
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Puder do twarzy występuje w różnych postaciach. Posiada formę sypkiego pudru, kolorowych kulek oraz sprasowanego kamienia. Wykazuje także zróżnicowane właściwości m.in. rozświetlające, matujące, nawilżające lub wygładzające.
Ze względu na to, że puder posiada szerokie właściwości, przed jego zakupem warto dokładnie czytać etykiety. Obecnie coraz bardziej popularne stają się pudry mineralne. Wszystko dlatego, że są produktami naturalnymi, pomagającymi skórze oddychać. Zaletą ich jest również brak zatykania porów oraz nieobciążanie skóry.
Występuje w postaci niewielkich rozmiarów kuleczek posiadających różne odcienie. Wykorzystywany jest głównie do wyrównywania kolorytu skóry. Odcienie różu nadają skórze świeżego wyglądu, z kolei kuleczki brązowe delikatnie opalają i rozświetlają. Puder w kulkach najlepiej nakładać grubym pędzlem.
Uznawany jest za niezbędnik w damskiej torebce. Wszystko dlatego, że stosowany jest jako kosmetyk matujący błyszczącą się skórę. Najlepiej wybierać go o ton jaśniejszy od podkładu lub transparenty (nie nadający koloru). Nakłada się go pędzlem lub specjalnym puszkiem, który zwykle występuje razem w zestawie.
Należy do lekkich kosmetyków i nie nadaje koloru skórze (jest transparentny). Wykorzystywany jest głównie do utrwalania makijażu. Puder sypki występuje w wielu wariantach. Rozświetlający nadaje skórze blasku, brązujący lekko opala, różowy odcień można stosować jako róż do policzków.
Lekko opala skórę, nadając jej ciepły koloryt. Wykorzystywany jest również jako róż do policzków. Jego zadaniem jest modelowanie konturów twarzy. Właściwie zaaplikowany optycznie ją wyszczupla. Przy jego aplikacji należy uważać i warto posiadać w tym doświadczenie. Nieumiejętne nałożenie pudru na skórę może spowodować pojawienie się na niej nieestetycznych smug.
Wyposażony jest w drobinki, które rozpraszają światło. Nałożony na twarz niweluje niedoskonałości oraz zapewnia gładkość i rozświetlenie. Skóra zyskuje świeży koloryt. Ze względu na wysoką temperaturę, która nie sprzyja grubym warstwom makijażu, często stosowany jest porą letnią.
Obecnie to jeden z najbardziej popularnych rodzajów pudrów do twarzy. Stanowi naturalny kosmetyk, w którego skład wchodzi m.in. mika, tlenek cynku i żelaza oraz dwutlenek żelaza. Pudry te najczęściej stosowane są w przypadku cer tłustych, ponieważ wykazują dobre właściwości matujące. Dużą zaletą jest brak zatykania porów skóry.
Mimo że do pudrów zawsze dołączona jest specjalna gąbeczka lub puszek, zazwyczaj kosmetyk ten nakładany jest przy pomocy grubego pędzla. Dobrze sprawdza się on gdy chcemy lekko oprószyć twarz kosmetykiem na zakończenie make-upu. W sytuacji gdy chcemy uzyskać efekt trwałego makijażu, warto zastosować zbity pędzel, stosując przy tym wciskające ruchy na skórze.
Drogerie oraz inne sklepy z kosmetykami oferują dwa podstawowe rodzaje pudrów: sypkie i w kamieniu. Mimo ich różnorodności wiele z nas nie zwraca szczególnej uwagi na to w jakiej formie występują i w ciemno decydują się na ich zakup. Jest to oczywiście błąd. Należy jasno określić, że puder w kamieniu w makijażu spełnia funkcje poprawkowe. Jego zastosowanie wymaga użycia specjalnej gąbki, która utrudnia równomierne rozprowadzenie makijażu na twarzy. Na co dzień warto więc używać pudrów sypkich lub mineralnych, które są lekkie i nie obciążają skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Rodzajów pudrów jest wiele, zależy na jakim efekcie komu zależy, ja już dawno zrezygnowałam ze stosowania zwykłych prasowanych pudrów, zdecydowanie wole pudry mineralne, maja dużo lepszy skład i do tego dają piękne wykończenie makijażu. Moim ulubieńcem jest puder miętowy firmy Miyo – tani a rewelacyjny, pięknie matuje i orzeźwia cerę 🙂