Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak szybko pozbyć się pryszcza i przywrócić skórze gładkość, blask i równą strukturę? Te metody powinny znać wszystkie osoby, nie tylko zmagające się z wypryskami i problemami dermatologicznymi. Nawet na zdrowej skórze okresowo wystąpić może pryszcz, który usunięcie staje się priorytetem pielęgnacyjnym danej osoby. Oto sprawdzane i polecane metody.

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Maści do aplikacji punktowej

Najchętniej poleca się zastosowanie maści, które w swoim składzie mają substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, zmiękczające. Są nimi między innymi kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu. Dermatolodzy zachęcają do punktowego stosowania na pryszcze maści zawierających cynk, jako że cynk przyśpiesza gojenie, działa silnie antybakteryjnie oraz obsusza wykwit, dzięki czemu szybciej odpada i znika. Równie popularnym produktem jest maść ichtiolowa, polecana do stosowania w leczeniu wyprysków skórnych, czyraczności oraz trądziku. Wykazuje przy tym działanie przeciwobrzękowe i miejscowo rozgrzewające. Tego typu maści można kupić w każdej aptece, a w większości przypadków również w drogeriach. Zawsze należy stosować je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Zimne okłady

Niskie temperatury od setek lat wykorzystywane są zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetologii. Działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, łagodząco, a nawet przeciwbólowo. Sprawiają, że pryszcze stają się wyraźnie mniejsze i mniej zaczerwienione, przez co nie rzucają się aż tak w oczy. Aby zmniejszyć widoczność pryszczy, wystarczy zastosować miejscowy chłodny okład, na przykład w postaci kostki lodu zawiniętej w ściereczkę lub czystą skarpetę. Równie dobrze sprawdzi się popularniejszy ostatnimi czasy masaż kostką lodu lub nawet poranne i wieczorne mycie twarzy mocno chłodną wodą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciepłe okłady

U niektórych osób znacznie skuteczniejsze mogą okazać się ciepłe okłady, które rozszerzają pory i zmiękczają skórę, a przy tym umożliwiają pryszczom szybsze wyjście na powierzchnię i opuszczenie skóry. W tym celu wystarczy podgrzać bawełnianą ściereczkę w mikrofali lub w piekarniku (zimą na kaloryferze), a następnie przełożyć punktowo na około 10 minut do pryszcza i skóry wokół niego. To, czy lepszy będzie okład zimny, czy ciepły, zależy od wielu indywidualnych czynników, dlatego odpowiednią metodę należy dobrać drogą prób i błędów. Ciepłe okłady z pewnością nie sprawdzą się przy ostrych stanach zapalnych, w tym zaostrzeniu trądziku.

Domowe maseczki

Domowe maseczki zmniejszające widoczność pryszczy można aplikować na całą powierzchnię skóry twarzy, jak również wyłącznie miejscowo. Wystarczy zmieszać z naturalnym miodem lub kefirem składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym czy oczyszczającym. Są nimi choćby: tabletka Chlorelli rozgnieciona łyżeczką lub twardym przedmiotem na proszek, węgiel aktywny, aspiryna czy kurkuma. Bardzo dużą skutecznością cieszy się punktowe nakładanie oleju z czarnuszki siewnej tłoczonego na zimno i nierafinowanego. Olej z czarnuszki siewnej może być też składnikiem maseczek przyrządzonych z wyżej wymienionych składników.

Czego nie stosować na pryszcze?

Istnieje wiele metod lubianych i powszechnie praktykowanych, które jednak nie są skuteczne. Wręcz przeciwnie, mogą zaostrzać wypryski i zmiany skórne, a nawet zwiększać ich rozsianie na większe partie twarzy. Są to przede wszystkim:

  • wyciskanie pryszczy, zwłaszcza brudnymi rękami lub pomijając element oczyszczenia skóry żelem czy pianką;
  • miejscowe stosowanie alkoholu lub wykorzystywanie kosmetyków, które mają go w swoim składzie;
  • mycie twarzy mydłem;
  • miejscowe nakładania na pryszcze pasty do zębów;
  • domowe peelingi mechaniczne, które poprzez swoje drobinki ścierne i trące mogą naruszać strukturę pryszczy i rozsiewać bakterie oraz zaostrzać stan zapalny.

Dużym błędem jest również zakrywanie pryszczy podkładami, fluidami, korektorami. Skóra nie może wówczas oddychać, a pryszcz cały czas przykryty jest warstwą substancji chemicznej. Jeśli zakrycie pryszczy jest konieczne ze względów estetycznych (na przykład rozmowa z ważnym klientem, rozmowa o pracę, na których chcemy wyglądać dobrze), produkty kryjące należy zmyć najszybciej, jak to tylko będzie możliwe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *