Rak trzonu macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rak trzonu macicy jest najczęściej występującym, ginekologicznym nowotworem złośliwym w Europie. Choć choroba dotyczy głównie kobiet po 60. roku życia, coraz częściej diagnozuje się ją również u kobiet młodych, jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia. Wcześnie rozpoznany daje szansę na wyleczenie, jednak w przypadku późnego rozpoznania i przerzutów rokowania nie są dobre.

Rak trzonu macicy

 

Rak trzonu macicy – przyczyny

Nie wiadomo w jaki dokładnie sposób rozwija się rak trzonu macicy, wyszczególniono jednak czynniki ryzyka przyczyniające się do tego zjawiska. Są to przede wszystkim:

Udowodniono, że większość przypadków raka trzonu macicy w pewnym stopniu wiąże się z wcześniejszą ekspozycją na estrogeny, co obecnie uznaje się za najważniejszy czynnik w etiopatogenezie tego nowotworu. Hormonalna terapia zastępcza zawierająca wyłącznie estrogeny zwiększa ryzyko rozwoju raka aż 12-krotnie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy raka trzonu macicy

Aż u 90% kobiet pierwszym i głównym objawem tego nowotworu jest nieprawidłowe krwawienie maciczne. Może mieć ono różne nasilenie, jak również może samoistnie ustępować. Upławy lub wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach. Bardzo rzadko obserwuje się jednocześnie bóle podbrzusza, które wskazują na naciek nowotworu na sąsiednie narządy w obrębie miednicy i występują w zaawansowanych stadiach raka. U niektórych kobiet może pojawić się ból podczas stosunków seksualnych lub ból i trudność w oddawaniu moczu. Około 17% pacjentek nie zgłasza żadnych objawów klinicznych, wówczas nowotwór rozpoznaje się na podstawie badania USG przezpochwowego.

Stopień zaawansowania

Wyróżniamy 5 stopni zaawansowania raka trzonu macicy:

  • 0 – tkanki nowotworowe znajdują się wyłącznie na powierzchni tkanek wyściełających macicę;
  • I – nowotwór obejmuje trzon macicy;
  • II – nowotwór obejmuje trzon macicy oraz szyjkę macicy;
  • III – nowotwór rozprzestrzenia się poza macicę, zajmując sąsiadujące narządy;
  • IV – nowotwór zajmuje nie tylko pęcherz moczowy czy jelita, ale również oddalone narządy, np. wątrobę czy płuca.

Najczęściej pacjentki zgłaszają się do lekarza z nowotworem w stadium I lub II.

Rozpoznanie

Podstawą diagnostyki jest USG przezpochwowe, dzięki któremu możemy dokładnie uwidocznić macicę i przylegające do niej struktury. W przypadku podejrzeń raka lekarz wykonuje biopsję, czyli pobiera tkanki macicy, aby następnie odesłać je na diagnostykę histopatologiczną. W większości przypadków biopsja jest jedyną pewną metodą potwierdzenia obecności raka. Innym badaniem jest histeroskopia umożliwiająca oglądanie wnętrza macicy i ewentualne pobranie próbek do oceny pod mikroskopem.

Zobacz również: Badanie histopatologiczne.

Rak trzonu macicy – leczenie

Dobór odpowiedniej terapii zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania raka, obraz kliniczny czy obecność naciekania mięśnia macicy. Zalecana strategia postępowania w tym nowotworze obejmuje leczenie operacyjne, radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię. Chirurg zwykle usuwa macicę wraz z jajnikami, jajowodami, okolicznymi węzłami chłonnymi i częścią pochwy. Przed i po operacji zaleca się radioterapię, która wykorzystuje promieniowanie jonowe i tym samym niszczy pozostałe komórki nowotworowe. Chemioterapia u chorych na raka trzonu macicy jest zwykle podawana dożylnie, przeważnie w cyklach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bidziński M., Nowotwory trzonu macicy, Warszawa 2011.
  2. Rak trzonu macicy, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Wydawnictwo PRIMOPRO, Warszawa 2018.
  3. Abacjew-Chmyłko A., Wieloośrodkowa analiza wyników leczenia raka błony śluzowej trzonu macicy, Gdańsk 2010.
  4. Korczyński J., Gottwald L., Góra E., Bieńkiewicz A., Rak trzonu macicy u kobiet po 65. roku życia. Analiza kliniczna i patomorfologiczna, Przegląd Menopauzalny, 4/2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *