Jak dbać o włosy zimą, aby na wiosnę wciąż były piękne, jedwabiste i odżywione? Zimowa pielęgnacja jest znacznie trudniejsza, ponieważ w tym okresie częściej obserwuje się elektryzowanie włosów, rozdwajanie końcówek, puszenie i brak nawilżenia. Włosy mogą być suche i matowe. Świadoma pielęgnacja i stosowanie się do właściwych nawyków mogą jednak temu przeciwdziałać.
Jak dbać o włosy zimą? Pielęgnacja włosów
W okresie zimowym szczególnie należy pamiętać o stosowaniu odżywek podczas każdego mycia włosów. Najlepiej sprawdzą się odżywki do spłukiwania, które nanosi się na umyte włosy na kilka minut, a następnie spłukuje, po czym na włosy można założyć odrobinę odżywki bez spłukiwania, która utworzy na ich powierzchni warstwę zabezpieczającą. Takie działanie powinno mieć miejsce zawsze podczas mycia włosów, zwłaszcza zimą. Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu rekomenduje się nakładanie maski do włosów regenerującej. Można ją zarówno kupić, jak i przygotować samodzielnie, np. ze Spiruliny w proszku. Maskę pozostawia się na włosach nawet na 30 minut, po czym dokładnie spłukuje.
Zamiennie z maską stosować można olejowanie włosów, jednak należy pilnować, aby olej był starannie dobrany do indywidualnych potrzeb i rodzaju włosów. Tutaj należy kierować się przede wszystkim ich porowatością. Aby olej łatwiej można było zmyć, rekomenduje się pamiętanie o metodzie emulgacji.
Zobacz również: Jak często myć włosy?
Jak dbać o włosy zimą? Właściwe nawyki
Nawyki związane z pielęgnacją włosów są bardzo ważne, aby zadbać o ich kondycję w okresie zimowym. Mowa przede wszystkim o:
- unikaniu wychodzenia na zewnątrz z mokrymi lub nawet niedosuszonymi włosami, ponieważ niskie temperatury wywołają zamrożenie cząsteczek wody we włosach i rozerwanie ich struktury;
- unikaniu czesania mokrych włosów, co zwiększa ryzyko ich rozciągania i łamania;
- unikaniu suszenia włosów bardzo gorącym nawiewem;
- ograniczaniu stylizacji włosów z wykorzystaniem wysokich temperatur lokówki i prostownicy;
- systematycznym podcinaniu końcówek włosów;
- spaniu z włosami związanymi w luźny warkocz lub po nałożeniu na głowę jedwabnego czepka;
- osuszaniu włosów po ich umyciu poprzez założenie ręcznika na głowę, nigdy poprzez pocieranie włosów tym ręcznikiem.
Dodatkowo należy zwracać uwagę, aby wychodząc na dłużej na zewnątrz nakładać czapkę, która ochroni skórę głowy i włosy. Czapka powinna być jednak wykonana z naturalnych materiałów, nigdy syntetycznych, które będą zwiększać ryzyko rozwoju bakterii na skórze głowy, nasilą łupież i świąd skóry głowy oraz zwiększą przetłuszczanie włosów.
Jak dbać o włosy zimą? Profesjonalne zabiegi fryzjerskie
Zima to idealny czas, aby udać się do fryzjera. Mowa nie tylko o wspomnianym wcześniej podcinaniu końcówek włosów, ale również o profesjonalnych zabiegach pielęgnacyjnych. Bardzo dobrze sprawdzi się choćby botoks na włosy, którego celem jest intensywne odżywienie kosmyków i nadanie im blasku. Zabieg polega na wtłoczeniu w pasma składników odżywczych, które uzupełniają ubytki oraz uszkodzenia pomiędzy korą a otoczką włosa.
Inną propozycją jest sauna parowa, dzięki której pasemka włosów wydają się być gładsze, nawilżone i miękkie, a przy tym mniej się elektryzują. Na głowę klienta zakłada się klosz lub kaptur, który pasuje do jej rozmiaru, a którego wnętrze jest wyposażone w elementy grzewcze, generujące ciepło. Podczas sauny na włosy nałożyć można także odżywki lub maski, w zależności od potrzeb.
Profesjonalnych zabiegów na włosy jest w dzisiejszych czasach coraz więcej. Wymienić warto także taninoplastię, nanoplastię, darsonwalizację czy nawet keratynowe prostowanie włosów. Najlepiej więc skonsultować się z fryzjerem i dobrać zabieg do potrzeb i stanu włosów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.