Pestki wiśni

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pestki wiśni to ostatnimi czasy coraz popularniejszy produkt medyczny i prozdrowotny. Jeszcze do niedawna po zjedzeniu wiśni resztki wyrzucano, dziś jednak wiadomo, jak efektywnie wykorzystać je ponownie. Nie tylko są bogate w cenne składniki aktywne, ale i odznaczają się właściwościami fizykalnymi, co umożliwia używanie ich jako wypełnienie termoforów.

Pestki wiśni

Co zawierają pestki wiśni?

Wiśnie należą do owoców, które odznaczają się niewielką wartością energetyczną. Zawierają jednak mnóstwo witamin i minerałów, a żelaza mają zdecydowanie więcej niż popularne w Polsce jabłka. Wiśnie są również dobrym źródłem witaminy C, potasu, serotoniny i melatoniny. Ponadto zawiera garbniki, pektyny i inozyt, znany jako „witamina B8” który zapobiega siwieniu. Kluczowym związkiem, który występuje w miąższu wiśni, jest kumaryna. Właśnie dlatego częste spożywanie wiśni w okresie ich sezonu jest tak wskazane i rekomendowane. Czy tak cenne składniki znajdziemy również w pestkach wiśni?

Spożywanie pestek wiśni jest przeciwwskazane, głównie ze względu na zawartość w nich amigdaliny – związku, który w nadmiarze wykazuje właściwości trujące. Składnik ten znajduje się również w pestkach śliwek, czereśni, brzoskwiń czy moreli. Rozkłada się na cyjanowodór, który w większych dawkach szkodzi organizmowi. Mimo tego nie należy wyrzucać pestek wiśni do kosza na śmieci. Warto wykorzystać je w celach leczniczych. W jaki sposób?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Termofor z pestek wiśni

Pestki wiśni wykazują zdolność zatrzymywania ciepła wewnątrz siebie. Dlatego stanowią bardzo dobre wypełnienie naturalnych termoforów. Po podgrzaniu bardzo długo pozostają ciepłe, wolno stygną i wykazują terapeutyczne działanie przeciwbólowe. Są przy tym całkowicie ekologiczne i bezpieczne dla organizmu. Wystarczy umieścić umyte pestki wiśni w woreczku lnianym i dobrze go zaszyć. Teraz wystarczy już podgrzać domowy termofor w piekarniku, na piecu, na kaloryferze lub w mikrofalówce, a następnie wykorzystać w standardowy sposób – przykładając do ciała. Wskazania do użycia termoforu z pestek wiśni to przede wszystkim:

  • zakwasy i DOMS;
  • migreny i bóle głowy;
  • bóle stawów, np. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów;
  • sztywność stawów;
  • bóle mięśni, zarówno pourazowe (faza przewlekła), jak i przeciążeniowe;
  • bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia;
  • zastój pokarmu w piersi u kobiet karmiących;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • bóle zatok;
  • dolegliwości neurologiczne (wysokie temperatury sprzyjają regeneracji nerwów i łagodzą ból).

Należy zaznaczyć, że ciepłe okłady nie sprawdzają się jednak w okresie zaostrzenia chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób reumatycznych, a także w stanach ostrych po urazach, ponieważ mogą zaostrzać stany zapalne.

Okłady z pestek wiśni

Pestki wiśni zatrzymują nie tylko ciepło, ale również zimno. Wystarczy przygotowany wcześniej woreczek z pestkami umieścić na minimum kilkadziesiąt minut w lodówce (najlepiej jednak na kilka godzin), aby móc korzystać z jego właściwości. Wskazania do zastosowania zimnych okładów z pestek wiśni to przede wszystkim:

  • krwawienie z nosa;
  • obrzęki;
  • okres ostry po urazach i zaostrzenie chorób przewlekłych, np. chorób reumatycznych;
  • stłuczenia;
  • ukąszenia owadów.
  • i wiele innych.

Korzyści z zimnolecznictwa znane są od tysięcy lat i doceniane również dzisiaj. Ze względu na wszechstronne zastosowanie, pestki wiśni powinny znajdować się w domu każdego człowieka, który lubi być przygotowany na każdą ewentualność. Okłady (zarówno ciepłe, jak i zimne) nadają się także w przypadku dzieci.

Zabawka sensoryczna z pestek wiśni

Posiadając w domu dużo pestek wiśni, warto przygotować z nich sensoryczne zabawki dla dziecka. Stymulują one dotyk i propriocepcję, a także są naturalną i ciekawą alternatywą dla klasycznych zabawek. Pozwalają jeszcze efektywniej rozwijać się na wszystkich płaszczyznach. Wystarczy umieścić je w szczelnym woreczku bawełnianym lub lnianym (dobrze zaszytym, aby dziecko nie mogło wyjąć pestek – ryzyko udławienia). Bez wcześniejszego podgrzewania go czy chłodzenia woreczek daje się dziecku do zabawy. Jeśli worek jest dostatecznie duży, można pozwolić dziecku po nim chodzić, aby stymulować receptory zlokalizowane na podeszwach stóp (przygotowuje się z nich tzw. ścieżki sensoryczne).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wiśnie – tradycyjne odmiany, Fundacja BOS, 14/2021.
  2. Termofor z pestek wiśni w pokrowcu, Dla Pacjenta, Internetowy Sklep Medyczny i Zielarski.
  3. Podsiadło C., Jaroszewska A., Rumasz-Rudnicka E., Kowalewska R., Zmiany składu chemicznego owoców wiśni uprawianych w różnych warunkach wodnych i nawozowych, Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich, 3/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *