Domowe sposoby na szorstkie pięty są niezwykle różnorodne, dlatego warto metodą prób i błędów znaleźć te, które są najskuteczniejsze u danej osoby. Należy też pamiętać, że w dążeniu do uzyskania gładkich i zdrowych pięt liczy się systematyczność. Jednorazowe zastosowanie wybranej domowej metody często nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lecz regularne powtarzanie jej – już tak. Oto sprawdzone domowe sposoby na szorstkie pięty.
Moczenie stóp w ciepłej wodzie
Moczenie stóp w ciepłej wodzie zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi stres napięciowy w tkankach miękkich po całym dniu chodzenia czy wykonywania obowiązków. W związku z tym poprawia samopoczucie, relaksuje i odpręża. Dodatkową korzyścią jest zmiękczenie skóry pięt. W efekcie znacznie łatwiej usunąć martwy, suchy, szorstki naskórek z ich powierzchni, odsłaniając delikatną skórę stóp, np. za pomocą zwykłego pumeksu. Krążenie w obrębie stóp jest skutecznie stymulowane, a jak wiadomo, wraz z krwią do tkanek dociera tlen i składniki odżywcze. To również wpływa na poprawę kondycji skóry tej okolicy.
Do ciepłej wody warto dodać składniki takie jak odrobina mleka koziego, sól kłodawska czy łyżka sody oczyszczonej. Mleko kozie dodatkowo zmiękcza i przywraca skórze właściwe pH ze względu na zawartość probiotyków. Sól kłodawska odświeża, oczyszcza, działa antybakteryjnie i antyseptycznie, natomiast soda oczyszczona ma działanie bakteriobójcze. Moczenie stóp trwa z reguły 15 minut.
Zobacz również: Czym jest pH skóry?
Jak poprawić krążenie w stopach?
Stopy są dystalną częścią ciała, co oznacza, że krążenie krwi jest tu nieco gorsze (spowolnione) w odniesieniu do innych części ciała, np. ud czy brzucha. Tym samym skóra tej okolicy nie jest aż tak dobrze odżywiana, co może pośrednio przekładać się na suchość pięt. Warto więc zadbać o systematyczną stymulację krążenia w stopach, zwłaszcza przy prowadzeniu biernego, siedzącego trybu życia. Skutecznymi sposobami na to są: suche szczotkowanie stóp w kierunku dokolanowym, masowanie stóp drewnianym wałkiem z wypustkami, chodzenie boso po nierównym podłożu, trzymanie stóp na macie do akupresury. Jeśli dysponujemy czasem i pieniędzmi, można też zdecydować się na serię zabiegów z zakresu refleksologii stóp.
Olejki do stóp
Po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest zmiękczona, można wykonać delikatny masaż stóp, nanosząc wcześniej na dłonie rozgrzany olejek naturalny dobrany indywidualnie do własnych potrzeb. Tym samym oddziaływanie na stopy będzie dwukierunkowe – zarówno poprzez masaż (bodziec mechaniczny), jak i olejek (bodziec chemiczny). Do masażu suchych, szorstkich stóp świetnie sprawdzi się np. olejek arganowy, olejek z kiełków pszenicy, olejek z czarnuszki siewnej lub olejek jojoba. Inną opcją jest masło shea, jednak musi być wyjątkowo dobrej jakości.
Zobacz również: Olej arganowy w kosmetyce.
Złuszczanie suchego naskórka pięt
Najprostszy sposób na złuszczenie suchego, uciążliwego naskórka w obrębie pięt jest zastosowanie peelingu chemicznego lub peelingu mechanicznego. Należy wykonywać tę czynność 2 razy w tygodniu, uprzednio mocząc stopy w ciepłej wodzie, a po wykonaniu peelingu – nanosząc na nie maseczkę, serum lub krem, który zmiękczy skórę, odżywi ją, nawilży i zregeneruje. Tym samym złagodzi ewentualne podrażnienia powstałe wskutek działania drażniących peelingów.
Szorstkie pięty można złuszczyć również wspomnianym wcześniej pumeksem, jednak maksymalnie raz w tygodniu, optymalnie jednak raz na dwa tygodnie. Po każdym użyciu należy go bardzo dokładnie oczyścić, umyć i osuszyć. To przedmiot higieny osobistej, z jednego pumeksu może korzystać więc wyłącznie jedna osoba. Przed użyciem należy dobrze namoczyć stopy, aby naskórek był odpowiednio zmiękczony i tym samym, aby jego mechaniczne usuwanie nie wywoływało działań niepożądanych. Także sam pumeks powinien być mokry lub chociaż zwilżony. Wykonując delikatne, okrężne ruchy, należy następnie pocierać suche miejsca w obrębie stóp, skupiając się zwłaszcza na ich bocznych krawędziach. Przeciwwskazane jest zbyt mocne uciskanie skóry podczas tarcia, co mogłoby wywołać nawet rany tej okolicy. Po złuszczeniu naskórka stopy należy umyć i odkazić, a następnie zaaplikować na nie krem nawilżający.
Zobacz również: Pękające pięty.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.