Kwas trójchlorooctowy TCA to jeden z najsilniejszych, a co za tym idzie najskuteczniejszych peelingów chemicznych wykorzystywanych w kosmetologii. Ze względu na różny poziom stężenia może być stosowany jako złuszczanie powierzchowne, średnio-głębokie oraz głębokie.
Obecna kosmetologia oferuje szeroki zakres zabiegów kosmetycznych o działaniu złuszczającym bazujących na kwasach. W największym stopniu wykorzystywany jest kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, salicylowy, pirogronowy oraz azelainowy. Warto podkreślić jednak, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki na bazie kwasu trójchlorooctowego. Jego właściwości po raz pierwszy zostały opisane przez dermatologa niemieckiego pochodzenia, Unna w 1882 roku. Z kolei w 1945 roku został on użyty przez Monasha w leczeniu blizn potrądzikowych. Zaś w 1960 roku J.A. Ayres zastosował go do redukcji uszkodzeń posłonecznych. W 1967 roku nastąpiło pierwsze wykorzystanie kwasu TCA jako związku o właściwościach złuszczających.
Zobacz również: Peeling kwasem TCA.
Kwas TCA – mechanizm działania
Kwas trójchlorooctowy to związek należący do grupy kwasów karboksylowych o wzorze C(Cl)3COOH. Jest jednym z najsilniejszych i skutecznych spośród wszystkich kwasów. Warto podkreślić, że jego moc pKa wynosi 0.26, gdzie moc kwasu salicylowego to 2.97, a kwasu migdałowego 3.41. Podobnie jak w innych rodzajach peelingów chemicznych, tak i w przypadku kwasu trójchlorooctowego wyróżnia się różne poziomy jego stężenia, które warunkują głębokość złuszczania naskórka (10-30 % peeling powierzchowny, 30-50% peeling średnio-głęboki, powyżej 50% peeling głęboki).
Mechanizm działania peelingu kwasem trójchlorooctowym polega na denaturacji białek (protein) czyli uszkodzeniu żywych komórek naskórka. Dochodzi wówczas do jego martwicy, górnej warstwy skóry właściwej oraz złuszczenia komórek. Stare keratynocyty zostają zastąpione przez nowe, a także dochodzi do stymulacji syntezy włókien kolagenowych.
Wskazania
- starzenie się skóry;
- fotostarzenie;
- ostuda;
- przebarwienia pozapalne;
- zmarszczki mimiczne;
- trądzik pospolity;
- blizny zanikowe.
Procedura zabiegowa
Peeling powierzchowny kwasem TCA wykonuje się podobnie, jak w przypadku innych rodzajów kwasów. Pierwszy krok obejmuje dokładne oczyszczenie skóry oraz wykonanie peelingu wstępnego, aby rozluźnić warstwę rogową naskórka. Taka procedura dodatkowo umożliwia penetrację kwasu oraz jego równomierne działanie. Po osuszeniu skóry aplikuje się kwas na jej powierzchnię. Powierzchowne złuszczenie można uzyskać już po jednej aplikacji kwasu o stężeniu 10-20%. Po upływie 1-2 minut produkt zmywa się z powierzchni naskórka za pomocą dużej ilości wody oraz nakłada neutralny preparat nawilżający.
Wykonanie peelingu średnio-głębokiego wymaga zastosowania wyższego stężenia kwasu (powyżej 35%). Przy tego rodzaju zabiegu wykonuje się peeling wstępny z użyciem kwasu glikolowego lub roztworu Jessnera, aż do momentu wystąpienia rumienia. W tym czasie peeling zmywa się wodą, a następnie aplikuje kwas TCA. Podczas tej procedury należy zwrócić szczególną uwagę na szybkie i równomierne pociągnięcia aplikatora. W innym przypadku może dojść do miejscowej, głębszej penetracji peelingu. Kwas TCA nakłada się w ilości 2-3 warstw.
Przed aplikacją kolejnych warstw należy uwzględnić moment pojawienia się zbielenia skóry, aby nie nastąpiło przedawkowanie preparatu. Warto podkreślić, że niższe stężenia peelingu wywołują efekt frostu po upływie 15-20 sekund, z kolei wyższe stężenia po 5-10 sekundach. W czasie zabiegu warto korzystać z wentylatora, który będzie łagodził dyskomfort w postaci pieczenia czy świądu. Ulgę mogą przynieść również zimne okłady.
Neutralizacja peelingu nie jest etapem obowiązkowym, ponieważ kwas TCA neutralizuje się sam. Po wykonaniu peelingu na skórę aplikuje się kosmetyk odbudowujący warstwę hydrolipidową skóry. Złuszczanie komórek skóry następuje po upływie 3-4 dni od zabiegu, kończy się po około 10 dniach.
Zobacz również: Płaszcz hydrolipidowy skóry.
Peeling kwasem TCA wykonuje się w odstępach 4 tygodniowych, seria zabiegów obejmuje 4-6 powtórzeń.
Zalecenia pozabiegowe
Po wykonaniu złuszczania skóry kwasem TCA zaleca się przestrzegać kilku ważnych zasad:
- twarz należy przemywać wodą lub neutralnym mydłem;
- kilka razy dzienne zaleca się nawilżać skórę poddaną zabiegowi;
- należy unikać wszelkich uszkodzeń mechanicznych oraz chemicznych skóry;
- należy stosować filtr UV oraz unikać ekspozycji skóry na działanie słońca.
Powikłania po kwasie TCA
Powikłania po zabiegu kwasem TCA występują zwykle, jeśli peeling wykazuje działanie średnio-głębokie lub głębokie. Należy do nich:
- ból, pieczenie, podrażnienie skóry, które utrzymuje do 5 dni po zabiegu;
- rumień;
- pęcherze;
- infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe – występują rzadko;
- hyperpigmentacja – może wystąpić po 3 dniach od zabiegu i utrzymywać się do 3 miesięcy;
- linie demarkacyjne – pojawiają się na granicy skóry, gdzie został zastosowany peeling, ze skórą niepoddaną zabiegowi;
- zwiększona wrażliwość skóry na słońce oraz zimno.
Podsumowanie
Peeling wykorzystujący działanie kwasu trójchlorooctowego TCA stanowi jeden z najbardziej skutecznych sposobów poprawy jakości skóry. Warto podkreślić, że związek posiada możliwość działania na różnej głębokości skóry, dzięki czemu wykazuje szerokie spektrum swoich właściwości.
Bibliografia
- Pawlik A., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie kwasu trójchlorooctowego TCA w kosmetologii, 3/2017.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |