Warto znać podstawowe rodzaje skóry, aby tym samym móc rozpoznać własny typ i bazując na tej wiedzy dobrać odpowiednią, indywidualną pielęgnację. Każdy typ skóry wymaga bowiem innego podejścia, zarówno pod względem czyszczenia, jak i makijażu czy podstawowej pielęgnacji. W razie wątpliwości zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z kosmetologiem. Jakie są podstawowe rodzaje skóry?
Skóra normalna
Skóra normalna uznawana jest za najzdrowszą, obserwuje się ją najczęściej u dzieci. U osób dorosłych występuje znacznie rzadziej. Jest pełna blasku, promienna, zaróżowiona, jędrna, bez niedoskonałości (plam, przebarwień, wyprysków, popękanych naczynek). Wykazuje wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz prawidłowo reaguje na wodę i mydło. Także jej pielęgnacja jest prosta. Wystarczy codziennie rano i wieczorem ją oczyszczać i tonizować, w ciągu dnia stosować lekki krem nawilżający pod makijaż, podobnie jak wieczorem na noc. Rekomendowanymi zabiegami profesjonalnymi wykonywanymi w gabinecie kosmetologicznym są: masaże ręczne (w tym np. masaż Kobido), wszelkie metody oczyszczania, maski regenerujące, galwanizacja.
Skóra sucha
Cienka, jasnoróżowa, mało elastyczna, ze skłonnością do przebarwień, plam rumieniowych i rozszerzonych naczynek. Najbardziej charakterystyczną cechą takiej skóry jest tendencja do łuszczenia się, co obserwuje się w największym stopniu w obrębie policzków i nosa. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom, także w związku z czynnikami atmosferycznymi, np. mrozem czy upałem. Wszystko wynika ze zbyt małej ilość płaszcza lipidowego oraz wody. Na suchej skórze widać wszelkie niedoskonałości i zmarszczki, nawet znacznie wcześniej niż w przypadku innych rodzajów skóry. Do jej wystąpienia przyczynia się również brak lub niewłaściwa pielęgnacja. W pielęgnacji należy zwracać szczególną uwagę na nawilżanie, nawadnianie i natłuszczanie.
Skóra tłusta
Skóra tłusta z wyglądu jest szarożółta, gruba i błyszcząca, co wiąże się z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Pojawiają się rozszerzone pory skórne wraz z zaskórnikami, typowe jest też słabe ukrwienie. Uważa się, że na wystąpienie skóry tłustej wpływają m.in.: stres i zaburzenia nerwowe, nieodpowiednia dieta i zaburzenia układu trawiennego, zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Cera tłusta nie ulega odwodnieniu, a zaletą jest fakt, że stosunkowo późno rozpoczyna się proces jej starzenia (także zmarszczki widoczne są później niż w przypadku skóry suchej). Pielęgnacja opiera się na systematycznym oczyszczaniu, tonizowaniu, nawilżaniu kremami regulującymi produkcję sebum. Wbrew pozorom taka skóra również wymaga natłuszczania odpowiednio dobranymi olejkami (nie mogą być komedogenne).
Skóra mieszana
Skóra mieszana łączy w sobie cechy skóry tłustej (głównie w strefie T, a więc na czole, nosie i policzkach) oraz suchej (głównie na policzkach). Tam, gdzie występuje skóra tłusta, obserwuje się nadmierne jej błyszczenie w związku z produkcją sebum i występowanie zaskórników czy wyprysków, z kolei w obszarach skóry suchej obserwuje się nadmierne złuszczenie naskórka. Pielęgnacja skóry mieszanej jest trudna. Należy z nią postępować jak z dwoma rodzajami cer, stosując 2 różne grupy kosmetyków na odpowiednie partie.
Skóra naczyniowa
Skóra naczyniowa charakteryzuje się czasowymi lub stałymi zmianami rumieniowymi, zwłaszcza na policzkach, brodzie i w okolicach nosa. Typowe są tzw. teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, prześwitujące przez skórę. Objawiają się pod postacią cienkich, czerwonych „nitek”. W skrajnych przypadkach mogą przylegać do siebie, dając obraz jednorodnego zaczerwienienia nazywanym rumieniem naczyniowym. Skóra naczyniowa jest zwykle uwarunkowana genetycznie, choć na jej występowanie wpływa także miejscowe przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, częste przegrzewanie skóry czy palenie papierosów. Pielęgnacja obejmuje m.in. stosowanie kosmetyków zawierających flawonoidy, alantoinę, witaminę C, niacynę i wyciągi roślinne.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
- Kurpiewska J., Liwkowicz J., Środki ochrony skóry – definicje, rodzaje, zastosowanie, ocena ryzyka zawodowego i obowiązujące w Polsce regulacje prawne, BP, 6/2010.