Manicure

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Manicure to zabieg stylizacyjny dotyczący paznokci u rąk (ten sam zabieg w przypadku paznokci nóg zwie się pedicure). Decydują się na niego osoby, które chcą po prostu mieć ładniejsze, bardziej estetyczne paznokcie oraz tym samym zadbane dłonie. Sam zabieg obejmuje nie tylko pomalowanie paznokci wybranym lakierem, ale również opracowanie odstających skórek czy wygładzenie płytki paznokciowej.

Manicure

Na czym polega manicure?

Manicure rozpoczyna się oceną stopnia zadbania dłoni i paznokci oraz wykluczeniem ewentualnych przeciwwskazań do wykonania stylizacji, np. takich jak grzybica paznokci. Następnie wspólnie z klientką dobiera się optymalny kształt paznokcia, wybiera kolor lakieru, wzorki, ozdoby i inne pożądane parametry, które powinny być wzięte pod uwagę przez stylistkę paznokci (zazwyczaj jest nią kosmetyczka).

Zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem płytki paznokcia. Jeśli pozostaje na nich poprzednia stylizacja, należy ją zdjąć i dopiero wtedy oczyścić paznokcie. Dalszymi krokami są odsunięcie i obcięcie zbędnych skórek, zadziorów, nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu. Gdy płytki paznokciowe są już przygotowane, odżywia się je i nakłada na nie lakier w zależności od preferencji klientki. Wyróżniamy stylizacje hybrydowe, żelowe, szklane, klasyczne. Różnią się one przede wszystkim rodzajem użytego lakieru oraz trwałością – najmniej trwałe są stylizacje klasyczne, czyli te wykonane zwykłym lakierem, który ma tendencję do odpryskiwania i kruszenia się nawet już po kilku dniach. Jeśli natomiast użyty jest lakier hybrydowy, zostaje on utwardzony pod specjalną lampą UV, co nadaje mu wyjątkowej twardości i wytrzymałości. Taka stylizacja może wytrzymać nawet 2-3 tygodnie i dłużej (wraz z upływem czasu widać jedynie odrosty, ponieważ żadna stylizacja nie hamuje naturalnego wzrostu płytki paznokciowej).

Zobacz również: Jak szybko rosną paznokcie?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaje manicure

Podstawowe rodzaje manicure obejmują stylizacje:

  • klasyczną – opiłowanie paznokci, nadanie im kształtu oraz pokrycie ich lakierem;
  • japońską – stylizacja obejmuje dodatkowo odżywienie paznokci olejkami wzbogaconymi w witaminy;
  • hybrydową – wykorzystuje specjalne lakieru wymagające utwardzenia pod lampą UV;
  • żelowe – wykorzystujące lakiery żelowe, które są bardziej wytrzymałe i mniej elastyczne, niż te hybrydowe;
  • szklaną – obejmuje nakładanie na paznokcie kolejno kilku warstw cienkich, półprzezroczystych folii, która odbija swiatlo w różnych kierunkach.

To jednak nie wszystko. Manicure może różnic się kolorami, typem (np. jednolity kolor, wzorki, tzw. french), dodatkami (np. brokat, cekiny). Już sam kształt płytki paznokciowej może wiele zmienić w wyglądzie stylizacji.

Manicure – przeciwwskazania

Nie zawsze kosmetyczka podejmie się wykonania manicure, nawet jeśli klientka była umówiona wcześniej. Obowiązkiem stylistki jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych do manicure, a są nimi zwłaszcza:

  • mocne uszkodzenia naskórka lub skóry wokół paznokci;
  • grzybica paznokci;
  • kurzajki, brodawki w bliskim sąsiedztwie paznokci;
  • alergie na substancje chemiczne zawarte w lakierach lub dowolnych innych kosmetykach używanych przez stylistkę;
  • zakażenia bakteryjne lub grzybiczej paznokci i dłoni;
  • onycholiza;
  • świeże urazy mechaniczne paznokci i skóry wokół nich;
  • stany zapalne dłoni, palców.

To stylistka decyduje o tym, czy manicure może zostać wykonany. Jeśli przykładowo zauważy na paznokciach zielonkawy nalot, może (i wręcz powinna) odmówić wykonania manicure, kierując klientkę na konsultację dermatologiczną.

Czy manicure jest bezpieczny?

Manicure nie szkodzi paznokciom i jest uznawany za całkowicie bezpieczny, o ile będzie wykonany w odpowiednich, higienicznych warunkach, zgodnie z wszelkimi zasadami metodyki oraz po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych. Wówczas nawet jeśli będzie powtarzany systematycznie, nie spowoduje osłabienia płytek paznokciowych. Dlatego na manicure najlepiej wybierać wyłącznie sprawdzone, doświadczone stylistki, które mogą poszczycić się dobrymi opiniami innych klientek. Nawet jeśli cena za stylizację będzie nieco wyższa, nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. https://sjp.pwn.pl/.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *