Ozempic

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ozempic jest lekiem przeciwcukrzycowym dostępnym wyłącznie na receptę, wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego składnikiem czynnym jest semaglutyd. Przepisuje się go pacjentom, u których sama dieta i aktywność fizyczna (bądź dodatkowo stosowane leki przeciwcukrzycowe) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nigdy nie należy podejmować samodzielnie decyzji o rozpoczęciu kuracji ozempicem.

Ozempic

Ozempic co to?

Substancją czynną omawianego leku jest semaglutyd, który wspomaga zmniejszanie stężenia glukozy we krwi u pacjentów chorujących na cukrzycę (głównie cukrzycę typu 2). Jednocześnie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w tej grupie pacjentów. Semaglutyd to organiczny związek chemiczny należący do grona analogów peptydów. Dzięki temu jest on agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu 1 znajdującego się na komórkach beta wysp trzustkowych. Aktywacja tego receptora stymuluje syntezę i wydzielanie insuliny pod wpływem glukozy. Dodatkowo przyczynia się do zwolnienia wchłaniania glukozy oraz do zahamowania wpływu glukagonu na komórki receptorowe.

Ozempic jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a więc musi być zapisany przez lekarza po odpowiedniej diagnostyce. Zazwyczaj nie stanowi leku pierwszego rzutu – stosuje się do wówczas, gdy inne formy leczenia zawiodły lub nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Leku nie stosuje się u pacjentów poniżej 18. roku życia. Produkt ma postać płynu do iniekcji podskórnych, nie jest więc dostępny w tabletkach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ozempic – wskazania

Lek znajduje zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • monoterapia cukrzycy typu 2 – u pacjentów, którzy nie mogą stosować metforminy (inny lek przeciwcukrzycowy);
  • przyjmowanie wspólnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi – w przypadkach, gdy leki te nie są wystarczające do uzyskania właściwego stężenia glukozy we krwi.

Decyzję o włączeniu ozempicu do terapii farmakologicznej cukrzycy zawsze podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się z przebiegiem choroby. Ozempic podaje się pacjentowi raz w tygodniu (najlepiej tego samego dnia co tydzień, jeśli tylko jest to możliwe). Pacjent po instruktażu przeprowadzonym przez lekarza może z powodzeniem sam podawać sobie lek. Nigdy nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku (bez względu na to, czy jest to jej zmniejszanie, czy może zwiększanie).

Ozempic – przeciwwskazania

Lek nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

  • cukrzyca typu 1 – ozempic nie jest insuliną i nie działa tak jak ona, zatem jego użycie w przebiegu tego typu cukrzycy będzie całkowicie nieskuteczne;
  • cukrzycowa kwasica ketonowa – powikłanie cukrzycy przebiegające z nadmiernym stężeniem cukru we krwi, trudnościami w oddychaniu, słodkim zapachem z ust, wzmożonym pragnieniem i innymi dolegliwościami;
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • nadwrażliwość na semaglutyd lub inne składniki leku;
  • zaawansowana niewydolność mięśnia sercowego stopnia IV wg klasyfikacji NYHA;
  • schyłkowa niewydolność nerek z dializoterapią.

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługę maszyn. Nie podaje się go również dzieciom i młodzieży.

Ozempic – działania niepożądane

Jak w przypadku każdego leku, tak i tutaj pojawia się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Do częstych (u 1 na 10 chorych przyjmujących ozempic) należą zaburzenia widzenia i problemy ze wzrokiem na tle retinopatii cukrzycowej. Niezbyt często (u 1 na 100 pacjentów) diagnozuje się stan zapalny trzustki, któremu może towarzyszyć silny ból brzucha i pleców, nieustępujący przy zastosowaniu domowych czy farmakologicznych metod łagodzących dolegliwości bólowe. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ozempic, INN-semaglutide.pdf.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *