
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Niedotlenienie okołoporodowe to zespół objawów, który wynika z hipoksji (niedotlenienia) płodu oraz noworodka w okresie przed, śród i poporodowym. Stanowi ono główną przyczynę zgonu dziecka w okresie okołoporodowym.
Niedotlenienie okołoporodowe to często występująca patologia oraz powikłanie związane z okresem noworodkowym. Stanowi ono również jedną z głównych przyczyn śmierci dziecka po porodzie oraz główną przyczynę jego zaburzeń w procesie rozwoju. Należy podkreślić, że niedotlenienie okołoporodowe wywołuje zaburzenia w całym organizmie malucha, jednak najbardziej podatnym układem na wszelkie zmiany jest ośrodkowy układ nerwowy (OUN).
Niedotlenienie okołoporodowe określa zespół objawów, które wynikają z niedostatecznej ilości tlenu w pierwszym i drugim etapie porodu. Dziecko rodzące się z objawami hipoksji oceniane jest na 5 punktów w skali Apgar po 5 minutach po porodzie i posiada obniżone pH krwi, co oznacza, że znajduje się w stanie kwasicy będącej objawem metabolizmu beztlenowego.
Mocne niedotlenienie okołoporodowe przyczynia się do zaburzeń neurologicznych, które dotyczą spadku napięcia mięśniowego, drgawek u dziecka, a nawet śpiączki. Zjawisko to może również doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. Podstawowe badania krwi dziecka mogą wskazywać zmniejszoną ilość płytek krwi z jednoczesnym wzrostem erytroblastów oraz podwyższenie wskaźników wątrobowych.
Niedotlenienie okołoporodowe następuje zazwyczaj jeszcze w życiu płodowym, choć niekiedy zdarza się również na etapie samego porodu. Bardzo rzadko natomiast dochodzi do niedotlenienia po urodzeniu. Do głównych przyczyn hipoksji okołoporodowej zalicza się:
Biorąc pod uwagę przyczyny niedotlenienia wyróżnia się cztery rodzaje hipoksji:
Najbardziej podatnym na niedotlenienie okołoporodowe jest ośrodkowy układ nerwowy. Wówczas tworzy się tzw. encefalopatia niedokrwienna, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia struktur mózgowych. Do innych objawów hipoksji należy:
Wczesny poród dziecka powoduje:
Ze względu na stopień ciężkości niedotlenienia okołoporodowego możliwe są różne konsekwencje hipoksji dziecka. Wówczas dochodzi do:
W łagodnym przebiegu niedotlenienia dzieci nie wykazują tak ciężkich objawów lub konsekwencji, w związku z tym rokują prawidłowym rozwojem.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły