Olejek sosnowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejek sosnowy otrzymuje się metodą destylacji z parą wodną z młodych pędów i igieł. Gromadzi się on w licznych długich przewodach żywicowych, biegnących wzdłuż pnia i konarów sosny. Stanowi bezbarwną lub jasnożółtą ciecz o przyjemnym, balsamicznym zapachu. Wykazuje niezwykle bogaty skład, a co za tym idzie, prozdrowotny wpływ na zdrowie oraz urodę.

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy – skład

W olejku sosnowym dominują węglowodory monoterpenowe (75%): α-pinen, 3-karen, β-pinen, limonen, kamfen, β-felandren. Około 15% składników stanowią seskwiterpeny, głównie pochodne muurolenu i kadinenu. Wśród pochodnych tlenowych terpenów najważniejsze są borneol i octan bornylu. Wszystkie te związki są silnymi antyoksydantami, wykazują przy tym intensywne działanie biologiczne, o którym więcej poniżej. Oprócz olejku eterycznego sosna zwyczajna dostarcza również żywicy, z której otrzymuje się kalafonię i terpentynę.

Olejek sosnowy – właściwości zdrowotne

Olejek sosnowy działa wykrztuśnie, bakteriobójczo i rozkurczowo. Dlatego polecany jest do inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych (np. przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu, nieżycie gardła, krtani, nosa). Używa się go do produkcji syropów. Właściwości przeciwzapalne olejku wynikają ze zdolności hamowania produkcji tlenku azotu. W warunkach domowych można dodawać go do inhalacji, najlepiej w połączeniu z ziołami o podobnych właściwościach. Kąpiele z jego dodatkiem stosuje się natomiast przy terapii różnego rodzaju dermatoz, bywa też stosowany w formie okładów. Można z jego wykorzystaniem przeprowadzać masaże, które działają rozgrzewająco i silnie relaksująco.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Olejek sosnowy ma potwierdzone, silne działanie przeciwbakteryjne. Największą aktywność wykazał wobec Gram-dodatnich ziarniaków z rodzaju Anaerococcus. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały również, że produkt ten ma działanie przeciwnowotworowe i może być ważnym elementem terapii onkologicznej. Zwłaszcza w odniesieniu do nowotworu jelita grubego.

Olejek sosnowy jest powszechnie wykorzystywany do aromaterapii. Jego leśny, przyjemny i odświeżający zapach nie tylko pozwala oczyścić domowe pomieszczenia oraz chroni przed insektami (np. komarami), ale również rozjaśnia umysł, wycisza, przeciwdziała skutkom stresu. Łagodzi zmęczenie, poprawia jakość snu i mobilizuje do intensywnego myślenia. Olejek sosnowy stosowany zewnętrznie, np. w formie okładów masaży, wywołuje miejscowe przekrwienie, poprawiając krążenie krwi obwodowej.

Olejek sosnowy do inhalacji

5-10 kropli wysokiej jakości olejku sosnowego wystarczy umieścić w dyfuzorze, a następnie uruchomić go. Od razu można cieszyć się pięknym zapachem. Lecznicze inhalacje przyrządza się jednak przeważnie z dodatkiem wrzątku i innych składników o działaniu terapeutycznym. Należy przygotować średniej wielkości miskę, wlać do niej zagotowaną, gorącą wodę, a następnie dodać do niej: 2 łyżeczki soli kłodawskiej, 10-15 kropel olejku sosnowego, 5 kropli olejku z oregano, łyżkę suszonego rumianku, łyżeczkę mięty i łyżeczkę szałwii lekarskiej. Dobór ziół jest mocno uzależniony od celów inhalacji i problemu zdrowotnego pacjenta. Nad tak przygotowaną mieszanką należy się pochylić w odległości 20-30 cm, z ręcznikiem nałożonym na głowę. Dzięki temu lecznicze opary nie będą uciekać poza miskę – można je wdychać przez 10-15 minut. Taka inhalacja najczęściej jest wykorzystywana przy infekcjach dróg oddechowych, ale i celem zenergetyzowania organizmu.

Olejek sosnowy do prania

Olejek sosnowy dodany do prania nadaje odzieży świeżego, leśnego zapachu. Dodatkowo ze względu na działanie antybakteryjne pozwala uzyskać jeszcze czystsze, odkażone pranie. Wystarczy dodać kilka jego kropel (5-6) bezpośrednio do proszku do prania, płynu do prania lub na ubrania znajdujące się już w komorze, choć w ostatnim przypadku działanie olejku będzie najmniejsze.

Olejek sosnowy – przeciwwskazania

Inhalacje z olejkiem sosnowym nie powinny być nadużywane w przypadku krztuśca i astmy oskrzelowej, ponieważ może on podrażniać śluzówkę dróg oddechowych, nasilając kaszel. Przeciwwskazaniem do aplikacji bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do prania jest alergia na ten produkt. Można to sprawdzić, aplikując 2 krople olejku na skórę w zgięciu łokcia i obserwując jej reakcję w ciągu kolejnych 24 godzin.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nurzyńska-Wierdak R., Aktywność biologiczna olejków eterycznych roślin z rodziny Pinaceae, Annales UMCS, 3/2015.
  2. Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, Annales UMCS, 1/2015.
  3. Tołłoczko J., Dom bez chemii. Sprzątam, robię zapasy, dbam o zdrowie i urodę, Wydawnictwo Rea, Konstancin-Jeziorna 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *