Skurcze porodowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skurcze porodowe oznaczają moment skracania się szyjki macicy oraz jej rozszerzania, co świadczy o pierwszej fazie porodu. Ich częstotliwość oraz nasilenie stopniowo wzrasta do czasu kiedy odejdą wody płodowe i tym samym rozpocznie się właściwa akcja porodowa.

Skurcze porodowe

Czym są skurcze porodowe?

Skurcze porodowe to regularne, intensywne skurcze macicy, których zadaniem jest wywołanie skrócenia i rozwarcia szyjki macicy – czyli kanału rodnego, przez które przechodzi dziecko podczas porodu. Skurcze pojawiają się falowo, stopniowo zwiększając swą częstotliwość. Pierwsze, które się pojawiają wykazują łagodny charakter. Należy podkreślić, że oprócz skurczów porodowych występują inne skurcze do 20 tygodnia ciąży. Noszą one nazwę skurczów przepowiadających.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe charakteryzują się dużą intensywnością oraz narastającą częstotliwością. Przyczyniają się do powstawania bólu, który rozpoczyna się w macicy i promieniuje do części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Ból ten najbardziej odczuwalny jest na początku skurczu, następnie stopniowo się zmniejsza. Ponadto często odczuwalne jest uczucie rozpierania, które również charakteryzuje się stopniem intensywności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skurcze pojawiają się co 10-30 minut, gdzie każdy z nich trwa około 40 sekund. Kulminacją pierwszej fazy jest regularne ich występowanie co 2 minuty, a czas ich trwania wynosi 70-90 sekund. Cykliczne skurcze pojawiają się do czasu kiedy średnica szyjki macicy osiągnie 10 cm.

Skurcze porodowe – rodzaje

Ze względu na fazy porodu skurcze porodowe dzielą się na:

  • rozwierające;
  • parte;
  • łożyskowe;
  • poporodowe.

Skurcze rozwierające występują jako pierwsze. To dzięki nim szyjka macicy ulega rozciągnięciu, rozwieraniu i skracaniu. Po pewnym czasie kiedy szyjka macicy będzie posiadać odpowiednie rozwarcie, wówczas pojawiają się skurcze porodowe parte. Jest to tzw. druga faza porodu. Pojawiają się one co 2 minuty i trwają do 1,5 minuty. Towarzyszy im silne uczucie rozpierania, które występuje w obrębie podbrzusza, pęcherza oraz jelit. Po narodzinach dziecka pojawiają się skurcze łożyskowe, które pozwalają kobiecie wydalić łożysko. W czasie połogu natomiast występują skurcze poporodowe, których obecność świadczy o obkurczaniu się macicy.

Jak przetrwać skurcze porodowe?

Oczywistym jest fakt, że skurcze porodowe są bolesne i nie sposób ich nie odczuwać. W związku z tym, aby je jak najlepiej przetrwać warto postawić na techniki, które będą łagodzić związane z nimi dolegliwości bólowe. Mimo to bardzo ważne jest nastawienie kobiety rodzącej oraz jej prawidłowe oddychanie. Ból wywołany przez skurcze porodowe może zniwelować chodzenie, siedzenie na piłce porodowej, prysznic, leżenie w wannie oraz masaż. Ponadto każda rodząca kobieta może poprosić o podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie odbiera ono przytomności lecz w dużym stopniu wycisza ból.

Skurcze porodowe a poród

Oprócz skurczów porodowych oraz odejścia wód płodowych do objawów świadczących o akcji porodowej należy:

  • wydalenie czopu śluzowego – często zostaje wydalony wraz z wodami płodowymi. Posiada gęstą konsystencję, jest bezbarwny lub lekko żółty;
  • pogorszenie samopoczucia – niekiedy zdarza się, że kobieta tuż przed porodem posiada mdłości, wymioty, biegunkę, dreszcze oraz odczuwa brak apetytu;
  • plamienie lub krwawienie – może świadczyć o rozerwaniu szyjki macicy.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *