In vitro

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zapłodnienie in vitro jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia niepłodności. Cieszy się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem, umożliwiając wielu parom posiadanie upragnionego potomstwa. Procedura w skrócie polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych.

In vitro

Na czym polega in vitro?

Tego typu sztuczne zapłodnienie składa się z kilku etapów:

  • pozyskanie męskich i żeńskich gamet;
  • doprowadzenie gamet do zdolności zapłodnienia;
  • połączenie oocytu z plemnikiem;
  • hodowla zarodków;
  • przenoszenie (wprowadzanie) zarodków biorczyni.

Przedstawiono je w skrócie, ponieważ w rzeczywistości in vitro jest skomplikowaną, zaawansowaną procedurą wymagającą czasu i nakładów finansowych. Pobranie żeńskich gamet poprzedza terapia hormonalna kobiety, aby jak najlepiej przygotować komórki jajowe do tego, co je czeka. Celem jest stymulacja owulacji, która zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowego zarodka. Gdy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość, lekarz zaleca punkcję, czyli ich pobranie.

Punkcję wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym pod kontrola USG. Proces trwa zaledwie 20 minut. Po tym etapie następuje laboratoryjne zapłodnienie pobranej komórki jajowej plemnikami partnera. Zwykle już w ciągu 2-5 dni od momentu punkcji dokonuje się transferu zarodka do macicy. Zdrowym kobietom do 35. roku życia podaje się 1 zarodek, aby uniknąć ciąży mnogiej. W przypadku Pań starszych lub z problemami zdrowotnymi zaleca się podanie 2 zarodków, aby zwiększyć szansę ciąży. Zapłodnienie in vitro trwa 10-15 minut i również wykonuje się je pod kontrola USG.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ostatnim etapem jest już oczekiwanie na naturalne przyjęcie się zarodka. Ciążę potwierdza się w kolejnych dniach na podstawie testu ciążowego i badania Beta hCG. Jeśli testy wyszły negatywnie, lekarz proponuje kolejne zapłodnienie z wykorzystaniem mrożonych zarodków. Jeśli jednak testy wyjdą pozytywnie, kobiecie pozostaje dbać o siebie i dziecko oraz regularnie uczęszczać na badania kontrolne.

Zwiększanie szansy na przyjęcie zarodka

Istnieje szereg czynników zwiększających lub zmniejszających rokowania in vitro. Nie zawsze zarodek przyjmie się w macicy. Znaczenie mają m.in.:

  • wiek kobiety – wraz z upływem lat spada liczba i jakość wytwarzanych komórek jajowych;
  • masa ciała i wskaźnik BMIotyłość zmniejsza szansę na ciążę;
  • palenie papierosów – zmniejsza szansę na ciążę nawet o 50%;
  • budowa narządów rodnych – lepsze rokowania są wówczas, gdy w narządach rodnych nie ma guzów, stanów zapalnych czy mięśniaków.

Znaczenie mają również czynniki związane z dawcą nasienia. Im mniejsza liczba progresywnych plemników, tym niższe szanse na zapłodnienie, nawet metodą in vitro. Dlatego partner kobiety powinien pozostać aktywnym fizycznie i prawidłowo się odżywiać, dbając o ogólny stan zdrowia.

Wskazania do in vitro

In vitro często jest jedyną metodą umożliwiającą poczęcie potomstwa. Wśród wskazań wyróżniamy:

  • brak owulacji;
  • obniżone parametry nasienia;
  • niedrożność jajowodów, brak jajowodów;
  • endometrioza.

Wskazaniem jest każda sytuacja, w której para długotrwale stara się o potomstwo pilnując dni płodnych, lecz mimo tego starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Niepłodność ma więc niezdiagnozowane przyczyny.

Aspekty prawne

Kwestie dotyczące leczenia niepłodności metodą in vitro oraz funkcjonowania ośrodków wspomaganego rozrodu reguluje w Polsce ustawa prawna z dnia 25 czerwca 2015 roku, która weszła w życie z dniem 1 listopada 2015 roku. Obejmuje wiele ważnych aspektów, wśród których wyróżnia się kwalifikację do leczenia in vitro dopiero po rocznym staraniu się o dziecko i leczenia innymi metodami, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W Polsce in vitro pozostaje legalną metodą leczenia niepłodności.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Piątek A., Koziarska-Rościszewska M., Wpływ in vitro i innych technik wspomaganego rozrodu na występowanie zaburzeń postnatalnych, Nowa Pediatria, 1/2013.
  2. Max A., Zapłodnienie in vitro z biologicznego punktu widzenia, Życie Weterynaryjne, 2/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *