Skurcze Braxtona-Hicksa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skurcze odczuwalne w ciąży są zazwyczaj zjawiskiem fizjologicznym i całkowicie normalnym, na określonym etapie ciąży wręcz pożądanym. Mogą mieć różny przebieg i nasilenie, nie pojawiają się także zawsze o tej samej porze. Jednymi z najsłynniejszych są skurcze Braxtona-Hicksa, pojawiające się po 20. tygodniu ciąży. Nie stanowią powodu do niepokoju.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Kiedy pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa?

Tego rodzaju skurcze po raz pierwszy mogą pojawić się już po 13. tygodniu ciąży, jednak wówczas są nieodczuwalne przez kobietę. Dopiero po 20. tygodniu ciąży nieco mocniej się zaznaczają i trwają dłużej. W zależności od danej kobiety mogą pojawiać się nawet co kilka godzin, utrzymując się 30 sekund i znikając. Pod koniec ciąży mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, jednak mimo tego końcówka ciąży nie przebiega pod znakiem ciągłego bólu. Większość epizodów może nawet ujść uwadze ciężarnej, odczucia są tutaj mocno indywidualne.

Co oznaczają skurcze Braxtona-Hicksa?

Głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśnia macicy przed zbliżającym się porodem, a więc przygotowanie jej do skurczów porodowych. Pod koniec ciąży, niedługo przed porodem, skurcze Braxtona-Hicksa przepowiadają skracanie się szyjki macicy, co jest niezbędne do przeprowadzenia sprawnej akcji porodowej siłami natury.

Zobacz również: Poród naturalny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcze Braxtona-Hicksa są zazwyczaj boleśniejsze niż zwykłe skurcze (skurcze Alvareza), jednak wciąż słabsze niż te porodowe. Ich odczuwanie jest różne i całkowicie indywidualne. Niektóre kobiety opisują je jako bolesne, inne zaś wskazują, że przypominają zwykłe uciskanie brzucha bandażem elastycznym. Dla wielu stanowią dyskomfort, jednak nie wpływający negatywnie na jakość życia codziennego. Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży skurcze Braxtona-Hicksa mogą powodować silniejszy ból, utrudniając zmianę pozycji podczas spania czy chodzenie.

Warto wiedzieć, że wieloródki (kobiety, które wcześniej rodziły) odczuwają je mocniej niż kobiety, dla których jest to pierwsza ciąża. Aby na ostatnim etapie ciąży odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające) od skurczów porodowych można spojrzeć na stoper. Wystarczy policzyć czas między kolejnymi skurczami. Jeśli pojawiają się regularnie, prawdopodobnie wskazują na rozpoczynający się poród. Z kolei jeśli pojawił się tylko jeden skurcz, jest on raczej przepowiadający i nie stanowi powodu do niepokoju. Na około 3 tygodnie przed porodem mogą pojawiać się regularnie, jednak nie częściej niż co 5 minut.

Domowe sposoby na skurcze Braxtona-Hicksa

Jeśli okaże się, że ciężarna należy do grona kobiet źle znoszących skurcze Braxtona-Hicksa, może pomagać sobie domowymi i bezpiecznymi metodami, dzięki którym z pewnością poczuje się lepiej. Są to najczęściej:

  • zmiana pozycji ciała – jeśli skurcze pojawiają się podczas leżenia warto pójść na spacer, zaś jeśli podczas czynności domowych, najlepiej się położyć. Należy mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do skurczów Alvareza, zmiana pozycji nie powoduje ich całkowitego ustąpienia;
  • odprężająca kąpiel – ciepła woda wykazuje działanie rozluźniające i rozkurczające. Dlatego warto zdecydować się na krótką, 10-15 minutową kąpiel z dodatkiem kilku kropel ulubionego olejku eterycznego;
  • praktykowanie jogi – joga wpływa pozytywnie na całe ciało kobiety ciężarnej, wyróżnia się w niej wiele pozycji uśmierzających ból. Jeśli jednak ciężarna nigdy wcześniej nie praktykowała jogi, ciąża niekoniecznie jest okresem, w którym rozpoczyna się jej naukę;
  • delikatne głaskanie brzucha – szczególnie jego dolnej części. Taki masaż może zrobić również partner;
  • medytacja – metoda na większość problemów, która nie tylko może zmniejszyć intensywność skurczów Braxtona-Hicksa, ale również zmniejszy poziom stresu i zlikwiduje napięcia nerwowe.

Należy pamiętać, że farmakoterapia i ziołolecznictwo nie są polecanymi metodami. Podczas ciąży należy minimalizować przyjmowanie leków, ponieważ większość z nich przenika przez łożysko i wpływa na rozwój płodu. Z kolei zioła mogą mieć działanie rozkurczowe, które przyczynią się do przedwczesnego porodu. Jeśli skurcze są wyjątkowo bolesne (zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży), najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem i przedstawić sytuację.

Kiedy udać się do szpitala?

Skurcze Braxtona-Hicksa są zjawiskiem fizjologicznym, jednak jeśli jednocześnie pojawią się poniższe dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do szpitala:

  • bardzo silne bóle brzucha, zwłaszcza promieniujące do pachwin i kręgosłupa;
  • krwawienia z dróg rodnych, zwłaszcza obfite;
  • odejście wód płodowych.

Mogą one bowiem wskazywać na przedwczesny poród lub poronienie, zaś w przypadku odejścia wód płodowych – na poród o czasie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ziętek J., Sikora J., Horoba K., Matonia A., Jeżewski J., Magnucki J., Kobielska L., Aktywność mechaniczna i elektryczna macicy, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 79/2008.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Tiefenbacher A., ABC ciąży i porodu, Wydawnictwo REA, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *