Biegunka w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Biegunka w ciąży to bardzo częsta dolegliwość tego okresu. O dolegliwości mówimy wtedy, gdy liczba dobowych wypróżnień wynosi 3 lub więcej, przy czym oddawane stolce mają płynną lub półpłynną konsystencję. Wyróżniamy postać ostrą i postać przewlekłą, jednak każda z nich wymaga odpowiedniego podejścia.

Biegunka w ciąży

Co powoduje biegunkę w ciąży?

Istnieje kilka podstawowych przyczyn biegunki w ciąży. Jeśli utrzymuje się ona powyżej 3 tygodni stanowi postać przewlekłą i może wiązać się z:

Biegunka ostra (trwająca krócej niż 3 tygodnie) wskazuje na infekcje bakteryjne, infekcje pasożytnicze lub infekcje wirusowe. To tym bardziej częste, że w ciąży spada odporność organizmu, a więc jest on bardziej podatny na zakażenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Oczywiście należy wspomnieć o biegunce, która jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. W ciąży zachodzi wiele zmian na poziomie hormonalnym, to zaś wpływa w dużym stopniu na pracę jelit. Dodatkowo rosnąca macica wywiera wpływ na ich ułożenie w jamie brzusznej, co również nie pozostaje bez zmian dla samopoczucia i zdrowia. Biegunka w I trymestrze jest zjawiskiem fizjologicznym i może utrzymywać się do 6. tygodnia ciąży. W II trymestrze wiąże się z szybko rosnącym płodem i uciskiem narządów wewnętrznych. Z kolei w III trymestrze wskazuje na zbliżający się termin porodu, który wymaga przygotowania również narządów wewnętrznych. Jednak jeśli towarzyszy jej twardy w dotyku brzuch, może wskazywać na odklejenie się łożyska.

Biegunka w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Krótkotrwała biegunka, której nie towarzyszą niepokojące objawy, zwykle nie stanowi powodu do zmartwień. W związku z tym nie wymaga wizyty u lekarza ani specjalistycznego podejścia. Warto wprowadzić lekkostrawną dietę, pić dużo wody i uzupełniać elektrolity. W razie złego samopoczucia wskazany jest odpoczynek. W przypadku diety poleca się sięganie po suszone owoce, które są naturalnym i bezpiecznym sposobem na rozwolnienie.

Jeśli biegunka nie ustępuje należy udać się do lekarza. Wówczas terapia uzależniona jest od przyczyny dolegliwości, zazwyczaj jednak opiera się na odpowiednio dobranej farmakoterapii. Nie należy sięgać po leki na biegunkę samodzielnie, ponieważ w ciąży wiele związków aktywnych zawartych w lekach może wpływać na przebieg ciąży i stan zdrowia dziecka. Wszelkie preparaty farmaceutyczne powinny być dobrane indywidualnie przez lekarza mającego świadomość ciąży u swojej pacjentki.

Biegunka w ciąży a dieta

Jeśli w przebiegu ciąży towarzyszą nam biegunki najlepiej unikać wszelkich ciężkostrawnych dań, smażonych na oleju bądź zawierających fasolę czy grzyby. Warto również unikać kawy i mocnej herbaty czarnej, a także napojów gazowanych i soków z warzyw czy owoców (głównie przecierowych). Warto sięgać po kleiki, sucharki, zupy na ryżu i marchewce oraz chrupki kukurydziane. Z czasem można włączyć do diety gotowane ziemniaki lub chude mięso drobiowe. Stosowanie wszelkich ziół musi być wcześniej skonsultowane z lekarzem.Polecane produkty:

Bibliografia

Wasielica-Berger J., Ostra biegunka, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2018.
Chojnicki M., Dąbrowski A., Bura M., Rozpłochowski B., Bruś-Chojnicka A., Marszałek A., Kowala-Piaskowska A., Mozer-Lisewska I., Objawowe zakażenie Clostridium Difficile u ciężarnej – opis przypadku oraz analiza metod diagnostycznych i terapeutycznych możliwych do zastosowania u kobiet ciężarnych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 4/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *