
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak wycinać skórki? To pytanie, które często zadajemy sobie mając permanentny problem z suchością lub nadmiernie narastającymi skórkami w obrębie paznokci. Przedstawiamy kilka wskazówek jak w szybki i bezpieczny sposób zadbać o wygląd płytki paznokciowej.
Skórki to cienka warstwa naskórka, która zlokalizowana jest u podstawy płytki paznokciowej, zarówno u rąk jak i stóp. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona paznokcia przed wieloma szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Należą do nich między innymi choroby takie jak zanokcica, zastrzał, a także wszelkie urazy mechaniczne.
Mimo to wiele pań i kosmetologów wycina skórki, zwłaszcza grube i zaniedbane ze względu na brak estetyki. Dzięki ich pozbywaniu się paznokcie dobrze się prezentują oraz wizualnie stają się większe. Należy jednak wiedzieć, że tego rodzaju zabieg powinno wykonywać się w sposób umiejętny.
Aby rozpocząć czynność jaką jest wycinanie skórek, należy na początku odpowiednio do tego przygotować narzędzia. Muszą być ostre, w przeciwnym razie można spowodować mechaniczny uraz płytki paznokciowej lub naskórka znajdującego się w jej obrębie. Przydatne jest:
Na wycinanie skórek składają się cztery podstawowe czynności:
Wycinanie należy do najbardziej popularnych sposobów pozbywania się skórek. Stanowi również metodę prostą i szybką, ale niestety nie pozbawioną wad. Wycinanie skórek (szczególnie częste) może przyczyniać się do szybkiego ich odrastania, a także pogrubiania się. Najłatwiej wycinać skórki cążkami. Są dobrze wyprofilowane, aby czynność ta była jak najprostsza. Do tego celu można wyposażyć się również w radełko z kopytkiem. Stosując tę metodę skórki wycina się ostrą końcówką.
Nie można zapomnieć jednak, jeszcze przed rozpoczęciem wycinania skórek, o dezynfekcji narzędzi oraz skóry. Wskazane jest również zmiękczenie skórek przy pomocy specjalnego płynu, który dodatkowo uchroni przed wysuszeniem, popękaniem i narastaniem na płytkę paznokciową. Należy uważać, aby podczas wycinania skórek nie zrobić tego zbyt mocno. W innej sytuacji uszkodzimy delikatną skórę wokół paznokcia.
Nie wszystkie kobiety muszą wycinać skórki. Jeśli są one grube oraz uciążliwe wówczas lepszym rozwiązaniem będzie po prostu ich odsunięcie. Czynność tę wykonuje się drewnianym patyczkiem lub tzw. kopytkiem. Konieczny jest w tym przypadku właściwy preparat, który odpowiednio przygotuje skórki do zabiegu.
Czynność ta zwykle wykorzystywana jest w gabinecie kosmetycznym. Stosowanie jej jednak jako metody domowej wymaga przede wszystkim wprawy i doświadczenia. Na głowicę frezarki nakłada się specjalną nasadkę, która obracając się w bardzo szybkim tempie usuwa skórki znajdujące się w obrębie płytki paznokciowej.
Podczas manicure czy pedicure biologicznego na skórki aplikowany jest preparat o właściwościach zmiękczających. Następnie po kilku minutach odsuwane są one drewnianym patyczkiem. Tego rodzaju zabieg posiada jedną dużą zaletę. Stosując go, skórki odrastają dużo wolniej i stają się delikatniejsze.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wysuszać skórek. Nie należy stosować zmywacza z acetonem, za to stale korzystać z kremu do rąk. Najlepszym rozwiązaniem będzie z zawartością witaminy A i witaminy E. W drogeriach można również dostać odżywki do skórek oraz paznokci. Warto też, aby witamina A została włączona do codziennej diety. Jej bardzo dobrym źródłem jest m.in. sok z marchwi. Kolejny produkt, który pozytywnie wpłynie na stan naszych paznokci jest skrzyp polny.
Całkowity obraz stanu paznokci poprawi olejowanie. Preparaty takie jak naturalne oleje posiadają właściwości odżywcze i zmiękczające. W tym celu warto zdecydować się na olej jojoba czy olej z pestek winogron. Zimą należy korzystać z cennych właściwości wazeliny kosmetycznej, którą bezpośrednio można nacierać skórki.
Warto zwrócić uwagę na wykonywanie prac domowych. Detergenty bardzo znacząco wpływają na wysuszenie, zarówno paznokci jak i samych skórek. W związku z tym zmywanie naczyń czy wykonywanie innych czynności w domu warto wykonywać w rękawiczkach ochronnych.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły