
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak dbać o brodę? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu panów z różnych przyczyn. Jedną z nich jest fakt, że zarost jest obecnie w modzie, a w ostatnich czasach według niektórych, stał się symbolem prawdziwiej męskości. Jak więc zapuścić brodę oraz w jaki sposób dbać o jej wygląd, aby stanowiła atrakcyjny element męskiego wizerunku?
Pielęgnacja brody jest procesem wieloetapowym. Składa się na to nie tylko właściwie dbanie o zarost, ale również jego zapuszczanie, co stanowi kluczową kwestię w tym temacie. Poznajmy zatem jak szybko zapuścić zarost oraz jak dbać o brodę.
Na początku należy podkreślić, że pierwsze kroki w celu posiadania nienagannie wyglądającego zarostu należy podjąć już na etapie jego zapuszczania. W tym momencie należy wykazać się dużym zasobem cierpliwości. Wzrost włosów oczywiście można wspomagać nie tylko w sposób zewnętrzny (stosowaniem kosmetyków), ale również od środka (właściwa dieta). Istotne jest, aby codzienny jadłospis był bogaty w białko, szczególnie pochodzące od ryb, z owoców morza oraz roślin strączkowych. Produkty te pobudzają procesy namnażania się komórek oraz wzrost włosów, również tych znajdujących się na twarzy.
Dodatkowe wsparcie powinny stanowić kosmetyki oraz ich substancje aktywne. Zaleca się preparaty z wyciągiem z witaminy E, alantoiną, panthenolem oraz naturalnymi olejkami: olejkiem arganowym, olejkiem z pestek malin, olejkiem z awokado. Związki te głęboko odżywiają i nawilżają skórę oraz cebulki włosów powodując ich szybszy wzrost. Dla mężczyzn o skórze wrażliwej lub alergicznej zaleca się lekkie kosmetyki w postaci mgiełki na bazie wody termalnej oraz minerałów.
Kolejną kwestią jest mycie zarostu oraz dbanie o jego higienę. W tym celu zaleca się stosowanie mydeł kosmetycznych lub szamponów przeznaczonych do pielęgnacji wąsów i brody. Z kolei w temacie stylizacji, należy wspomnieć o dużej ilości występujących na rynku toników, które można spotkać w wersji z atomizerem lub bez niego. Te pierwsze są wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu.
W celu nadania brodzie odpowiedniej długości oraz kształtu, warto stosować profesjonalne szczotki do tzw. wyczesywania zarostu. Pomagają one utrzymać brodę w zaplanowanej formie oraz dzięki jej częstemu stosowaniu przyczyniają się do wzmacniania struktury włosów.
Oprócz samego czesania zarostu istotne jest również jego przycinanie, które będzie utrzymywać brodę w eleganckiej formie. Zabieg ten można przeprowadzać samodzielnie. Jednak jeśli nie ma się w tym dużego doświadczenia, warto udać się do fryzjera specjalisty od brody czyli tzw. barbera.
Modelowanie męskiego zarostu wymaga wykonywania kilku zabiegów. W tym celu pomocny jest wosk modelujący lub pasta. Kosmetyki tego typu należy rozprowadzać w małych ilościach (w cienkich warstwach) i dopiero gdy jest on rozgrzany w dłoniach i plastyczny. Specjaliści w dziedzinie jaką jest dbanie o męski zarost twierdzą, że połączenie wosku wraz z olejkiem lub balsamem jest wręcz obowiązkowym zestawem do utrzymania zarostu w odpowiedniej formie.
Jak dbać o brodę? Temat ten nie wydaje się być tak skomplikowany jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, aby stać się właścicielem imponującego zarostu. Warto w tym wszystkim pamiętać również o zaopatrzeniu się w specjalne produkty, które sprawią, że podjęty trud nie pójdzie na marne.
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Witaj! Fajny artykuł, właśnie edukuję się odnośnie zarostu, bo od niedawna postanowiłem być brodaczem 🙂 Pierwszy raz w życiu, zobaczymy czy wytrwam. ale mam pewne pytanie, bo szukam sprzetu do stylizacji zarostu i trafiłem na temat trymerów. Jestem nawet przekonany do dokonania takiego zakupu. Problem w tym, że nie wiem co wybrać. Są niby rankingi, np. ten, w którym znalazłem kilka różnych modeli ale wybór dalej jest szeroki, a trymery różne. Polecisz coś z tego zestawienia? Może znasz inny model? Pozdrawiam 🙂