
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Klamry korygujące do stóp to bezinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia wrastających paznokci. Kiedy warto się na nie zdecydować oraz jak wygląda przebieg zabiegu?
Problem wrastających paznokci jest bardzo powszechny i dotyka coraz większej liczby ludzi w każdym przedziale wiekowym. Zwykle najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest niewłaściwe dbanie o płytkę paznokciową, w co wchodzi m.in. zbyt krótkie ich obcinanie, noszenie nieodpowiedniego obuwia czy zostawianie postrzępionych krawędzi paznokci.
Głównym sygnałem do korzystania z klamer jest ból, który występuje podczas chodzenia oraz pęknięte lub podłamane paznokcie w górnych rogach. Dodatkowo na klamrę powinny zdecydować się osoby, które przeszły zabieg zerwania płytki paznokciowej lub gdy wrastający paznokieć odnowił się.
Klamry korygujące do stóp mają za zadanie podnieść boczne brzegi płytki paznokciowej, powodując tym zmniejszenie nacisku na wał paznokciowy. W związku z tym niwelują dolegliwości bólowe, a także zmniejszają obrzęk oraz stan zapalny w obrębie płytki paznokciowej.
Zastosowanie klamer pozwala zapobiec interwencji chirurgicznej. Należy zaznaczyć, że można z nich korzystać w każdym stadium wrastania paznokci, a po jej założeniu można od razu wracać do codziennych obowiązków. Warto nadmienić, że klamrę można wygładzić żelem lub akrylem, co ma duże znaczenie latem, kiedy chodzimy w odkrytym obuwiu.
Gabinety podologiczne i kosmetyczne oferują różnego rodzaju klamry na wrastające paznokcie. Ich odpowiedni dobór jest bardzo istotny, ponieważ czynnik ten wpływa na efektywność terapii. Mamy więc do czynienia z klamrami:
Przebieg zabiegu jest stosunkowo szybki i bezbolesny. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz zdiagnozowaniu chorego paznokcia specjalista ocenia w dalszym etapie typ wrastania płytki paznokciowej oraz dobiera odpowiedni rodzaj klamry.
Zabieg rozpoczyna się zmatowieniem płytki paznokciowej przy pomocy białego bloczku. Kolejnym korkiem jest dokładne dopasowanie klamry do rozmiarów paznokcia. Podolog/ kosmetolog zaznacza środek płytki paznokciowej ołówkiem w celu łatwiejszego jej przyklejenia. W centralnym miejscu klamry nakłada się kropelkę kleju po czym aplikuje na powierzchnię paznokcia, tak aby punkty na paznokciu i klamerce pokrywały się. Klamrę mocno dociska się do paznokcia w miejscu centralnym oraz po bokach.
Kolejnym etapem jest poprawa nacisku klamry na płytkę, piłując ją do momentu aż pacjent nie poczuje bólu wywołanego jej napięciem.
Klamry metalowe zakładane są przez osoby wykwalifikowane, ponieważ metoda ta wymaga wykonania specjalnej formy przed jej założeniem. Dzięki niej można dostosować ją do rozmiarów paznokcia. Zabieg niekiedy wykonywany jest w znieczuleniu. Wadą klamry metalowej jest fakt, że po założeniu nie można regulować jej naprężenia.
Zakładanie klamry drucianej wymaga precyzji i fachowości. Jej dużą zaletą jest możliwość regulowania siły naprężenia po jej zaaplikowaniu.
Cena założenia klamry na płytkę paznokciową waha się w granicach 90-130 zł, a sam zabieg trwa zwykle około 30-60 minut. Częstotliwość wykonywania zabiegów zakładania klamer jest kwestią mocno indywidualną, jednak nie wykracza ona poza 1-2 wizyty u specjalisty.
1. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły