Zespół niespokojnych nóg

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zespół niespokojnych nóg (inaczej: RLS, zespół Wittmaacka-Ekboma) to sensomotoryczne zaburzenie cechujące się przymusem poruszania kończynami dolnymi, zwykle z towarzyszącymi nieprzyjemnymi doznaniami pod postacią ich mrowienia, drętwienia, pieczenia i świądu. Objawy pojawiają się zazwyczaj wieczorem i w nocy, w stanie spoczynku.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny

Szacuje się, że omawiany problem może dotyczyć nawet do 15% populacji na całym świecie, 2-krotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są znane, choć coraz częściej łączy się jego występowanie z niedoborami żelaza. Czynnikami ryzyka postaci wtórnej zespołu niespokojnych nóg jest:

Z kolei przy postaci pierwotnej uważa się, że podłożem jest niedobór dopaminy w mózgu. Dopamina spełnia wiele kluczowych funkcji w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, w tym przekazuje informacje między komórkami nerwowymi oraz wpływa na koordynację i napięcie mięśni. Żelazo jest potrzebne w procesie wytwarzania dopaminy w mózgu, co wspiera teorię, że oba zaburzenia łączą się ze sobą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zespół niespokojnych nóg – objawy

Pierwsze objawy zespołu niespokojnych nóg pojawiają się już w wieku dziecięcym, u dziewcząt 2-3 lata wcześniej niż u chłopców. Zdarza się jednak, że pierwsze objawy występują dopiero w drugiej bądź trzeciej dekadzie życia. Pacjenci zgłaszają silną potrzebę poruszania kończynami dolnymi, co uniemożliwia spokojny sen. Taki przymus poruszania nogami stanowi próbę złagodzenia dyskomfortu w kończynach dolnych, który charakteryzują jako uczucie ucisku, mrowienia, pieczenia, bólu czy drętwienia. Dolegliwości te dotyczą podudzi.

Diagnostyka zespołu niespokojnych nóg

Kryteria diagnostyczne obejmują:

  1. przymus poruszania kończynami dolnymi, zwykle połączony z innymi nieprzyjemnymi doznaniami czuciowymi w kończynach dolnych;
  2. powyższe objawy ujawniają się lub nasilają podczas spoczynku;
  3. powyższe objawy częściowo lub całkowicie ustępują pod wpływem ruchu;
  4. powyższe objawy nasilają się lub występują wyłącznie wieczorem bądź w nocy;
  5. powyższych objawów nie można przypisać wyłącznie innemu stanowi ogólnomedycznemu.

Nie ma innych charakterystycznych badań, które pozwoliłyby na stwierdzenie zespołu niespokojnych nóg. Każdorazowo należy zróżnicować tę dolegliwość z innymi, które mogą dawać podobny obraz kliniczny: skurcze mięśni, zapalenie stawów, obwodowa neuropatia czy choroby naczyń obwodowych. Zawsze dobrym pomysłem jest także wykonanie badań krwi, zwłaszcza w kontekście poziomu ferrytyny.

Zespół niespokojnych nóg – leczenie

W pierwszej kolejności należy spróbować terapii behawioralnej: chorzy powinni dbać o higienę snu. Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego 4-6 godzin przed snem. Natomiast umiarkowany wysiłek fizyczny bądź umysłowy tuż przed udaniem się na spoczynek może złagodzić objawy. Dobre efekty daje wykonanie wieczorem serii ćwiczeń izometrycznych, masaż kończyn dolnych połączony ze stymulacją cieplną oraz medytacja. Jeśli takie metody nie działają, lekarz skupia się na farmakoterapii.

Lekami pierwszego rzutu są agoniści receptora dopaminowego (w tym preparaty L-Dopy). Po niepowodzeniu terapii pierwszym wybranym lekiem dopaminergicznym należy wykorzystać inną substancję z tej grupy. Dopiero jeśli kilka różnych leków zawiedzie, można przepisać pacjentowi preparaty przeciwpadaczkowe. Ostatecznością są opioidy, z którymi jednak należy obchodzić się niezwykle ostrożnie, w dzisiejszych czasach nie są tak chętnie przepisywane przy zespole niespokojnych nóg ze względu na możliwość uzależnienia i liczne działania niepożądane.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szady J., Sławek J., Zespół niespokojnych nóg – epidemiologia, diagnostyka i terapia, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2006.
  2. Siemiński M., Nyka W., Nitka-Siemińska A., Zespół niespokojnych nóg w praktyce ogólnolekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
  3. Jasionowska J., Skiba A., Gałecki P., Zespół niespokojnych nóg, Medycyna po Dyplomie, 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *