzają życie i zmniejszają radość z tych cudownych chwil.
Mdłości w ciąży są całkowicie naturalną konsekwencją rosnącego poziomu progesteronu we krwi. Jest on konieczny do podtrzymania ciąży, wiąże się jednak z typowymi, „ciążowymi” objawami. Według niektórych badaczy i lekarzy mdłości mogą mieć również podłoże psychosomatyczne. Mówiąc prościej, mogą wynikać ze zmęczenia, senności, niewyspania się czy stresu. Problemy dnia codziennego i liczne zmartwienia nasilają intensywność tej dolegliwości.
Istnieje wiele skutecznych, domowych metod zmniejszających mdłości w ciąży. Są to między innymi:
W pierwszej kolejności jednak zwraca się uwagę na codzienną dietę. Jeśli mdłości występują po konkretnym rodzaju pożywienia, najlepiej jest go unikać. Niejednokrotnie mdłości pojawiają się bez konkretnej przyczyny, np. z samego rana tuż po przebudzeniu się. Wówczas warto sięgać po imbir. Od setek lat stosowany był jako środek przeciwwymiotny i zmniejszający mdłości, przy czym jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży. Można go stosować pod różnymi postaciami, dobrze sprawdzi się dodanie odrobiny kłącza do naparów ziołowych o działaniu przeciwwymiotnym (po konsultacji z lekarzem).
Ziołolecznictwo powinno być dobierane szczególnie starannie, ponieważ niektóre zioła mają działanie rozkurczowe. W pierwszym trymestrze mogą doprowadzić do poronienia. Przed całą ciążę bezpieczne będą jednak napary z mięty, rumianku, majeranku czy melisy. Odnośnie suplementacji, w największym stopniu poleca się kwas foliowy, to lek pierwszego rzutu w przypadku ciążowych mdłości. Jeśli mimo zmiany diety mdłości utrzymują się warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty. Specjalista w bezpieczny sposób zaingeruje w tkanki, zwłaszcza w układ nerwowy, wyciszając go. Przed wizytą najlepiej zabrać ze sobą zgodę od lekarza prowadzącego na podjęcie terapii i wykonywanie ćwiczeń. Taka zgoda powinna zawierać informację, że ciąża nie jest zagrożona.
Jeśli zmagasz się z nudnościami w ciąży, pamiętaj aby:
Zastosowanie się do powyższych wskazówek w wielu przypadkach może zlikwidować lub znacznie zmniejszyć problem mdłości. Jeśli tak się nie stanie, a mdłości napawają Cię niepokojem, udaj się do specjalisty bądź skonsultuj ze swoim ginekologiem.
Jeśli w Twoim przypadku nie występują mdłości podczas ciąży, niczym się nie przejmuj. Choć to częsty objaw, nie stanowi reguły. U części kobiet mdłości nie pojawiają się wcale, nawet jeśli przykładowo występowały w poprzednich ciążach. Jeśli się niepokoisz, spytaj swojego lekarza o stan zdrowia swój i dziecka. My radzimy jednak cieszyć się łagodnym przebiegiem ciąży i przygotowywać do nadchodzącego macierzyństwa.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 1/2019.
Unzila A., Nayeri M., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, Ginekologia po Dyplomie, 8/2012.
Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska, 7/2010.
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły