USG Dopplerowskie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

USG Dopplerowskie to specyficzny rodzaj ultrasonografii, na podstawie którego można dokładnie zobrazować stan żył i tętnic, a także ich czynność. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera, który powoduje, że fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu przenika ciało, po czym odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Badanie jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne bez względu na wiek czy stan zdrowia.

USG Dopplerowskie

Na czym polega USG Dopplerowskie?

Wykonanie badania USG Dopplerowskiego niczym nie różni się od tradycyjnego USG. Lekarz posługuje się specjalnym urządzeniem z głowicą, którą przesuwa po ciele pacjenta. Głowica emituje fale ultradźwiękowe (o częstotliwości pomiędzy 2 a 15 MHz, a w przypadku badań jamy brzusznej 2,5––5 Mhz), które odbijają się od struktur w ciele i powracają do głowicy w postaci obrazu. Obraz ten lekarz i pacjent mogą zaobserwować na ekranie.

Efekt Dopplera można zaobserwować wszędzie tam, gdzie źródło fali ultradźwiękowej znajduje się w ruchu w stosunku do odbiornika, co ma miejsce najczęściej w przypadku krwi. Fala ultradźwiękowa, padając na krwinki znajdujące się w ruchu, zmienia swoją częstotliwość proporcjonalnie do prędkości przepływu, a nawet od jego kierunku. W rezultacie obraz krwi płynącej w kierunku głowicy będzie kodowany innym kolorem niż obraz krwi płynącej od głowicy.

Aortę należy ocenić na całej dostępnej w badaniu długości. Jej średnicę mierzy się w wymiarze przednio-tylnym, a prawidłowo nie powinna przekraczać 25 mm. W ten sposób ocenia się każde pojedyncze naczynie podejrzane o zmianę patologiczną. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Można je wykonywać u małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych. Nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Trwa od kilku do kilkunastu minut.

USG Dopplerowskie – wskazania

Wskazaniami do wykonania USG metodą Dopplera są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niedrożność żył;
  • zatory żylne;
  • zakrzepica, tendencja do zakrzepów;
  • miażdżyca;
  • zawał serca;
  • udar mózgu;
  • zatorowość płucna;
  • żylaki;
  • tętniaki.

Oraz wszelkie choroby, które przebiegają z nieprawidłowościami w obrębie jakości i czynności naczyń krwionośnych. Objawy, które mogą na to wskazywać, to przede wszystkim:

  • obrzęki kończyn;
  • uczucie duszności;
  • bóle kończyn, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej;
  • nieprawidłowe gojenie się ran;
  • zasinienie skóry;
  • owrzodzenia stóp i podudzi;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • powiększenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, np. splenomegalia;
  • skurcze mięśni;
  • mrowienie i drętwienie nóg.

Wskazaniem do badania są również choroby nowotworowe. Wówczas jego celem jest ocena przepływu krwi np. przez okoliczne węzły chłonne. Na podstawie USG Dopplerowskiego można nawet ocenić w przybliżeniu stopień złośliwości guza.

Zobacz również: Jak przyspieszyć gojenie się ran?

USG Dopplerowskie – przeciwwskazania

Jak wspomniano wcześniej, USG metodą Dopplera jest całkowicie bezpieczne. Jedyne przeciwwskazania do jego wykonania obejmują:

Wszystko przez to, że przed przyłożeniem głowicy do skóry, na skórę nanosi się żel do USG. Zwiększa on powierzchnię kontaktu głowicy z ciałem, wpływając pozytywnie na jakość i rzetelność całego badania. Żel ten nie może jednak zostać nałożony na świeże rany.

Przezczaszkowe USG Dopplerowskie

Dość charakterystyczną odmianą badania jest przezczaszkowe USG Dopplerowskie, które zwykle stanowi uzupełnienie badań tętnic zewnątrzczaszkowych. Czynność wykonuje się z dostępu skroniowego, przykładając sondę (2 MHz) do łuski kości skroniowej w okolicy przedusznej, a także z dostępu podpotylicznego, przez otwór potyliczny wielki. Tym samym można ocenić prędkość przepływu w naczyniach koła Willisa, czyli w tętnicy środkowej, przedniej i tylnej mózgu, a także w szczycie tętnicy podstawnej i w tętnicach kręgowych w odcinku wewnątrzczaszkowym.

Badanie dopplerowskie – cena

Koszt badania wynosi od 100 do 350 zł, w zależności od obserwowanego naczynia krwionośnego. Skierowanie na badanie nie jest potrzebne. Istnieje możliwość wykonania USG w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jeka S., Żuchowski P., Wojciechowski R., Sokólska E., Dura M., Ultrasonografia dopplerowska i jej zastosowanie w reumatologii, Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 2/2012.
  2. Jędrzejewska M., Jankowski P., Węckowski B., Podstawy obrazowania USG, Inżynier i Fizyk Medyczny, 3/2014.
  3. Kozera G., Wojczal J., Nyka W., Zastosowanie badań ultrasonograficznych w profilaktyce udaru mózgu, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2008.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *