Mdłości w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mdłości w ciąży to powszechne zjawisko, które wiąże się z licznymi zmianami fizjologicznymi tego okresu. Stanowią charakterystyczny objaw ciąży począwszy od 4. aż do zakończenia nawet 20. tygodnia ciąży. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet do 80% ciężarnych kobiet. Ich intensywność i częstotliwość są różne, z pewnością jednak uprzykrzają życie i zmniejszają radość z tych cudownych chwil.

Mdłości w ciąży

Przyczyny mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży są całkowicie naturalną konsekwencją rosnącego poziomu progesteronu we krwi. Jest on konieczny do podtrzymania ciąży, wiąże się jednak z typowymi, „ciążowymi” objawami. Według niektórych badaczy i lekarzy mdłości mogą mieć również podłoże psychosomatyczne. Mówiąc prościej, mogą wynikać ze zmęczenia, senności, niewyspania się czy stresu. Problemy dnia codziennego i liczne zmartwienia nasilają intensywność tej dolegliwości.

Bezpieczne sposoby na mdłości w ciąży

Istnieje wiele skutecznych, domowych metod zmniejszających mdłości w ciąży. Są to między innymi:

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sposoby na mdłości

W pierwszej kolejności jednak zwraca się uwagę na codzienną dietę. Jeśli mdłości występują po konkretnym rodzaju pożywienia, najlepiej jest go unikać. Niejednokrotnie mdłości pojawiają się bez konkretnej przyczyny, np. z samego rana tuż po przebudzeniu się. Wówczas warto sięgać po imbir. Od setek lat stosowany był jako środek przeciwwymiotny i zmniejszający mdłości, przy czym jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży. Można go stosować pod różnymi postaciami, dobrze sprawdzi się dodanie odrobiny kłącza do naparów ziołowych o działaniu przeciwwymiotnym (po konsultacji z lekarzem).

Ziołolecznictwo powinno być dobierane szczególnie starannie, ponieważ niektóre zioła mają działanie rozkurczowe. W pierwszym trymestrze mogą doprowadzić do poronienia. Przed całą ciążę bezpieczne będą jednak napary z mięty, rumianku, majeranku czy melisy. Odnośnie suplementacji, w największym stopniu poleca się kwas foliowy, to lek pierwszego rzutu w przypadku ciążowych mdłości. Jeśli mimo zmiany diety mdłości utrzymują się warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty. Specjalista w bezpieczny sposób zaingeruje w tkanki, zwłaszcza w układ nerwowy, wyciszając go. Przed wizytą najlepiej zabrać ze sobą zgodę od lekarza prowadzącego na podjęcie terapii i wykonywanie ćwiczeń. Taka zgoda powinna zawierać informację, że ciąża nie jest zagrożona.

Ważne rady

Jeśli zmagasz się z nudnościami w ciąży, pamiętaj aby:

  • spokojnie i powoli podnosić się z łóżka;
  • mimo nudności nie pomijać śniadań ani ważnych posiłków w ciągu dnia (najlepiej aby były one lekkostrawne);
  • pij wodę, napary ziołowe;
  • nie przejadaj się – lepiej jeść mniej a częściej, niż rzadziej a więcej;
  • unikaj smażonego;
  • unikaj mocnych zapachów – niekiedy nawet ulubione perfumy mogą wywoływać mdłości;
  • dokładnie wietrz mieszkanie. Jeśli jest zima, na ten czas opuść pomieszczenie;
  • unikaj dymu tytoniowego;
  • myj często zęby;
  • ubieraj się luźno i swobodnie, aby nic nie uciskało na okolice brzucha.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek w wielu przypadkach może zlikwidować lub znacznie zmniejszyć problem mdłości. Jeśli tak się nie stanie, a mdłości napawają Cię niepokojem, udaj się do specjalisty bądź skonsultuj ze swoim ginekologiem.

Czy mdłości w ciąży występują zawsze?

Jeśli w Twoim przypadku nie występują mdłości podczas ciąży, niczym się nie przejmuj. Choć to częsty objaw, nie stanowi reguły. U części kobiet mdłości nie pojawiają się wcale, nawet jeśli przykładowo występowały w poprzednich ciążach. Jeśli się niepokoisz, spytaj swojego lekarza o stan zdrowia swój i dziecka. My radzimy jednak cieszyć się łagodnym przebiegiem ciąży i przygotowywać do nadchodzącego macierzyństwa.Polecane produkty:

Bibliografia

Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 1/2019.
Unzila A., Nayeri M., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, Ginekologia po Dyplomie, 8/2012.
Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska, 7/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *