Wraz z wiekiem w obrębie kończyny górnej może dochodzić do różnego rodzaju zmian w jej wyglądzie. Defekty kosmetyczne skóry i mięśni to mimo wszystko częsta przypadłość. Zaliczyć możemy do nich między innymi otyłość ramion, zwiotczenie mięśni czy nadmierne pocenie się dłoni.
Defekty kosmetyczne i zmiany w obrębie kończyny górnej
- otyłość ramion;
- zwiotczenie mięśni;
- rogowacenie okołomieszkowe;
- odmrożenia;
- odmroziny;
- nadmierna potliwość dłoni.
1. Otyłość ramion.
Przyczyny
Do powstania tego defektu przyczynia się skłonność do nadwagi w wyniku niewłaściwego odżywiania, a także zaburzenia w gospodarce hormonalnej (choroby tarczycy).
Profilaktyka
Do działań profilaktycznych można zaliczyć masaż, a zwłaszcza ruchy rozcierania, ugniatania i oklepywania, które mocno oddziałują na komórki skóry i mięśni. Warto pamiętać również o gimnastyce ramion, a także całego ciała. Dobrze będą wpływać naprzemienne kąpiele ciepło -zimno, które wspomagają przemianę materii. Dieta niskokaloryczna, najlepiej stworzona przed dietetyka, będzie kontrolować organizm w przyjmowaniu odpowiedniej ilości i jakości posiłków w ciągu dnia. Polecanym zabiegiem w gabinecie kosmetycznym, przynoszącym pożądany efekt jest zabieg elektrostymulacji, wywołujący podobne skurcze mięśni do tych, które powstają podczas treningu. W przypadku jeśli wyżej wymienione działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się do lekarza endokrynologa i podjąć właściwe leczenie.
2. Zwiotczenie mięśni.
Przyczyny
Na ten rodzaj zmian może mieć wpływ między innymi nagły spadek wagi, zanik mięśni (w przypadku długo utrzymywanego gipsu w danym miejscu kończyny górnej), znaczący jest tu również brak aktywności fizycznej, a także wiek. U osób starszych jest to często występujący defekt.
Profilaktyka
Warto stosować regularny masaż klasyczny i wspierać go kosmetykami o działaniu ujędrniającym – tak zwane lifty kosmetyczne. W gabinetach urody zastosowanie znajdzie elektrostymulacja, wywołująca mocne skurcze mięśni za pomocą prądu niskiej częstotliwości jak i naświetlania lampami rozgrzewającymi w celu poprawy ukrwienia skóry i mięśni. Wskazana jest także ogólna aktywność fizyczna.
2. Rogowacenie okołomieszkowe.
Polega ono na wzmożonym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, w obrębie których, pojawiają się grudki lub czopy w kolorze żółtym. Rogowacenie okołomieszkowe występuje głównie po zewnętrznej stronie ramion, zdarzać się może rzadko na przedramionach. Wówczas skóra staje się sucha i szorstka w dotyku.
Przyczyny
Skłonność zazwyczaj jest dziedziczna, może spowodowana być również niedoborem witaminy A. Objawy nasilają się latem, wyciszają zimą.
Profilaktyka
Warto wspomagać się domowymi sposobami i zażywać naprzemienne kąpiele ciepło- zimno. Raz w tygodniu wykonywać peelingi na bazie mikroelementów, jako peeling można także użyć soli morskiej i ziaren zmielonej kawy. W pielęgnacji domowej stosować pod prysznicem masaże za pomocą szorstkiej rękawicy. Wspierać organizm suplementacją witaminy A i E. Na defekty kosmetyczne tego rodzaju polecane są także preparaty o działaniu złuszczającym (keratolitycznym) między innymi maści z mocznikiem. W gabinecie kosmetycznym pomocny jest zabieg wykorzystujący lampę sollux (filtr czerwony).
3. Odmrożenia.
Jest to uszkodzenie skóry w wyniku niskiej temperatury (poniżej 0 stopni Celsjusza). Dotyczy najczęściej dłoni, stóp, nosa, uszu.
Wyróżniamy:
- I stopień – charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami w krążeniu krwi w skórze, a także bólem często silnym , bladym lub sino- czerwonym kolorytem skóry, obrzękiem, pieczeniem i świądem;
- II stopień zauważalne są na skórze pęcherze wypełnione treścią surowiczą;
- III stopień występuje martwica powierzchniowa skóry;
- IV stopień dochodzi do głębokiej martwicy, której ulegają między innymi palce, uszy, czy nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.
4. Odmroziny.
Przyczyna jest taka sama jak w przypadku odmrożeń, Występują one w wyniku przewlekłego działania lub przebywania w niskiej temperaturze. Zabarwienie skóry jest sino-niebieskie. W miejscu odmrozin pojawiają się nacieki o ciastowatej spoistości. Zmiany te powodują ból i świąd skóry.
Profilaktyka
W domowej pielęgnacji należy stosować długotrwałe naprzemienne kąpiele ciepło-zimno, smarować miejsca objęte odmrozinami maścią ichtiolową lub kamforową. Istotne są ćwiczenia i masaże tych miejsc. W gabinetach specjalistycznych ulgę przyniesie zabieg z wykorzystaniem lampy sollux (filtr niebieski) oraz galwanizacji (anodowa- łagodząca i katodowa – pobudzająca).
5. Nadmierne pocenie się dłoni.
Do tego rodzaju zmian może prowadzić silny stres, zaburzenia psychiczne jak i wzmożona praca gruczołów potowych.
Profilaktyka
Na defekty kosmetyczne, w postaci pocenia się dłoni, zaleca się moczenie rąk w wywarze z kory dębu i naparze z pokrzywy oraz szałwii czy skrzypu polnego. Z kolei przy bardzo dokuczliwych oznakach należy pić napar z szałwii, melisy i pokrzywy (1-2 szklanki dziennie). Wskazane jest także stosowanie talku kosmetycznego na dłonie. W zaawansowanym stadium tej zmiany warto zastosować botox lub skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |