Botox (inaczej: botoks, toksyna botulinowa) powszechnie znany jest jako niszczyciel zmarszczek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że zabiegi z zastosowaniem tego rodzaju związku stosowane są również w leczeniu schorzeń takich jak migrena, nadmierna potliwość czy zez.
Botox – czym dokładnie jest?
Botox potocznie nazywany jest toksyną botulinową bądź jadem kiełbasianym. Zalicza się do jednych z najsilniejszych naturalnych trucizn, która w niewielkich dawkach wykorzystywana jest w dermatologii, medycynie estetycznej oraz neurologii. Botox produkowany jest przez bakterie Clostridium botulinum. Warto wspomnieć, że wyróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej, które odpowiednio oznaczane są literami od A do G. Właściwości jadu kiełbasianego polegają na hamowaniu impulsów nerwowych, które powodują napinanie mięśni. Skutkiem tego jest tymczasowy paraliż danej okolicy.
Kilka słów historii …
W 1987 roku w Belgii doszło do zatrucia pokarmowego kilku osób. Belgijski mikrobiolog Émile van Ermengem, zarówno z pożywienia jak i zatrutych organizmów wyodrębnił toksynę botulinową typu A. Zjawisko to spowodowało duże zainteresowanie tym tematem. Od tamtego czasu duża część naukowców rozpoczęła badania skupiające się na toksynie botulinowej. Z kolei w XX wieku dr Vernon Brooks zauważył, że jad kiełbasiany podany w mięsień powoduje jego tymczasowy paraliż. Odkrycie to wywołało duże zainteresowanie wśród lekarzy. Zaczęli więc intensyfikować swoje działania z wykorzystywaniem toksyny botulinowej w medycynie.
W latach 60 XX wieku okulista z San Francisco, dr Alan Scott w wyniku wykonywania wielu doświadczeń na małpach otrzymał zgodę na wykorzystanie tej substancji u ludzi w leczeniu zeza. Jak się okazało toksyna botulinowa w okulistyce odniosła duży sukces. Dlatego też zaczęli interesować się nią lekarze z innych dziedzin medycyny jak np. neurologii.
I tak w 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan uzyskał prawa do produkcji preparatu dr Alana Scotta rozpoczynając badania kliniczne, których celem było sprawdzenie innych zastosowań toksyny botulinowej. Niedługo po tym firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą Botox.
Z kolei 1987 roku pacjent, u którego zastosowano toksynę botulinową w celu wyleczenia nawykowego skurczu powiek zauważył, że zaczynają znikać mu zmarszczki. I tak oto związek ten znalazł zastosowanie w kolejnej dziedzinie medycyny.
Obecnie Botox cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko w okulistyce, ale również w neurologii i medycynie estetycznej, gdzie jest najczęściej wykonywanym zabiegiem poprawiającym wygląd zewnętrzny. Mimo że efekty są tymczasowe, jego dużym plusem jest fakt, że związek ten ze względu na swoje wieloletnie wykorzystanie jest produktem bezpiecznym, a sam zabieg szybki i bezbolesny.
Botox – zastosowanie
Botox wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny. Stosuje się go nie tylko w celu poprawy wyglądu zewnętrznego, ale również w przypadku wielu chorób.
1. Neurologia.
Botox znalazł szerokie zastosowanie w dziedzinie neurologii i chorobach jak np. dystonia, która polega na mimowolnym wykonywaniu nienaturalnych ruchów ciała. Botox niweluje również skurcze powiek, kręcz szyi oraz połowiczy kurcz twarzy. Wykorzystywany jest w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego ze względu na blokadę okołonerwową.
Właściwości toksyny botulinowej wykorzystuje się również w leczeniu spastyczności mięśni (mózgowe porażenie dziecięce, udar mózgu, urazy mózgu oraz rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona). Często podaje się botox osobie chorej, ponieważ może on wpłynąć na poprawę jakości chodu oraz wykonywanie codziennych czynności.
2. Bruksizm.
Bruksizm to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy objawiająca się zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębami. Dolegliwość ta może prowadzić do ścierania się szkliwa zębów i innych skutków ubocznych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. U chorych podaje się więc botox w okoliczne mięśnie.
3. Nadreaktywny pęcherz.
W urologii botox wykorzystuje się w celu leczeniu naglącego nietrzymania moczu. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w ścianę pęcherza, jego mimowolne skurcze zostają zahamowane. To z kolei przekłada się na uregulowanie procesu oddawania moczu.
4. Achalazja przełyku.
To choroba polegająca na zwężeniu zwieracza przełyku. Jedną z najczęstszych metod jej leczenia jest zastosowanie botoxu. Jego działanie usuwa napięcie mięśni przełyku, powodując rozkurczenie i otwieranie się przełyku w czasie jedzenia.
5. Zmarszczki.
Najbardziej znanym zastosowaniem toksyny botulinowej jest oczywiście medycyna estetyczna. Wykorzystuje się ją bowiem do wygładzania zmarszczek zlokalizowanych w obrębie czoła, oczu, policzków oraz między brwiami. Botox stosuje się również w celu złagodzenia bruzd na szyi, a także przy opadaniu skóry w obrębie kącików ust. Toksyna botulinowa podawana w mięsień powoduje utratę jego zdolności kurczenia się, czego efektem jest rozluźnienie i wygładzenie skóry.
6. Migrena.
Toksynę botulinową często wykorzystują lekarze w celu łagodzenia objawów migreny. Podawanie botoxu w czoło, w bok głowy lub tylną jej część przynosi natychmiastową ulgę. Można uznać, że toksynę botulinową traktuje się w tym przypadku jako lek przeciwbólowy o wydłużonym działaniu.
7. Nadmierna potliwość.
Osoby, u których pojawia się problem nadmiernej potliwości mogą skorzystać z pomocy medycyny estetycznej i zabiegów podawania toksyny botulinowej. W wyniku jej zastosowania dochodzi do zatrzymania się impulsu nerwowego, który dociera do gruczołów potowych. Efektem tego jest brak pobudzania ich do pracy, a co za tym idzie, brak nadmiernej produkcji potu.
8. Zez.
Osoby mające problem z zezem również poddaje się zabiegom z wykorzystaniem botoxu. Po jego wykonaniu odczuwają one dużą ulgę. Zastrzyki z toksyną botulinową rozluźniają skurczone mięśnie gałki ocznej, powodując ich prawidłowe ułożenie.
Botox – skutki uboczne
Zabieg z wykorzystaniem botoxu jest procedurą bezpieczną, jeśli oczywiście wykonuje go doświadczony lekarz i zachowuje wszystkie potrzebne środki ostrożności. Po jego wykonaniu na skórze może pojawić się niewielkich rozmiarów siniak, który znika dość szybko po zabiegu. Jedynie w 2% zabiegów może dojść do niepożądanych skutków ubocznych. Zalicza się do nich m.in. bóle głowy, nudności, wymioty, stan organizmu przypominający grypę. Ponadto może pojawić się zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśni twarzowych oraz rozprzestrzenienie się botoxu w inne miejsce na twarzy.
Botox – przeciwwskazania
- ciąża;
- karmienie piersią;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- wiek poniżej 12 roku życia;
- choroby skóry;
- leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki rozkurczowe, przeciwgorączkowe;
- menstruacja.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
8 Responses
Znam ten zabieg z autopsji, wstrzykiwano mi go, aby pozbyć się przykurczów. Jest to bardzo bolesny zabieg.
Naprawde nie miałam o tym pojęcia, przydatne i ciekawe informacje.
Wow, ale obszernie to wszystko opisałaś. Super. O botoksie wiedziałam co nieco, ale wiem już więcej.
Bardzo dużo przydatnych informacji, jak dotąd temat kojarzył mi się jedynie ze zmarszczkami.
Świetny wpis. Nie miałam o tym wszystkim pojęcia. Dzięki. Bardzo przydatne. 😀
Świetny wpis. Nie miałam o tym wszystkim pojęcia. 😀
Nie znałąm tylko zastosowań botoxu. Nie wiedziałam że stosuje się go w przypadku zeza.
Nie wiedziałam, że botoks ma tyle zastosowań 🙂 Przeważnie mówi się o medycynie estetycznej