Jak zapobiegać utracie wody w pielęgnacji skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak zapobiegać utracie wody w pielęgnacji skóry? To bardzo istotne pytanie, a także aspekt codziennego dbania o skórę twarzy jak i całego ciała. Warto podkreślić, że w obecnych czasach występuje wiele czynników związanych z powstawaniem jej odwodnienia. Należą do nich m.in. zaburzenia związane z chorobami skóry lub niekorzystne czynniki środowiskowe.

Jak zapobiegać utracie wody w pielęgnacji skóry?

Skóra odwodniona

Skóra odwodniona może pojawić się w każdym rodzaju cery. W przypadku cery suchej uwarunkowane jest to zbyt niską ilością substancji tłuszczowych, których zadaniem jest wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka, a także na jej powierzchni. Z kolei cera tłusta mimo, że wydziela duże ilości sebum, może tracić swoje właściwości hydrofilowe, przez co nie jest w stanie wiązać się z cząsteczkami wody oraz zatrzymać jej w warstwie rogowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Obecnie występuje wiele czynników, które stanowią przyczynę odwodnienia skóry. Mogą to być m.in. zaburzenia związane z chorobami skóry lub choroby ogólnoustrojowe, a także niekorzystne czynniki środowiskowe, zwłaszcza rodzaj wykonywanej pracy. Warto podkreślić, że suchość skóry związana jest również ze zmniejszeniem się zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Jej obecność jest istotnym składnikiem, który decyduje o rozciągliwości, elastyczności oraz odporności skóry na mikrourazy.

W zapobieganiu objawów odwodnienia skóry podstawą jest systematyczna pielęgnacja nawilżająco-natłuszczająca. Jej celem jest zatrzymanie wody w naskórku oraz regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej. Bardzo istotny jest również poziom nawilżenia skóry.

Warto podkreślić, że skóra odwodniona staje się mniej elastyczna i sprężysta, przez co spada jej jędrność oraz napięcie. Poprzez niską zawartość wilgoci w skórze dochodzi do degradacji struktur kolagenowych i elastynowych, co przyczynia się do zwiotczenia skóry oraz powstawania zmarszczek. Aby zapobiec takiej sytuacji należy korzystać z kosmetyków, które bazują na substancjach o zbliżonej strukturze chemicznej, a także zmniejszające przeznaskórkową utratę wody TEWL. Oprócz związków aktywnych istotną rolę w tego rodzaju kosmetykach odgrywa konsystencja samego preparatu. Emulsje będą bardziej korzystne w przypadku skóry odwodnionej, jednak skłonnej do przesuszania się. Z kolei w przypadku suchej korzystniejsze będą kosmetyki o większej ilości tłustych komponentów.

Podsumowanie

Odpowiednia diagnostyka skóry posiada duże znaczenie w jej pielęgnacji. Zarówno cera sucha jak i odwodniona cechuje się podobnymi objawami m.in. w postaci uczucia ściągnięcia, szorstkości czy niskiej elastyczności. Aby zapobiegać tego rodzaju objawom należy odpowiednio dostosować kosmetyki do potrzeb cery. Jednak, aby uzyskać pełną skuteczność danego produktu należy zapewnić systematyczność ich stosowania zgodnie z zaleceniami kosmetologa lub dermatologa.

Bibliografia

  1. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Kosmetologia Estetyczna, Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, 2/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *