Trądzik zaskórnikowy to jedna z najłagodniejszych postaci trądziku, mimo tego ma charakter przewlekły i trudno jest się go szybko pozbyć. Pojawia się u osób w każdym wieku, także u tych, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Nie wiadomo, co dokładnie powoduje tę dolegliwość. Sugeruje się wpływ wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog oraz kosmetolog.
Przyczyny trądziku zaskórnikowego
Przyczyny omawianej choroby dermatologicznej nie są znane. Wiadomo jednak, że wpływ na jej wystąpienie ma połączenie czynników takich jak:
- zmiany hormonalne (dlatego szczyt zachorowań przypada na okres młodzieńczy);
- zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych;
- nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i dbanie o skórę;
- nadmierna produkcja łoju, cera tłusta;
- nieodpowiednia dieta;
- przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza glikokortykosteroidów, antydepresantów czy leków przeciwpadaczkowych;
- palenie papierosów;
- nadmierny stres w życiu.
Aby uniknąć lub załagodzić objawy trądziku należy więc przede wszystkim unikać stresu, palenia, złego odżywiania się, dbając o równowagę hormonalną i zdrowy tryb życia.
Trądzik zaskórnikowy – objawy
Podstawowym objawem trądziku zaskórnikowego jest pojawianie się zaskórników – otwartych i zamkniętych. Otwarte przyjmują kolor ciemnobrązowy lub wręcz czarny, ponieważ ujścia gruczołów łojowych są wypełnione utlenioną keratyną. Z kolei zaskórniki zamknięte posiadają biały kolor, a ujścia gruczołów łojowych pozostają niewidoczne. Zmiany skórne najczęściej lokalizują się na twarzy (nos, czoło i broda, czyli tzw. strefa T), nieco rzadziej na plecach i klatce piersiowej. Mogą mieć od 1 do 3 mm.
Większość osób zmagających się z trądzikiem zaskórnikowym cierpi także na łojotok, czego konsekwencją jest tłusta cera. Dolegliwość w większości przypadków trwale ustępuje bez pozostawienia blizn czy przebarwień skóry. Warto jednak wiedzieć, że zignorowany w wieku młodzieńczym trądzik zaskórnikowy może towarzyszyć nam nawet do 30. roku życia i dłużej.
Leczenie trądziku zaskórnikowego
Leczenie powinno być kompleksowe i obejmować różne dziedziny życia pacjenta. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry – codzienne oczyszczanie delikatnymi piankami lub żelami, nawilżanie oraz natłuszczanie (jako że cera tłusta również potrzebuje natłuszczenia, zaleca się miejscowe stosowanie olejków lub praktykowanie metody OCM). Choć nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, uważa się, że dieta bogata w węglowodany proste może nasilać przebieg trądziku. Zaleca się unikanie alkoholu, ostrych potraw, słodyczy i żywności przetworzonej. Zmiany mogą zaostrzać się w kontakcie z chlorem, dlatego należy rozważnie korzystać z basenu.
Dermatolog zazwyczaj przepisuje leki do stosowania miejscowego, mające w składzie np. nadtlenek benzoilu lub retinoidy. Wymagana jest regularność, terapia może trwać nawet wiele miesięcy czy lat. Nierzadko stosuje się miejscową antybiotykoterapię. W zależności od obrazu klinicznego, niekiedy bardzo dobrym pomysłem jest wizyta u kosmetologa, który wykona peeling kawitacyjny dokładnie oczyszczający skórę.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Zmagając się z trądzikiem zaskórnikowym szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji. W kosmetykach warto szukać składników takich jak kwas salicylowy, retinol, witamina PP czy kwas azelainowy. Skórę należy oczyszczać rano i wieczorem, najlepiej preparatami mikrozłuszczającymi. Należy aplikować kosmetyki zapewniające ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza planując dłuższy pobyt na świeżym powietrzu. Zarówno rano, jak i wieczorem, po oczyszczaniu aplikujemy kremy intensywnie nawilżające. W przypadku olejków do cery trądzikowej najlepiej sprawdzą się: olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego i olejek rumiankowy.
Co ważne – nigdy nie wolno samodzielnie usuwać zaskórników, zwłaszcza niezdezynfekowanymi dłońmi. Celem dokładnego oczyszczenia skóry najlepiej udać się do kosmetologa. Z kolei jeśli decydujemy się na domową pielęgnację, po każdej sesji usunięcia zaskórników należy dokładnie oczyścić skórę dedykowanymi kosmetykami. Kobiety zmagające się z trądzikiem powinny także unikać nakładania ciężkich i gęstych fluidów, które zatykają pory, stymulując produkcję łoju.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
- Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
- Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.