
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pedicure leczniczy to rodzaj zabiegu, który nie tylko pielęgnuje stopy, ale również działa na nie typowo leczniczo i profilaktycznie. Dzięki tego rodzaju pedicure istnieje możliwość pozbycia się problemów takich jak wrastający paznokieć, odciski czy modzele.
Pedicure leczniczy to zabieg, którego celem jest profilaktyka oraz eliminacja schorzeń stóp takich jak:
Do zadań pedicure leczniczego należy również pielęgnacja stóp, która poprawia wygląd i kondycję skóry oraz paznokci.
W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym zabieg pedicure leczniczego rozpoczyna się od kompleksowej oceny stanu skóry stóp oraz paznokci. Jeśli kosmetolog zaobserwuje choć najmniejszy niepokojący obraz powinien jak najszybciej zdiagnozować przyczynę schorzenia.
Pierwszym krokiem pedicure leczniczego jest wykonanie oczyszczającej kąpieli stóp z dodatkiem soli. Dzięki niej skóra zostaje dogłębnie oczyszczona i zmiękczona. Następnie kosmetolog złuszcza martwy naskórek na podeszwie stóp przy pomocy frezarki oraz opracowuje płytkę paznokcia.
W przypadku usuwania odcisków i ich bolesnego rdzenia kosmetolog używa tzw. frezu różyczkowego, aby dostać się do jego najważniejszego miejsca. Bardzo podobnie usuwa się również modzele czy nadmiernie zrogowaciały naskórek. Do redukcji tych zmian stosuje się jednak frezy gumowe ze ściernymi nakładkami. Jeśli nie występuje problem wrastania paznokci, kosmetolog skraca je, nadaje im odpowiedni kształt oraz wycina lub odsuwa skórki. Płytka paznokcia zawsze piłowana i skracana jest na prosto przybierając kształt kwadratowy, nigdy zaokrląglony. Z kolei jeśli paznokieć się wrasta, kosmetolog wycina wbijającą się część paznokcia w skórę, a następnie piłuje go. Niekiedy stosowana jest również tamponada, która ma na celu wskazanie odpowiedniego kierunku wzrostu paznokcia. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych klamer.
Zobacz również: Klamry korygujące do stóp.
Kolejnym etapem jest wykonanie peelingu, który pobudzi krążenie krwi oraz zrelaksuje stopy. Po jego zmyciu kosmetolog nakłada maskę, a następnie owija stopy folią w celu lepszej penetracji składników aktywnych w głąb skóry. Maska zwykle trzymana jest 20 minut. Końcowy etap to tradycyjne pomalowanie paznokci według uznania klientki i nałożenie kremu nawilżającego.
Pedicure leczniczy szczególnie zalecany jest osobom z nadwagą lub kobietom w ciąży, których nadmierna masa ciała powoduje zbyt duży nacisk na stopy, prowadząc do nadmiernego ich rogowacenia. Ponadto w takim przypadku narażone są one również na urazy oraz deformacje. Z tego rodzaju zabiegu powinny także korzystać osoby chore na cukrzycę, u których występuje ryzyko pojawienia się skutku ubocznego jakim jest stopa cukrzycowa. To bardzo istotne, bowiem zaniedbanie stóp w tej chorobie może doprowadzić do bolesnych urazów, a w konsekwencji nawet do amputacji.
Rezultaty pedicure leczniczego widoczne są natychmiastowo. Po jego wykonaniu zostaje wyeliminowany lub zminimalizowany ból wynikający z wrastania paznokci czy pękania skóry pięt. Należy jednak pamiętać, że mocno zaniedbane stopy mogą potrzebować więcej niż jedną wizytę w gabinecie. Dlatego też należy pamiętać o regularnym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych stopy oraz ich profilaktyce.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Ja wole chodzić na taki pedicure leczniczy bo przynajmniej mam zdrowe i zadbane stopy. Sama doprowadziłam do wrastających paznokci poprzez nieumiejętne obcinanie, a podolog doprowadził je do idealnego stanu, płytka ma ładny kolor, jest dobry kształt, do tego nie mam odcisków, super sprawa.