
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pumeks jeszcze kilka lat temu należał do głównych elementów w zabiegach pielęgnacji stóp. Dogłębnie złuszczał naskórek, zapewniając gładką powierzchnię skóry. Jak jest obecnie? Czy pumeks ciągle jest dobrą metodą usuwania martwego naskórka?
Pumeks to fragment skały magmowej, posiadający porowatą powierzchnię wulkaniczną. Zwykle przybiera prostokątny kształt, choć występuje również w formie okrągłej lub owalnej. Posiada mocne właściwości złuszczające, z tego też względu znalazł zastosowanie w zabiegach pielęgnacji stóp. Ponadto, doskonale radzi sobie z pękającymi piętami oraz w usuwaniu defektów stóp, do których należą nagniotki czy modzele.
W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju kosmetologii stosowanie pumeksu jest mało efektywne, niekiedy nawet niebezpieczne. Oznacza to, że jego stosowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. W toalecie, gdzie zwykle wykonuje się pielęgnację stóp często panuje wilgoć, która negatywnie wpływa na stan pumeksu.
Tworzywo, z którego jest wykonany bardzo szybko chłonie opary ze środowiska zewnętrznego. W związku z tym wszystko, co wnika w jego wnętrze, w dalszym etapie przedostaje się na skórę stwarzając zagrożenie w postaci chorób bakteryjnych lub grzybiczych. Należy podkreślić, że samo korzystanie z pumeksu nie jest niebezpieczne, jednak złuszczanie stóp mocno zanieczyszczonym przyborem zwiększa ryzyko rozwoju infekcji skóry.
Warto pamiętać, że stopy można pielęgnować również na wiele innych sposobów. W drogeriach można znaleźć świetne peelingi o różnej ziarnistości (gruboziarniste, drobnoziarniste), skarpetki złuszczające wykorzystujące działanie kwasów chemicznych. Znaleźć można również kremy o działaniu zmiękczającym naskórek zawierające mocznik. Dodatkowo korzystać można z tarek do stóp, które są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pumeks. Znacznie łatwiej utrzymać ich czystość, dzięki czemu nie narażamy się na działanie czynników chorobotwórczych.
Oprócz domowych metod pielęgnacji stóp można skorzystać także z usług gabinetów kosmetycznych wybierając się na profesjonalny pedicure. W jego zakres wchodzi nie tylko pielęgnacja podeszwy, ale również opracowanie całej płytki paznokciowej.
Dla zwolenników złuszczania naskórka pumeksem, zaleca się przede wszystkim ostrożność oraz właściwą jego pielęgnację.
Pamiętaj!
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
Jak tak czytam Twój post cieszę się że nie zdarzyło mi się używać pumeksu
W sumie nigdy z pumeksu nie korzystałam. W ogóle wydaje mi się, że kiedyś był on bardziej popularny, niż teraz.
Muszę zwrócić większą uwagę na to, jak go przechowuję i zrobić mu słoną kąpiel 😉
Ciekawe z tym pumeksem. Biorąc pod uwagę, że jest to naturalna skała, jednak może przynieś szkody. W sumie nie stosuje pumeksu, ale wato wiedzieć 🙂
Pozdrawiam
Jak słusznie zauważyłaś – kiedyś do pielęgnacji stóp stosowano niemal wyłącznie pumeks. Dziś możliwości jest wiele, więc mamy go pod ręką nieco rzadziej. Jednak nie przypominam sobie żadnego przypadku, by stosowanie pumeksu komuś zaszkodziło. Rzecz w prawidłowym przechowywaniu, czyszczeniu, suszeniu pumeksu. O tym, słusznie, napisałaś. W dobie powrotu do naturalnych kosmetyków i natury w ogóle być może i pumeks wróci do łask.