Wrośnięte paznokcie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wrośnięte paznokcie to poważny i bolesny problem, który najczęściej dotyczy pierwszego palca stopy (palucha). Może wynikać z długotrwałego korzystania z źle dobranego obuwia, bądź być objawem chorób miejscowych i chorób ogólnoustrojowych. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się podolog.

Wrośnięte paznokcie

Wrośnięte paznokcie – przyczyny

Istnieje wiele mechanizmów powodujących, że paznokcie stóp zaczynają wrastać. Przeważnie są to:

  • niewłaściwa pielęgnacja stóp z wycinaniem kątów paznokcia lub zbyt krótkim obcinaniem paznokci;
  • za ciasne obuwie lub obuwie na wysokich obcasach;
  • za duże buty sportowe;
  • urazy mechaniczne stóp i paznokci;
  • zaburzenia wzrostu paznokcia (paznokcie rurkowate, łuszczyca);
  • predyspozycje genetyczne;
  • wady stóp.

Dolegliwość ma najczęściej charakter przewlekły i cechuje się dużą nawrotowością (70-90%). W przypadku zbyt ciasnego obuwia obserwuje się zwiększenie zagięcia płytki paznokciowej. Nadmierny ucisk sprawia, że tworzy się wybrzuszenie paznokcia i zagięcie ku dołowi jego brzegów. Te zaś urażają otaczające części miękkie, czego konsekwencją jest stan zapalny w obrębie wału paznokciowego. Paznokieć, dążąc do odzyskania dawnego kształtu, wnika głęboko w rowek, powodując nasilenie się istniejącego już stanu zapalnego. Z kolei zła pielęgnacja polega na zbyt krótkim obcinaniu paznokci, pozostawianiu ostrych lub postrzępionych krawędzi czy zbyt głębokim wycinaniu bocznej płytki. W konsekwencji powoduje to zaginanie się jej bocznych krawędzi i tym samym wrastanie.

Ryzyko wrastania paznokci u stóp zwiększają również niektóre choroby. Zwłaszcza grzybica paznokci, cukrzyca, nadwaga i otyłość czy zaburzenia hormonalne. Szybkie przybieranie na wadze wpływa na biomechanikę stopy, a to doprowadza do zmiany ustawienia palców. Następuje wbijanie i docisk wałów paznokciowych na płytki paznokciowe, dając odczyn zapalny i w konsekwencji wrastanie paznokcia. Zagrożeniem mogą być znaczne niedobory niektórych witamin i minerałów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Pedicure leczniczy – czym jest?

Wrośnięte paznokcie – objawy

Przy wrastającym paznokciu pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak obrzęk, zaczerwienienie i ból bocznej części palca. Zmianom tym nierzadko towarzyszy zakażenie. Stąd też pojawia się wyciek treści surowiczej, a następnie ropnej z okolicy wału paznokciowego. W zależności od obserwowanego obrazu klinicznego wyróżnia się następującą klasyfikację etapów wrastania paznokcia:

  • I – miejscowe podrażnienie wału paznokciowego, niewielki ból i stan zapalny, bez objawów infekcji;
  • II – do powyższych objawów dołączają objawy infekcji;
  • III – do wcześniejszych objawów dołącza ziarninowanie, a czas trwania dolegliwości jest dłuższy;
  • IV – pojawia się onycholiza, czyli odklejenie się płytki paznokcia od łożyska;
  • V – najbardziej zaawansowany etap charakteryzujący się infekcją łożyska, całkowitą onycholizą płytki paznokciowej oraz silnym bólem, nie tylko w czasie chodzenia, ale również podczas spoczynku.

Są to tzw. etapy wrastania paznokcia według Kline.

Wrośnięte paznokcie – leczenie

Wszelkie samodzielne próby wycinania brzegu paznokcia nie przynoszą poprawy, wręcz przeciwnie – mogą nasilać istniejące dolegliwości. Dlatego leczeniem zawsze powinien zajmować się doświadczony podolog. Istnieje wiele metod leczenia wrośniętych paznokci. Najczęściej stosuje się:

  • tamponadę – wprowadzenie opatrunku włókninowego nasączonego środkiem dezynfekcyjnym pomiędzy wał paznokciowy a wrastającą płytkę paznokcia;
  • rurkowanie – zabezpieczenie wzdłużnej części wrastającego paznokcia sterylną rurką ochronną z tworzywa sztucznego, odbarczającą wał paznokciowy;
  • klamrowanie – zakładanie klamer korygujacych (ortonyksyjnych) na brzegi paznokcia, co prowadzi do spadku wysklepienia paznokcia i zmniejsza prawdopodobieństwo wrastania;
  • taśmowanie – naklejanie dwóch pasków taśmy celem odciągnięcia bocznej części wału paznokciowego na zewnątrz.

Uzupełniająco podolog może zalecić pacjentowi farmakoterapię przeciwbólową. W skrajnych przypadkach pojawia się konieczność leczenia chirurgicznego, czyli zabiegowego usunięcia części lub całości płytki paznokciowej. Niezwykle ważne jest leczenie przyczynowe – zmiana obuwia, właściwa pielęgnacja stóp, wyrównanie chorób przewlekłych, miejscowe leczenie grzybicy skóry itd. Edukacją pacjenta również zajmuje się podolog.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Gancarczyk A., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegląd Dermatologiczny, 102/2015.
  2. Artkop J., Kolczyńska E., Kowalska S., Deformacje i defekty płytki paznokciowej stóp.
  3. Pelant E., Ocena jakości życia pacjentów z wrastającym paznokciem, Poznań 2018.
  4. Załęska-Żyłka I., Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus, Problemy Higieny i Epidemiologii, 90/2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *