Pękające pięty to powszechny problem stóp. Mogą stanowić one efekt zaniedbania skóry lub być objawem chorób ogólnoustrojowych tj. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Ich leczenie jest dość zróżnicowane i może obejmować preparaty na bazie mocznika, witaminy A czy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Warte uwagi są również domowe sposoby pielęgnacji stóp.
Pękające pięty to dość nieestetyczna i często bolesna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Skóra pięt jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie ją chronić przed nadmiernym rogowaceniem i wysuszeniem.
Pękające pięty – przyczyny
Pękające pięty to zarówno defekt kosmetyczny, który przyczynia się powstawania bólu i dyskomfortu, ale również często poważny problem zdrowotny. Stopy i skóra stóp codziennie narażone są na różne urazy, otarcia, stłuczenia czy skaleczenia. Między innymi dlatego wymagają one specjalnej pielęgnacji. Dodatkowo naskórek na podeszwie w wyniku procesu ciągłego chodzenia poddawany jest nieustającemu złuszczaniu i odnowie. Niekiedy jednak, w wyniku niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do wyraźnego zgrubienia skóry oraz wysuszenia, a z biegiem czasu do jej bolesnego pękania.
Do najczęstszych przyczyn powodujących pękanie pięt należą:
- niedobory witaminy A;
- nadwaga lub otyłość;
- cukrzyca;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- choroby tarczycy (niedoczynność);
- choroby skóry np. łuszczyca.
Pękające pięty i ich zaniedbanie może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia. U osób z tego rodzaju problemem, podczas chodzenia może dochodzić do mocnych podrażnień, a nawet otwartych ran, które stanowią idealne środowisko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. W takiej sytuacji konieczne jest długotrwałe i specjalistyczne leczenie.
Pękające pięty – leczenie
Pielęgnacja skóry stóp powinna przede wszystkim opierać się na złuszczaniu martwych komórek naskórka oraz jej nawilżaniu. Bardzo dobrze sprawdzi się tu m.in. mocznik, którego dodatkowym zadaniem jest odnowa skóry i niwelacja zrogowaceń naskórka oraz jego uszkodzeń. Ważnym składnikiem jest również witamina A, która chroni przed wysuszeniem skóry oraz jej łuszczeniem się. Z kolei witamina E będzie usprawniać krążenie krwi.
Przy problemach skórnych stóp wskazane jest również stosowanie olejków takich jak np. olejek z drzewa herbacianego czy olej z czarnuszki, które posiadają szerokie spektrum działania (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze). Cennym składnikiem jest również lanolina, która stanowi połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu skóry.
O pękające pięty można zadbać wybierając specjalistyczny gabinet kosmetyczny. Przed właściwym zabiegiem moczy się stopy od 3 do 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Następnie po ich osuszeniu rozpoczyna się etap usuwania martwego naskórka z podeszwy. Najczęściej wykorzystuje się do tego frezarkę, która zapewnia szybką i precyzyjną obróbkę. Kolejnym korkiem jest aplikacja specjalnej maski na skórę stóp, którą zwykle utrzymuje się około 30 minut. Maska zawiera w swoim składzie związki lecznicze mające na celu szybką poprawę kondycji skóry stóp. Końcowym etapem jest owinięcie folią stóp i założenie bawełnianych skarpetek.
Zabieg pielęgnacyjny powinno powtarzać się co dwa tygodnie, aż do momentu całkowitego zregenerowania skóry. Pomiędzy zabiegami należy smarować stopy maścią leczniczą lub balsamem mocno nawilżającym, a także korzystać w nocy z bawełnianych skarpetek.
Pękające pięty – domowe sposoby
Pękającymi piętami można również zająć się samodzielnie w domu. Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych jest moczenie stóp używając siemię lniane, dwa razy w tygodniu przez 15 minut. W kąpieli stóp warto również wykorzystać oliwę z oliwek lub zioła takie jak rumianek, szałwia, mięta.
Dodatkowym sposobem może być wykorzystanie skarpetek złuszczających szeroko dostępnych w drogeriach kosmetycznych. W pielęgnacji skóry stóp ważną rolę odgrywa również dieta, która powinna być bogata w witaminę A (a więc jaja, mleko, wątróbka), a także beta karoten (Spirulina, marchew, morele, dynia).
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |