Trądzik samouszkadzający

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik samouszkadzający (inaczej: trądzik neuropatyczny, trądzik z wydrapania, trądzik z zadrapania, łac. Acne excoriée) przeważnie dotyczy kobiet, choć może rozwinąć się bez względu na płeć czy wiek. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się zawsze lekarz dermatolog. Ze względu na intensywny obraz kliniczny nie powinno się bagatelizować tego problemu lub leczyć go na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą.

Trądzik samouszkadzający

Trądzik samouszkadzający – czynniki ryzyka

Trądzik samouszkadzający spotkać można w szczególności u kobiet młodych (dziewcząt), choć może też dotyczyć osób dorosłych. Jednak także wtedy częściej występuje u kobiet. Bezpośrednią jego przyczyną jest mechaniczne drapanie oraz wyciskanie niewielkich wykwitów pojawiających się na skórze w przebiegu trądziku zwyczajnego. Prowadzi to do pojawiania się zmian zapalnych i pozostałych dolegliwości. Wśród czynników ryzyka wymienia się w szczególności aspekty emocjonalne, w tym wysoką wrażliwość czy skłonność do przeżywania stresu. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby z zaburzeniami osobowości, które niejednokrotnie wymagają leczenia psychiatrycznego.

Warto zaznaczyć, że wśród czynników ryzyka dla samouszkodzeń wymienia się również osobowość borderline, zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, zaburzenia odżywiania, a także doświadczenia o charakterze traumatycznym. Rozwód rodziców, utrata lub brak więzi z bliskimi, problem alkoholowy w rodzinie, przemoc fizyczna i seksualna mogą być wyraźną i poważną przyczyną działań autoagresywnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik samouszkadzający – objawy

W obrazie klinicznym tego typu trądziku dominują:

  • przeczosy – powierzchowne uszkodzenia skóry, tworzące się w konsekwencji pocierania lub mechanicznego uszkadzania poszczególnych warstw skóry. Swoim wyglądem przypominać mogą zadrapania lub płytkie ranki. Spotyka się je nie tylko w trądziku, ale i innych chorobach dermatologicznych, np. atopowym zapaleniu skóry;
  • nadżerki – powierzchniowe ubytki naskórka nie przekraczające poziomu warstwy podstawnej;
  • blizny – zmiany zbudowane z tkanki łącznej włóknistej tworzące się w miejscu urazu lub jako następstwo wygojonych zmian chorobowych.

W przebiegu trądziku samoouszkadzającego obserwuje się więc niegojące się zmiany skórne, przeważnie nieprzystające do stanu skóry pacjenta i jego opisu choroby. Obraz kliniczny może być jednak niezwykle różnorodny. Opisane wyżej zmiany pojawiają się w łatwo dostępnych lokalizacjach, które można bez problemu rozdrapywać. Są nimi np. twarz, dekolt, nadgarstki, przednia część ud, okolica lewego ramienia u osoby praworęcznej. Nie zawsze jest to więc obszar twarzy.

Trądzik samouszkadzający rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, ale przede wszystkim po analizie zachowań i specyfiki pacjenta. Spore znaczenie ma wywiad przeprowadzony z pacjentem, w ramach którego zainteresowanie lekarza powinny wzbudzić zwłaszcza informacje dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, poziomu stresu w życiu codziennym, traumatycznych wydarzeń. Diagnostyka powinna być prowadzona przez lekarza dermatologa, jednak jeśli podejrzewa on trądzik samouszkadzający, powinien zaproponować pacjentowi dodatkową konsultację z psychiatrą lub psychoterapeutą, aby leczenie było maksymalnie kompleksowe.

Trądzik samouszkadzający – leczenie

Leczenie trądziku samouszkadzającego powinno być przede wszystkim przyczynowe, właśnie dlatego tak podkreśla się znaczenie psychiatry lub psychoterapeuty w zespole interdyscyplinarnym. Pacjent powinien w pierwszej kolejności poradzić sobie z własnymi lękami, traumami, stresem i innymi problemami osobistymi, co sprawi, że nie będzie tak uporczywie rozdrapywał zmian skórnych. Równocześnie prowadzi się leczenie dermatologiczne, a więc indywidualnie dobrane leki i maści do stosowania miejscowego, emolienty, kosmetyki pielęgnacyjne.

Dodatkowo rekomenduje się suplementy diety poprawiające kondycję skóry i wzmacniające odporność. Są to między innymi: Spirulina, Chlorella, kwas hialuronowy, kolagen czy kwasy tłuszczowe Omega 3. Pacjenci powinni być sporo wody. W diecie nie może zabraknąć naturalnych probiotyków (np. zakwas, fermentowane napoje mleczne), jednak pomocniczo zachęca się do suplementacji probiotyków. Udowodniono, że mają one bezpośredni wpływ na kondycję skóry w przebiegu leczenia wszelkich form trądziku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowicka D., Janiczek-Chudy E., Samouszkodzenia skóry. Rola kosmetologa w diagnostyce i terapii, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
  2. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  3. Statucka P., Etiopatogeneza, klinika i leczenie trądziku pospolitego, Poznań 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *