Łyżeczkowanie macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łyżeczkowanie macicy (inaczej: abrazja macicy), to zabieg diagnostyczny i terapeutyczny polegający na chirurgicznym złuszczeniu tkanki ściany macicy. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny przyrząd w kształcie łyżeczki, stąd nazwa zabiegu. Najczęściej łyżeczkowanie macicy kojarzy się z poronieniem, ponieważ tą metodą usuwa się pozostałości płodu. Ma ona jednak znacznie szersze zastosowanie.

Łyżeczkowanie macicy

Łyżeczkowanie macicy – zastosowanie

Łyżeczkowanie jamy macicy wciąż pozostaje złotym standardem w diagnostyce chorób błony śluzowej macicy. Wskazaniami do diagnostycznego łyżeczkowania mogą więc być:

  • krwawienie pojawiające się po menopauzie;
  • nieregularne, obfite miesiączki bez konkretnej przyczyny;
  • polipy macicy;
  • podejrzenie nowotworu endometrium;
  • nieregularne krwawienia u kobiet przyjmujących HT (terapia hormonalna);
  • płyn w jamie macicy lub przerost błony śluzowej macicy.

Łyżeczkowanie macicy wykonuje się także w niektórych przypadkach poronienia, aby usunąć z wnętrza macicy resztki płodu, które pozostały. Po porodzie może być wykonane w sytuacjach, gdy w jamie macicy znajdują się pozostałości łożyska. W innym razie jego obecność mogłaby stanowić poważny czynnik ryzyka infekcji.

Jak przygotować się do łyżeczkowania?

Zabieg łyżeczkowania nie wymaga od pacjentek większych przygotowań. W dniu badania / zabiegu należy stawić się na czczo, a także posiadać przy sobie aktualne wyniki badań, zwłaszcza morfologii, badania moczu i grupy krwi. Na łyżeczkowanie warto przyjść zrelaksowaną i wyspaną, ponieważ procedura wiąże się dla kobiet z silnym stresem. Dobrym pomysłem jest przyjście z bliską osobą, która po zabiegu zatroszczy się o bezpieczny powrót do domu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Jak w przypadku każdej procedury medycznej, tak i tutaj mogą pojawić się powikłania, choć zdarzają się one stosunkowo rzadko. Najczęściej wskazuje się na przebicie ściany macicy, krwawienia z jamy macicy oraz zakażenia w obrębie tego narządu. Bardzo rzadko może rozwinąć się zespół Ashermana, obejmujący pojawianie się zrostów wewnątrz macicy. Zabieg przeprowadzany przed doświadczonego lekarza uznawany jest jednak za bezpieczny.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym. W pierwszej kolejności do pochwy wkłada się wziernik, który uwidoczni macicę, a następnie na szyjkę macicy zakłada się tzw. kulociągi ginekologiczne utrzymujące macicę stabilnie na jednej pozycji. Teraz można przystąpić do właściwej procedury. Lekarz posługując się łyżką chirurgiczną usuwa zawartość macicy, po czym przesyła ją do badania histopatologicznego. Sam zabieg trwa zaledwie 10 minut, pacjentka może opuścić szpital po 3-4 godzinach. Ze względu na narkozę oraz charakter zabiegu ważne jest, aby nad jej powrotem do domu czuwała bliska osoba.

Czy łyżeczkowanie jest bolesne?

Bezpośrednio po łyżeczkowaniu pacjentka może odczuwać dyskomfort i dolegliwości bólowe, dlatego zaleca się przyjmowanie powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza. Przez kolejnych kilka dni mogą pojawiać się niewielkie plamienia. Kobieta powinna powstrzymać się od współżycia aż do momentu lepszego samopoczucia, nie krócej jednak niż 3-4 dni.

Łyżeczkowanie macicy – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy kobieta powinna pozostać w domu przez 2-3 dni, może więc wybrać urlop bądź skorzystać z przysługującego jej L4. Należy powstrzymać się od współżycia, intensywnych aktywności fizycznych czy dźwigania ciężkich przedmiotów. To czas, który powinien zostać poświęcony na odpoczynek i regenerację. Bliskie osoby jak najbardziej powinny odciążać kobietę z prac domowych.

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu?

Oczyszczanie macicy po łyżeczkowaniu trwa średnio 5 dni, niektóre kobiety zgłaszają jednak dłuższe krwawienia, trwające nawet do 7 dni. Całkowita regeneracja tkanek tego narządu następuje po około 4-6 tygodniach od dnia operacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T., Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii, Przegląd Menopauzalny, 3/2007.
  2. Zwierzchowska A., Głuszak M., Jabiry-Zieniewicz Z., Banaszek-Wysoczańska A., Dziadecki W., Barcz E., Ocena skuteczności i bezpieczeństwa leczenia zachowawczego w przypadkach ciąży obumarłej w pierwszym trymestrze, Ginekologia Polska, 10/2012, 760-765.
  3. Bednarek K., Gardyszewska A., Szymańska B., Chutkowska-Świetlik J., Dądalska E., Owsiak D., Czajkowski K., Wskazania do abrazji diagnostycznej jamy macicy oraz jej wyniki histopatologiczne u kobiet po menopauzie, Przegląd Menopauzalny, 4/2004.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *