Darsonwal (zabieg darsonwalizacji) to zabieg elektroleczniczy z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości, około 300-500 Hz. Przeprowadza się go z użyciem szklanej elektrody, którą przesuwa się w sposób przerywany po powierzchni skóry. Przemieszczanie elektrody w określonej odległości od skóry powoduje wyładowania w postaci iskier przeskakujących między skórą a powierzchnią elektrody.
Na czym polega darsonwal?
Bezwzględnie należy pamiętać o przygotowaniu skóry do zabiegu. Musi ona być całkowicie sucha. W innym razie może dojść do jej poparzeń i uszkodzeń. Po włączeniu urządzenia elektrodę przykłada się do skóry, a następnie przesuwa po jej powierzchni. Jeśli klientka nie czuje dyskomfortu, po kilku minutach można ustawić nieco większe natężenie prądu. Darsonwal trwa około 10 minut – nie dłużej ze względu na wysoką częstotliwość prądu. Należy także pamiętać, aby elektrodę odstawić od skóry dopiero po wyłączeniu urządzenia.
W zależności od potrzeb wyróżnia się 4 podstawowe końcówki urządzenia (elektrody, peloty). Są to:
- grzybek – o działaniu oczyszczającym;
- grzebień – przyspieszający porost włosów, zamykający ich łuski oraz wpływający korzystnie na ogólny stan włosów;
- łyżka – przeznaczona do oczyszczania trudno dostępnych miejsc;
- rurka – wykorzystywana celem mikromasażu.
Ten charakterystyczny zabieg znany jest przede wszystkim z tego, że w jego trakcie wydziela się ozon. Wydzielenie ozonu następuje podczas kontaktu elektrody ze skórą. Prąd zamieniany jest wówczas na energię cieplną. To zjawisko odpowiada za większość korzystnych efektów darsonwalu. Jest bardzo prosty do wykonania, dlatego darsonwal można stosować nawet samodzielnie na własnej skórze.
Darsonwalizacja wskazania
Darsonwalizacja ma działanie bakteriobójcze oraz sebostatyczne, dlatego jest stosowana po zabiegu manualnego oczyszczania twarzy cery tłustej. Świetnie sprawdzi się u osób skarżących się na trądzik i zaskórniki. Pozostałymi wskazaniami do zabiegu darsonwalizacji są:
- egzema;
- łojotok skóry;
- blizny powstające po krostach i czyrakach;
- rozstępy;
- łupież będący objawem niektórych chorób skóry;
- nadmierne przetłuszczanie się włosów;
- zmarszczki mimiczne;
- opryszczka;
- świąd skóry o idiopatycznej etiologii;
- zapalenie mieszków włosowych, także te powstające wskutek depilacji.
Darsonwalizacja wykorzystywana jest również celem ujędrniania skóry, dezynfekcji naskórka oraz poprawy ukrwienia i tym samym odżywienia skóry. Można powiedzieć, że jest to zabieg zarówno kosmetyczny, jak i po części leczniczy.
Przeciwwskazania do darsonwalizacji
Głównymi przeciwwskazaniami do omawianego zabiegu są:
- padaczka;
- obrzęki;
- ciąża;
- nadczynność tarczycy;
- gorączka;
- nadpobudliwość nerwowa;
- cera mocno naczynkowa;
- metalowe implanty w ciele.
Przeciwwskazania do darsonwalu są bardzo zbliżone do ogólnych przeciwwskazań do zabiegów z zakresu elektrolecznictwa.
Podsumowanie
Darsonwal to zabieg, którego popularność warto zwiększać. Wpływa korzystnie na stan skóry i włosów, jednocześnie będąc bezpiecznym (o ile przestrzega się przeciwwskazań). Cena takiego zabiegu nie jest wysoka, w zależności od renomy gabinetu kosmetycznego sięga ona średnio 40 zł. Aby pozbyć się problemu zaleca się 10-15 zabiegów.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Padlewska K., Kosmetologia ciała, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.