Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana skórna, która może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej lokalizuje się na szyi, twarzy lub tułowiu. Nie stanowi zagrożenia zdrowia czy życia, jednak jest dla wielu osób defektem estetycznym, co przyczynia się do podjęcia decyzji o jej usunięciu. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz dermatolog.
Jak wygląda brodawka łojotokowa?
Brodawkę łojotokową można bez problemu rozpoznać po wypukłych, grudkowatych naroślach i szczelinach, w których gromadzi się sebum wraz z fragmentami naskórka. Ma chropowatą powierzchnię i znacznie wystaje ponad linię skóry, przez co może być podrażniana np. podczas mycia się, czesania, zakładania odzieży. Sama w sobie nie daje żadnych objawów klinicznych, choć przy podrażnieniu może powodować zaczerwienienie okolicznej skóry, ból, pieczenie, a nawet delikatne krwawienie. Taka zmiana wygląda jak doklejona do skóry, a na jej powierzchni nie rosną włoski (nawet jeśli rosną one na pobliskiej skórze). Różni się od niej również zabarwieniem – brodawki te przeważnie są ciemnobrązowe. Mogą osiągać wielkość od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów.
Brodawka łojotokowa – przyczyny
Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych osób tworzą się brodawki łojotokowe (nawet w bardzo dużych ilościach), zaś pozostałe osoby nie mają takiego problemu. Wykazano, że zmiany skórne tego typu częściej tworzą się u osób powyżej 30. roku życia, bez względu na płeć. Nie można się nimi zarazić i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mimo że uznaje się je za zmiany nowotworowe (łagodne).
W większości przypadków tworzenie się brodawki łojotokowej ma charakter postępujący. Na samym początku zmiana jest raczej niewielka i płaska, o zabarwieniu mocno zbliżonym do zabarwienia ludzkiej skóry. Wraz z upływem czasu staje się mocniej widoczna, ciemniejsza, wypukła. Czynnikami ryzyka powstawania brodawek łojotokowych są:
- częste opalanie się i ekspozycja skóry na promieniowanie UV;
- częste występowanie brodawek łojotokowych w rodzinie (predyspozycje genetyczne).
Ich obecności nie wiąże się natomiast ze spadkami odporności lub przebytymi infekcjami wirusowymi, jak ma to miejsce przy wielu innych zmianach skórnych.
Diagnostyka brodawki łojotokowej
Diagnostyka brodawki łojotokowej odbywa się w gabinecie dermatologicznym, a badaniem pierwszego wyboru jest dermatoskopia. W trakcie tego badania uzyskać można znaczne powiększenie obrazu, w efekcie czego z łatwością ocenia się nawet te struktury i części naskórka, które są niewidoczne gołym okiem. Na podstawie obserwacji lekarz może zdecydować o skierowaniu pacjenta na zabieg usunięcia brodawki.
Brodawka łojotokowa – leczenie
Brodawki łojotokowe nie są groźne, zatem zwykle nie ma pilnych wskazań do ich usunięcia. Pacjenci decydują się na zabieg głównie ze względów estetycznych lub z obawy przed ciągłym podrażnianiem tych struktur. Jeszcze do niedawna metodą z wyboru było chirurgiczne usunięcie brodawki łojotokowej, na co w dalszym ciągu można się zdecydować, jednak większą popularnością cieszy się zabieg laserowy, związany z mniejszą blizną i niższym ryzykiem powikłań. Oba zabiegi odbywają się w znieczuleniu miejscowym i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Trwają do 30 minut. W zależności od wielkości zmiany skórnej lekarz może zdecydować o założeniu szwów. Brodawki łojotokowe po usunięciu zawsze są zabezpieczane i przesyłane do badań histopatologicznych.
Brodawka łojotokowa – czy jest groźna?
Brodawki łojotokowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, nie mają również tendencji do przekształcania się w zmiany nowotworowe złośliwe. Mogą być dla pacjenta jedynie uciążliwe. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni charakter zmiany. Należy wiedzieć, że dermatoskopia jest zabiegiem refundowanym przez NFZ (należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego), który warto wykonywać raz w roku. Koszt prywatnego badania nie przekracza zazwyczaj 200 zł.
Brodawka łojotokowa – domowe sposoby
Nie należy usuwać brodawek łojotokowych ani żadnych innych zmian skórnych domowymi sposobami. Mogą one spowodować pozostanie nieestetycznej, rozległej blizny oraz przyczyniają się do zakażeń, które znacznie trudniej wyleczyć. Brodawki łojotokowe powinny być usuwane wyłącznie w gabinecie dermatologicznym. Objawowo, przy podrażnieniach tych zmian, można zastosować chłodny okład.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Borzęcki A., Miturska R., Szponar-Bojda A., Raszewska-Famielec M., Brodawczak naskórkowy w praktyce dermatologicznej. Klinika i leczenie, Przegl Dermatol 2013, 100, 96-101.
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.