Mdłości w ciąży to powszechne zjawisko, które wiąże się z licznymi zmianami fizjologicznymi tego okresu. Stanowią charakterystyczny objaw ciąży począwszy od 4. aż do zakończenia nawet 20. tygodnia ciąży. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet do 80% ciężarnych kobiet. Ich intensywność i częstotliwość są różne, z pewnością jednak uprzykrzają życie i zmniejszają radość z tych cudownych chwil.
Przyczyny mdłości w ciąży
Mdłości w ciąży są całkowicie naturalną konsekwencją rosnącego poziomu progesteronu we krwi. Jest on konieczny do podtrzymania ciąży, wiąże się jednak z typowymi, „ciążowymi” objawami. Według niektórych badaczy i lekarzy mdłości mogą mieć również podłoże psychosomatyczne. Mówiąc prościej, mogą wynikać ze zmęczenia, senności, niewyspania się czy stresu. Problemy dnia codziennego i liczne zmartwienia nasilają intensywność tej dolegliwości.
Bezpieczne sposoby na mdłości w ciąży
Istnieje wiele skutecznych, domowych metod zmniejszających mdłości w ciąży. Są to między innymi:
- akupresura;
- psychoterapia;
- odpowiednia dieta;
- suplementacja;
- ćwiczenia relaksacyjne;
- akupunktura.
W pierwszej kolejności jednak zwraca się uwagę na codzienną dietę. Jeśli mdłości występują po konkretnym rodzaju pożywienia, najlepiej jest go unikać. Niejednokrotnie mdłości pojawiają się bez konkretnej przyczyny, np. z samego rana tuż po przebudzeniu się. Wówczas warto sięgać po imbir. Od setek lat stosowany był jako środek przeciwwymiotny i zmniejszający mdłości, przy czym jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży. Można go stosować pod różnymi postaciami, dobrze sprawdzi się dodanie odrobiny kłącza do naparów ziołowych o działaniu przeciwwymiotnym (po konsultacji z lekarzem).
Ziołolecznictwo powinno być dobierane szczególnie starannie, ponieważ niektóre zioła mają działanie rozkurczowe. W pierwszym trymestrze mogą doprowadzić do poronienia. Przed całą ciążę bezpieczne będą jednak napary z mięty, rumianku, majeranku czy melisy. Odnośnie suplementacji, w największym stopniu poleca się kwas foliowy, to lek pierwszego rzutu w przypadku ciążowych mdłości. Jeśli mimo zmiany diety mdłości utrzymują się warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty. Specjalista w bezpieczny sposób zaingeruje w tkanki, zwłaszcza w układ nerwowy, wyciszając go. Przed wizytą najlepiej zabrać ze sobą zgodę od lekarza prowadzącego na podjęcie terapii i wykonywanie ćwiczeń. Taka zgoda powinna zawierać informację, że ciąża nie jest zagrożona.
Ważne rady
Jeśli zmagasz się z nudnościami w ciąży, pamiętaj aby:
- spokojnie i powoli podnosić się z łóżka;
- mimo nudności nie pomijać śniadań ani ważnych posiłków w ciągu dnia (najlepiej aby były one lekkostrawne);
- pij wodę, napary ziołowe;
- nie przejadaj się – lepiej jeść mniej a częściej, niż rzadziej a więcej;
- unikaj smażonego;
- unikaj mocnych zapachów – niekiedy nawet ulubione perfumy mogą wywoływać mdłości;
- dokładnie wietrz mieszkanie. Jeśli jest zima, na ten czas opuść pomieszczenie;
- unikaj dymu tytoniowego;
- myj często zęby;
- ubieraj się luźno i swobodnie, aby nic nie uciskało na okolice brzucha.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek w wielu przypadkach może zlikwidować lub znacznie zmniejszyć problem mdłości. Jeśli tak się nie stanie, a mdłości napawają Cię niepokojem, udaj się do specjalisty bądź skonsultuj ze swoim ginekologiem.
Czy mdłości w ciąży występują zawsze?
Jeśli w Twoim przypadku nie występują mdłości podczas ciąży, niczym się nie przejmuj. Choć to częsty objaw, nie stanowi reguły. U części kobiet mdłości nie pojawiają się wcale, nawet jeśli przykładowo występowały w poprzednich ciążach. Jeśli się niepokoisz, spytaj swojego lekarza o stan zdrowia swój i dziecka. My radzimy jednak cieszyć się łagodnym przebiegiem ciąży i przygotowywać do nadchodzącego macierzyństwa.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 1/2019.
Unzila A., Nayeri M., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, Ginekologia po Dyplomie, 8/2012.
Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska, 7/2010.