Brak smaku i węchu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Brak smaku i węchu to niegroźna lecz uciążliwa dolegliwość, która potrafi odebrać przyjemność związaną z jedzeniem czy codziennym funkcjonowaniem. Może wynikać zarówno ze zwykłych przeziębień (ma wówczas charakter przemijający), jak i z poważniejszych przyczyn, np. uszkodzenia drogi nerwowej dla danego zmysłu (wówczas może mieć charakter stały). Przy braku smaku i węchu w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Brak smaku i węchu

Brak smaku i węchu – przyczyny

Utrata bądź upośledzenie węchu mogą stanowić konsekwencję wtórną w różnych schorzeniach – neurologicznych, laryngologicznych, metabolicznych i innych. Mogą także być ich podstawowym objawem. Najczęściej zaburzenia zmysłu węchu należą do podstawowych objawów występujących u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych (zarówno z polipami, jak i bez polipów nosa). Czasową utratę lub upośledzenie węchu obserwuje się też u pacjentów w przebiegu infekcji przeziębieniowych górnych dróg oddechowych i grypy. Innymi możliwymi przyczynami utraty smaku i węchu są:

 • angina;
 • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza inhibitorów konwertazy angiotensyny, metronidazolu czy wybranych leków przeciwpadaczkowych;
 • uszkodzenia drogi smakowej lub drogi węchowej na dowolnym jej poziomie, np. wskutek przebytych operacji neurochirurgicznych lub zakaźnych chorób ogólnoustrojowych;
 • choroba Guillaina-Barrego;
 • porażenie nerwów czaszkowych;
 • uszkodzenia spowodowane sąsiedztwem anomalii naczyniowych (szczególnie tych dotyczących tętnicy szyjnej wewnętrznej);
 • nowotwory;
 • zakażenie wirusem opryszczki;
 • stwardnienie rozsiane;
 • udar mózgu w zależności od lokalizacji jego ogniska;
 • zatrucie toksynami lub pyłami szkodliwymi;
 • niedoczynność tarczycy;
 • cukrzyca;
 • choroba Parkinsona;
 • zespół Sjogrena.

I wiele innych. W ostatnich latach utrata smaku i węchu kojarzy się z chorobą Covid-19, jako że jest to jeden z jej pierwszych i podstawowych objawów. O ile w przypadku wielu innych chorób problem ten jest przemijający i ustępuje po wyzdrowieniu, tak w przypadku Covid-19 smak i węch mogą zostać osłabione lub nawet nie wrócić przez wiele lat.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Brak smaku i węchu – objawy

Podstawowym objawem braku smaku i węchu jest oczywiście utrata zdolności do odczuwania różnic pomiędzy poszczególnymi smakami oraz utrata zdolności wyczuwania aromatów, nawet tych silnych. Smak i węch mogą zostać utracone całkowicie bądź jedynie ulec osłabieniu – w zależności od przyczyny i fazy choroby. Warto wiedzieć, że zmysł smaku i węchu są ze sobą ściśle powiązane – jedną z przyczyn jest odbieranie bodźców przez te same struktury ośrodkowego układu nerwowego. Nierzadkim zjawiskiem jest więc brak przyjemności z jedzenia (niedostateczne odczuwanie smaku) przy grypie przebiegającej z zatkaniem zatok, gęstym katarem i trudnościami w oddychaniu przez nos.

Poza utratą przyjemności związanej z delektowaniem się posiłkami czy aromatami, brak smaku i węchu nie powoduje przykrych, zagrażających zdrowiu konsekwencji. Jeśli dolegliwość nie mija warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Brak smaku i węchu – diagnostyka

Diagnostyka braku smaku i węchu jest prosta. Wystarczy dać pacjentowi na spróbowanie kilku różnych, intensywnych substancji (sól, cukier, kawa), a następnie nakazać mu rozpoznanie wybranych zapachów (np. znanych olejków eterycznych umieszczonych w niepodpisanych, małych buteleczkach). Znacznie trudniej jest znaleźć przyczynę tej dolegliwości. O ile w niektórych przypadkach można z łatwością wskazać chorobę podstawową (np. grypę na podstawie zebranego wywiadu lub Covid-19 na podstawie wykonanego testu), o tyle w innych przypadkach konieczne są szczegółowe badania obrazowe.

Brak smaku i węchu jak leczyć?

Jeśli przyczyną utraty smaku i węchu była grypa lub inne choroby przemijające, prawdopodobnie smak i węch samoistnie powrócą w momencie wyleczenia. Gdy tak się nie dzieje warto sięgnąć po domowe sposoby stymulujące te zmysły. Każdego dnia warto więc sięgać po intensywne smaki i zapachy, próbując odgadnąć jakie są. Dodatkowo warto rozpocząć suplementację składników, które bezpośrednio wpływają na jakość omawianych zmysłów. Są to przede wszystkim: witamina A, witaminy z grupy B oraz cynk.

Jeśli jest to możliwe zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Przykładowo, gdy utrata smaku i węchu wiąże się z cukrzycą, dąży się do ustabilizowania tej choroby. Nie jest bowiem możliwe całkowite jej wyleczenie. Z kolei przy infekcji wirusem opryszczki stosuje się odpowiednie leki przeciwwirusowe.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Gudej S., Błaszczyk K., Gromadzka-Ostrowska J., Związane z wiekiem zmiany węchu i smaku, Geriatria, 8/2014.
 2. Rapiejko P., Lipiec A., Zaburzenia zmysłu węchu, Alergoprofil, 1/2021.
 3. Sienkiewicz-Jarosz H., Bieńkowski P., Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, Neurologia po Dyplomie, 7/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *