Pękające pięty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pękające pięty to powszechny problem stóp. Mogą stanowić one efekt zaniedbania skóry lub być objawem chorób ogólnoustrojowych tj. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Ich leczenie jest dość zróżnicowane i może obejmować preparaty na bazie mocznika, witaminy A czy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Warte uwagi są również domowe sposoby pielęgnacji stóp.

Pękające pięty

 

Pękające pięty to dość nieestetyczna i często bolesna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Skóra pięt jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie ją chronić przed nadmiernym rogowaceniem i wysuszeniem.

Pękające pięty – przyczyny

Pękające pięty to zarówno defekt kosmetyczny, który przyczynia się powstawania bólu i dyskomfortu, ale również często poważny problem zdrowotny. Stopy i skóra stóp codziennie narażone są na różne urazy, otarcia, stłuczenia czy skaleczenia. Między innymi dlatego wymagają one specjalnej pielęgnacji. Dodatkowo naskórek na podeszwie w wyniku procesu ciągłego chodzenia poddawany jest nieustającemu złuszczaniu i odnowie. Niekiedy jednak, w wyniku niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do wyraźnego zgrubienia skóry oraz wysuszenia, a z biegiem czasu do jej bolesnego pękania.

Do najczęstszych przyczyn powodujących pękanie pięt należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niedobory witaminy A;
  • nadwaga lub otyłość;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • choroby tarczycy (niedoczynność);
  • choroby skóry np. łuszczyca.

Pękające pięty i ich zaniedbanie może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia. U osób z tego rodzaju problemem, podczas chodzenia może dochodzić do mocnych podrażnień, a nawet otwartych ran, które stanowią idealne środowisko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. W takiej sytuacji konieczne jest długotrwałe i specjalistyczne leczenie.

Pękające pięty – leczenie

Pielęgnacja skóry stóp powinna przede wszystkim opierać się na złuszczaniu martwych komórek naskórka oraz jej nawilżaniu. Bardzo dobrze sprawdzi się tu m.in. mocznik, którego dodatkowym zadaniem jest odnowa skóry i niwelacja zrogowaceń naskórka oraz jego uszkodzeń. Ważnym składnikiem jest również witamina A, która chroni przed wysuszeniem skóry oraz jej łuszczeniem się. Z kolei witamina E będzie usprawniać krążenie krwi.

Przy problemach skórnych stóp wskazane jest również stosowanie olejków takich jak np. olejek z drzewa herbacianego czy olej z czarnuszki, które posiadają szerokie spektrum działania (przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze). Cennym składnikiem jest również lanolina, która stanowi połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu skóry.

O pękające pięty można zadbać wybierając specjalistyczny gabinet kosmetyczny. Przed właściwym zabiegiem moczy się stopy od 3 do 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Następnie po ich osuszeniu rozpoczyna się etap usuwania martwego naskórka z podeszwy. Najczęściej wykorzystuje się do tego frezarkę, która zapewnia szybką i precyzyjną obróbkę. Kolejnym korkiem jest aplikacja specjalnej maski na skórę stóp, którą zwykle utrzymuje się około 30 minut. Maska zawiera w swoim składzie związki lecznicze mające na celu szybką poprawę kondycji skóry stóp. Końcowym etapem jest owinięcie folią stóp i założenie bawełnianych skarpetek.

Zabieg pielęgnacyjny powinno powtarzać się co dwa tygodnie, aż do momentu całkowitego zregenerowania skóry. Pomiędzy zabiegami należy smarować stopy maścią leczniczą lub balsamem mocno nawilżającym, a także korzystać w nocy z bawełnianych skarpetek.

Pękające pięty – domowe sposoby

Pękającymi piętami można również zająć się samodzielnie w domu. Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych jest moczenie stóp używając siemię lniane, dwa razy w tygodniu przez 15 minut. W kąpieli stóp warto również wykorzystać oliwę z oliwek lub zioła takie jak rumianek, szałwia, mięta.

Dodatkowym sposobem może być wykorzystanie skarpetek złuszczających szeroko dostępnych w drogeriach kosmetycznych. W pielęgnacji skóry stóp ważną rolę odgrywa również dieta, która powinna być bogata w witaminę A (a więc jaja, mleko, wątróbka), a także beta karoten (Spirulina, marchew, morele, dynia).Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *