Ciąża bliźniacza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciąża bliźniacza powstaje wskutek zagnieżdżenia się w macicy dwóch zarodków lub podzielenia się jednego zarodka na dwa. Dawniej była niezwykle sporadycznym przypadkiem, dzisiaj jednak występuje coraz częściej. Nie jest już nietypowym zjawiskiem, a niekiedy kobiety wręcz oczekują usłyszenia o ciąży bliźniaczej. Warto pamiętać, że taką ciążę zalicza się do wysokiego ryzyka.

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza – rodzaje

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje ciąży bliźniaczej:

  • jednojajową;
  • dwujajową.

Każdą z nich można dodatkowo podzielić. Ciąża jednojajowa powstaje wskutek zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. W efekcie dzieci mają zawsze tę samą płeć, materiał genetyczny oraz wspólne łożysko. Do tej pory nie znaleziono przyczyny takiego podziału zygoty. Wiadomo jednak, że za rozwój ciąży bliźniaczej jednojajowej odpowiada kobieta, czyli płeć żeńska. W zależności od dnia, w którym doszło do podziału, wyróżniamy ciąże jednojajowe:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • dwukosmówkowe, dwuowodniowe – podział w 1.-3. dniu;
  • jednokosmówkowe, dwuowodniowe – podział w 4.-8. dniu;
  • jednokosmówkowe, jednoowodniowe – podział w 8.-13. dniu;
  • jednokosmówkowe, jednoowodniowe z wystąpieniem bliźniąt syjamskich – podział w 13.-15. dniu.

W przypadku ciąż jednokosmówkowych i jednoowodniowych śmiertelność jednego lub obydwu dzieci wynosi aż 50%. Z kolei ciąża bliźniacza dwujajowa to taka, która występuje wskutek zapłodnienia dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki. Zawsze mają one osobne łożyska oraz worki owodniowe. Ich materiał genetyczny jest różny, więc mogą mieć różną płeć i wygląd.

Jak rozpoznać ciążę bliźniaczą?

Ciążę bliźniaczą można rozpoznać wyłącznie na podstawie badania USG już na początku jej trwania. Dwa zarodki widać dokładnie w 4. tygodniu ciąży. Po ukończeniu 12. tygodnia ciąży kobieta może się dowiedzieć nie tylko o obecności bliźniaków, ale i o ewentualnych wadach wrodzonych oraz przybliżonym wieku płodów. Należy pamiętać, aby w przypadku stwierdzenia ciąży bliźniaczej znajdować się pod okiem lekarza, który posiada doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich. Powinien on również określić, czy ciąża jest jednoowodniowa czy dwuowodniowa dwukosmówkowa (stanowi większe ryzyko).

Jak objawia się ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza jest dużo większym obciążeniem dla organizmu kobiety niż spodziewanie się jednego dziecka. Przyszła mama musi mieć na uwadze, że w przypadku ciąży bliźniaczej objawy są znacznie bardziej nasilone, niż przy ciążach pojedynczych. Już w 4. tygodniu występują bardzo intensywne:

  • nudności;
  • wymioty;
  • bóle kręgosłupa;
  • problemy ze snem;
  • migreny;
  • objawy gastryczne.

Oczywiście dolegliwości te dotyczą większości kobiet, jednak przy spodziewanych bliźniakach są one znacznie silniejsze. W końcowej fazie ciąży mogą wystąpić duże problemy z oddychaniem. Dzieje się tak, ponieważ dwójka dzieci zajmuje więcej miejsca w jamie brzusznej, uciskając na ważne narządy, w tym także przeponę. I choć poród naturalny jest jak najbardziej możliwy, przy bliźniakach częściej wykonuje się cięcie cesarskie.

Ciąża bliźniacza – zagrożenia

W związku z częstszym niż w ciąży pojedynczej występowaniem powikłań ciąża bliźniacza stanowi ciążę wysokiego ryzyka. Kobiety w ciąży bliźniaczej mają wyższe ryzyko rozwinięcia stanu przedrzucawkowego, częściej także rodzą przedwcześnie. W 1/3 ciąż bliźniaczych mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą jednokosmówkową, w której występują również charakterystyczne wyłącznie dla tego rodzaju ciąży powikłania, obarczone dużym ryzykiem obumarcia jednego lub obu płodów, jak również uszkodzeń narządowych prowadzących do zwiększonej umieralności i zaburzeń rozwoju w późniejszym życiu. W związku z tym w prowadzeniu odpowiedniej opieki podczas ciąży i porodu niezbędne jest określenie kosmówkowości w badaniu ultrasonograficznym (USG) wykonywanym w I trymestrze ciąży.



Polecane produkty:

Bibliografia

Ropacka-Lesiak M., Szaflik K., Bręborowicz G., Schemat diagnostyczny w ciąży bliźniaczej, Ginekologia Polska, 86/2015.
Filipecka-Tyczka D., Opieka nad pacjentką w ciąży wielopłodowej, Postępy Nauk Medycznych, 7/2016.
Bomba-Opoń D., Wielgoś M., Standardy opieki okołoporodowej w przypadkach występowania określonych powikłań, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *