Propolis dla dzieci

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Propolis dla dzieci jest coraz częściej wybieranym suplementem diety. Ten produkt pochodzenia pszczelego ma ogromną wartość odżywczą i prozdrowotną. Jaka jest specyfika jego działania i czym tak naprawdę jest? Czy można go stosować w przypadku dzieci? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Propolis dla dzieci

Co to jest propolis?

Propolis jest produktem o bardzo złożonym składzie, produkowanym przez pszczoły z kitu pszczelego i balsamu pyłkowego. Kluczowymi substancjami bioaktywnymi propolisu są polifenole (flawonoidy i fenolokwasy) oraz terpenoidy. Skład chemiczny jest jednak bardzo złożony (ponad 300 składników) i zmienny. Propolis ma postać lepkiej, gęstej żywicy o charakterystycznym zapachu i, w zależności od jego roślinnego pochodzenia, pomarańczowej, czerwonej, szarej, ciemnozielonej, brunatnej, a nieraz czarnej barwie.

Szacuje się, że żaden inny surowiec nie ma podobnego składu, co czyni propolis niezwykle wyjątkowym, unikalnym produktem. Można bez problemu kupić go w zielarniach, sklepach z naturalną żywnością, sklepach z suplementami, a nawet aptekach i niektórych sklepach spożywczych. Podając produkt dzieciom, najlepiej wybierać propolis zakupiony w aptece.

Propolis dla dzieci – działanie

Propolis wykazuje niezmiernie szerokie działanie, co zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi. Udowodniono, że wykazuje właściwości:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • antybakteryjne, ponieważ zabija bakterie lub hamuje ich rozwój;
  • przeciwgrzybicze, hamujące rozwój pleśni;
  • antywirusowe;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwzakrzepowe;
  • stymulujące krążenie krwi;
  • przeciwalergiczne;
  • wzmacniające odporność;
  • przeciwskurczowe, zwłaszcza w przypadku dolegliwości trawiennych przebiegających ze skurczami jelit;
  • poprawiające trawienie poprzez stymulację syntezy żółci.

Propolis wzmacnia działanie antybiotyków, obniża ewentualne dolegliwości bólowe oraz swędzenie skóry, np. w przebiegu chorób dermatologicznych. Wzmacnia działanie witaminy C, a badania mówią, że może mieć nawet właściwości antyrakowe. Preparaty otrzymywane z propolisu w przypadku dzieci stosuje się najczęściej w przeziębieniach, stanach grypowych i innych infekcjach wirusowych, w zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych (m.in. górnych dróg oddechowych), w chorobach związanych ze stanem zapalnym zarówno miejscowym, jak i uogólnionym. Przed użyciem warto jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Czy propolis jest bezpieczny dla dzieci?

Propolis jest niezwykle wartościowym produktem, jednak jego stosowanie w przypadku dzieci wymaga ostrożności. Najbezpieczniejszą formą propolisu dla najmłodszych są bezalkoholowe krople propolisowe, które można kupić w aptece. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ większość dostępnych produktów propolisowych wykonuje się na bazie alkoholu, co zwiększa jego wchłanianie w organizmie oraz działanie. Mimo tych zalet nie należy podawać dzieciom alkoholu.

Przed użyciem należy dodatkowo wykonać próbę uczuleniową, polegającą na naniesieniu kilku kropel propolisu na zgięcie łokcia lub skórę brzucha pod pępkiem, gdzie jest ona cienka i wrażliwa. Następnie produkt wcieramy i pozostawiamy na kilka godzin. Jeśli po upływie tego czasu skóra nie stanie się zaczerwieniona, obrzęknięta, piekąca, swędząca, dziecko nie wykazuje uczulenia na propolis, zatem jego podawanie będzie bezpieczne. Oczywiście stosując się do wszelkich zasad metodyki (dawka, częstość podawania, wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych).

Propolis dla dzieci – dawkowanie

Jeśli chodzi o dawkowanie, zawsze należy kierować się zaleceniami producenta suplementu diety znajdującymi się na opakowaniu lub dołączonej do niego ulotce, a także do wskazań lekarza, jeśli odbyła się konsultacja. Najczęściej jednak prezentuje się to następująco:

  • dzieci powyżej 1. roku życia – kilka kropli rozpuszczonych w wodzie lub miodzie;
  • dzieci w wieku przedszkolnym – 5–10 kropli propolisu dziennie, najlepiej rozcieńczonych w letniej wodzie lub dodanych do miodu;
  • dzieci powyżej 7 lat – 10–15 kropli dziennie.

Propolis ma charakterystyczny, niekoniecznie lubiany przez dzieci smak, dlatego rodzice najczęściej decydują się na rozpuszczenie go w czymś słodkim, najlepiej w miodzie, który potęguje działanie składników aktywnych propolisu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cichocki J., Propolis bez tajemnic, Lubań 2017.
  2. Siuda M., Wilde J., Nowoczesne metody pozyskiwania kitu pszczelego.
  3. Okińczyc P., Charakterystyka fitochemiczna oraz aktywność biologiczna różnych rodzajów propolisów oraz ich źródeł roślinnych, Wrocław 2017.
  4. Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Goś P., Propolis – panaceum prosto z ula, Lek w Polsce, 23/2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *